Connect with us

Lifestyle

Мариела Драголова и Даниел Чипев споделят как се правят проверени новини

Avatar

Публикувано

на

Пречат или помагат социалните медии? Как се управлява нюзрум в наши дни? И какво стои зад 60-годишната история на новинарския екип на БНТ? 

В десетия последен епизод на „МеГра“, поредицата за медийна грамотност на БНТ подкаст  – Антон Андонов дава думата на екипа, който ръководи новинарското и публицистично съдържание на обществената телевизия. Гости са директорът на „Новини и актуални предавания“ Мариела Драголова и главният продуцент на новините – Даниел Чипев. Тримата заедно сравняват как са работили в миналото и как работят в наши дни журналистите от нюзрума с най-голямо обществено доверие.

Мариела Драголова има богат опит в правенето на новини. От години е част от БНТ, но е работила дълго време и в двете големи частни телевизии. Опитът ѝ е предимно в сутрешните блокове и споделя, че „има едно нещо, което е задължително за обществената телевизия, и препоръчително за останалите медии и това е да има равнопоставеност между различните мнения. Да има плурализъм. Да се чува гласът не само на управляващите, но и на опозицията. Много е важно журналистите, които работят в БНТ да са балансирани. Да изказват на глас въпросите – важни за обществото, а не да правят сензации. Да търсят отговорите, които хората иска да научат.“ 

Аз съм човек, който е израснал в БНТ, казва за себе си Даниел Чипев. Почти цялата ми професионална кариера се е развила тук. Бил съм и репортер, и редактор, и водещ, и продуцент. Работата с хора с биография ме е научила на много. Когато харесваш работата си, винаги ще намериш какво да ти достави удоволствие без значение каква точно позиция заемаш в момента.“

Тази година първата новинарска емисия в България – „По света и у нас“ стана на 60 години и правенето на паралел как са се случвали новините преди и сега е логично.

Технологиите много помагат за достигане на новината до крайния потребител”, казва Мариела Драголова и допълва, че “платформите като Facebook, Instagram и т.н. са много полезни в това отношение. Но пък имаме и един много важен проблем за решаване – това са фалшивите новини. Те се генерират именно в социалните медии. 

А иначе самите новини като такива и преди 60 години, и днес – трябва да отговарят на едни и същи критерии – да са значими за голяма група хора! Иначе новините се правят горе-долу по един и същи начин. Само техниката е различна. Аудиторията получава по различен начин информацията и това е сред предизвикателствата, които имаме ние като 60-годишна медия. Трябва да успеем да дигитализираме всичко, което предлагаме, за да можем да достигаме още по-успешно до младите хора. Правим го чрез социалните мрежи, чрез обновения ни сайт, чрез приложението. В днешния свят е важно да стигаме бързо до хората.“

Advertisement

Даниел Чипев допълва:

Спомняме си бетакам касетите, как монтирахме линейно и аналогово и чакахме пред монтажните. Спомняме си как нямахме живи включвания от мястото на събитията – това ставаше само по телефона. Беше сравнително скоро, няма и 20 години от тогава. Даже нещата се промениха най-много в последните 5 години. А една новина се променя в рамките на часове. Източниците на информация са страшно много. Информацията, която се излива върху теб може да те удави. От тази гледна точка, има промяна. Но стандартът, по който се правят новини не се променя. Динамиката на промяна на технологии обаче е огромна!

Стремежът на БНТ е да достигне до още повече млади хора и това може да стане предимно онлайн. Чрез новинарско приложение и сайта ни www.bntnews.bg 

Опитът след Covid-19 е, че хората, които черпят новини онлайн ни вярват. Все пак приложението ни BNT News е сред най-теглените български новинарски приложения в App Store и в Google Play Store.“

Двамата професионалисти смятат, че социалните медии в никакъв случай не са заплаха за традиционните медии. По-скоро платформи като Facebook и Instagram  са средство за стриймване на новините, подготвени и проверени от журналистите. Според различни  изследвания хората все по-малко гледат телевизия по стария начин и нямат нищо против да получават информация в социалните медии.

Поредицата „МеГра“ е достъпна за слушане в Spotify, Soundcloud, Аpple Podcasts, Google Podcasts, както и на обновения новинарски сайт bntnews.bg. Там може да чуете и останалите епизоди, в които емблематични лица от екрана застават зад микрофона, за да покажат как да отсяваме фактите, как да не ставаме жертва на дезинформация; как да плуваме уверено, в морето, в което всеки е медия.

Advertisement

Последвайте официалните подкаст канали на БНТ

Spotify: https://rb.gy/tmr363

Soundcloud: https://rb.gy/o9ctfp

Аpple Podcasts: https://rb.gy/3j6pje

Google Podcasts: https://rb.gy/btewm0

Advertisement

 

Continue Reading
Advertisement