Connect with us

Tехнологии

Изкуствен интелект ще бори киберпрестъпленията в Европа

Avatar

Публикувано

на

Днес EURid, организацията с нестопанска цел, на която Европейската комисия делегира управлението на домейна от най-високо ниво .eu.официално стартира Система за предвиждане на злоупотреби и ранно предупреждение (Abuse Prediction and Early Warning System – съкр. APEWS), разработвана в продължение на години от EURid в партньорство с Университета от Льовен (Белгия). 
В основата на системата е методология на оценяване на модели на домейн регистрации, така че преди активирането на имената тя да предвиди дали те ще бъдат използвани за злоупотреби и да ги спре навреме. Методологията прераства в софтуер през 2017г. и преминава двугодишен тест период, за да заработи официално от днес и да оценява всички регистрации на имена на домейни с разширение .еu, .ею и .ευ. 
Годишната среща на основната организация зад интернет управлението ICANN (бел.ред. Интернет корпорацията за възложени имена и адреси) миналия месец превърна темата за злоупотребите с имена на домейни в тема номер едно на интернет бранша.  
Механизмът на голяма част от киберпрестъпленията е познат – престъпникът регистрира голям брой произволни имена на домейни, представяйки фалшиво име и адрес, извършва злоупотреби и бързо след това спира имената. Това е инвестиция с малък риск и голяма възвръщаемост. Въпросът обаче е как могат да се идентифицират навреме подобни регистрации с цел злоупотреба, за да се предотвратят престъплениятa. 
APEWS е система от типа на изкуствения интелект, която използва наличната информация за имена на домейни, с които е злоупотребено (злонамерен софтуер, спам, измама, т.н.), и чрез технологията за обучение на машини (machine-learning technique) оценява вероятността от злоупотреба с новорегистрирани имена на домейни. Ако домейнът бъде маркиран като потенциален за злоупотреба, делегирането му се отлага и той влиза в списък за по-късен човешки преглед от юридическия екип на EURid. Ако не бъде маркиран, името на домейна се делегира и минава повторна проверка. APEWS се учи и автоматично се надгражда ежедневно, за да е в крак с промените в модела на престъпни регистрации. 
АPEWS (или както някои наричат системата Premadoma) получи широко внимание на срещата на ICANN от всички интернет актьори (предтсвители на национални домейни от първо ниво, регистратори, учени и др.), а малкo по-късно същия месец спечели престижна награда за иновации от Асоциацията на интернет индустрията ЕКО. 
„Благодарим на всички, помогнали за този успех, който вярваме ще допринесе за борбата срещу киберпрестъпността в цялото интернет пространството и ще затвърди доверието на притежателите на .eu (и неговите варианти на други азбуки) в това, че в Европа се предлагат иновативни услуги на световно ниво.“  сподели Марк ван Весемел, Генерален мениджър на EURid. 

За .eu и EURid 
Домейнът .eu е сред най-популярните домейни от най-високо ниво в света, свързвайки повече от 500 милиона човека от 31 държави в една обща интернет идентичност. Близо 3.7 млн. имена са били регистрирани от стартирането на разширението на латински през 2006 г. От тях близо 1700 са с разширение .eю, регистрирани от началото на домейн на кирилица през  2016 г. Много фирми и марки използват .eu, .ею или .ευ уебсайт като практично решение, за да изразят ясно своята европейска идентичност и своите бизнес амбиции. 
EURid е организацията с нестопанска цел, която управлява домейна от най-високо ниво .eu след провеждане на тръжна процедура и назначаване от Европейската Комисия. Регистърът EURid работи с над 700 акредитирани регистратори и предлага обслужване на 24-те официални езици на ЕС. Като част от непрекъснатата всеотдайност към защита на данните, EURid е сертифициран според стандарта за сигурност ISO27001 от 2013 г. насам. EURid също така е сертифициран по Схемата на ЕС по управление на околната среда и одитиране (EMAS), с което регистърът заявява своята загриженост към околната среда. Седалището на EURid е в Брюксел (Белгия), а регионалните офиси се намират в Пиза (Италия), Прага (Чехия) и Стокхолм (Швеция).  
Повече информация можете да намерите на: http://www.eurid.eu 

Continue Reading
Advertisement