Connect with us

Култура

Спектакълът “ ЧАКАЛНЯТА” на Балет Арабеск – контейнер за разбити илюзии и мечти

Avatar

Публикувано

на

снимка: PR

„ЧАКАЛНЯТА“ – новият спектакъл на Балет „Арабеск“  може да видите на 29 септември на сцената на Музикален театър, 19.00 ч.

Музика –  К.Сен Санс, М.Равел,  И.Стравински, С.Прокофиев, А.Хачатурян

Идея,хореография и сценография – Росен Михайлов

Съвременното изкуство не разказва сюжети. То ги провокира.

Advertisement

Всеки от нас е натоварен с купища „лични” истории, като контейнер съдържащ какво ли не : мечти, събития, илюзии /разбити/, планове, цели и пр. и пр.  Мисията на съвременния артист е да да отвори и проникне в този контейнер,  да ни постави пред нашите лични сюжети, сценарии и „романи” и да ни ги разкаже, понякога ‘разказвайки ни играта”. Защото какво по-вълнуващо може да има от това, някой да е надникнал в душата ти, да е чул мислите ти, да е прочел надеждите и разочарованията ти и да ти ги поднася на блюдото на сцената,  добре сготвени, и поръсени с чувство за деликатен хумор…?

Това е направил в новата си пиеса Росен Михайлов, озаглавена иносказателно „ Чакалнята”. Кой от нас не се е усещал като седящ в „Чакалнята” на живота (си) пътник, стоящ в очакване , ако не на Годо, то на собственото си щастие…

И докато чакаме и чакаме идва онова което се преструваме, че никой не очаква… Това, което винаги ни изненадва… И после… Чакаме да се срещнат и комбинират правилните гени за да се заченем.

В стила на танцовия театър  спектакълът ни поставя в ситуацията на принудителното чакане, в която  човек общува с хора, не по свой избор и от това произлизат абсурдни комични ситуации. „ Чакалнята” е пиеса за „интимността” или по-точно за „изгубената интимност” . В настоящия населен с агресия свят, подобна визия покорява с деликатността си. Росен Михайлов създава подчертано клаустрофобично пространство, в което протича действието на пиесата. То е ограничено в хипер личното измерение на вътрешния свят на героя, който всъщност е всеки един от нас и през  чийто поглед протичат менящите се на сцената образи.

Знакови и свръхизвестни музикални хитове на Стравински, Прокофиев, Хачатурян и пр. се съчетават плавно с хореография, която не ги отрича, но ги интерпретира по особено провокативен  начин, който произтича от ясното усещане за реалността. Фаталното „днес” е преобърнало всичко – класическите хитове звучат различно в акустиката на съвременността.  Оригиналните и изненадващи постановъчни решения и неочакваните съпоставки на тяло и пространство, на музика и образ, на образ и смисъл са силно провокативни и дори предизвикателни, без да напускат рамката на деликатността.

Advertisement

Танцьорите от Арабеск се представят по различен , но неизменно талантлив начин в

„Чакалнята”. Хореографът е открил нови измерения на техния талант и експресивност, чрез една сложна стилистика. Към танцьорите са отправени разнообразни изисквания, както в техническо така и в артистично отношение, с които не само се справят с лекота, но и се демонстрират в нова, провокативна светлина.

Спектакълът е реализиран  с подкрепата на програма „Култура“ на Столична община.

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement