Connect with us

Събития

УТРЕ, 24 МАРТ, Е СВЕТОВНИЯТ ДЕН ЗА БОРБА С ТУБЕРКУЛОЗАТА

Avatar

Публикувано

на

Българското дружество по белодробни болести се включва в националната програма „Дни на отворени врати” за безплатни прегледи по туберкулоза, организирана от Министерството на здравеопазването, съобщи доц. д-р Диана Петкова, председател на УС на БДББ. Медиците от дружеството са на разположение в 25-те града в страната, в чиито центрове за диагностика и лечение на туберкулоза през тази седмица до25 март включително се провеждат безплатните прегледи. Поводът е Световният ден за борба с туберкулозата 24 март 2016 г. В навечерието на този ден Световната здравна организация отправи призив към всички правителства и към гражданското общество за развитие на диалога и сътрудничеството и за обединяване на усилията за слагане на край на епидемията от туберкулоза. Затова и тазгодишният наслов на кампанията е „Обединени в борбата срещу туберкулозата“. На пресконференция в министерството утре ще бъдат изнесени подробни данни за заболяваемостта в страната.

Водещият специалист доц. д-р Донка Стефанова, началник на Клиника по пневмология и фтизиатрия към Специализираната университетска болница за активно лечение на белодробни бълести „Св. София“ – София и уважаван експерт в областта на туберкулозата у нас и в чужбина, подчертава, че професионалната общност много държи да бъде откривана латентната туберкулозна инфекция: „Хората с тази инфекция са резервоарът за бъдещите туберкулозно болни – посочва доц. Стефанова. – В това състояние са над 2,7 млрд. души по света – една трета от човечеството. 5 до 10 % от тях развиват активна туберкулоза в бъдеще. А ние трябва да им помогнем да не развият болестта. Защо борбата с туберкулозата е огромно предизвикателство? – Защото всяка година в света се регистрират 9 млн. нови случаи на туберкулоза – това е една световна война, в която всяка година умират по 1,5 млн. души.“

България не е от страните с много разпространена заболеваемост. Много болни от туберкулоза има в страни от Африка, в Малайзия, Индия и Китай. „Ние все пак не сме пощадени – коментира доц. Стефанова, – но при нас от 1998 г. насам заболяваемостта намалява. Сега се задържа в рамките на около 23 души на 100 000 от населението. Намалява и по броя на новооткритите болни. Но това не ни успокоява, защото пък броят на болните с мултирезистентна туберкулоза се увеличава – това е тежка форма, трудно поддаваща се на лечение и с най-съвременните лекарства. При нея лечението е трудно, скъпо, продължава с години, а най-тежкото е, че прогнозата е по-страшна, отколкото при раковите заболявания. Затова ние, белодробните лекари, излъчваме послание в този ден – нека хората да се насочат към диагноза и лечение. И колкото и продължително да е лечението, то да не се отлага и да не се спира по-рано от 6 месеца, защото това носи опасност от създаване на бъдещи устойчиви форми на туберкулоза. Те са свързани с редица неблагополучия в семейството и в обществото, например, ние приемаме, че един болен заразява 10-15 души, но при резистентните форми този брой се надвишава.“

На въпрос за рисковете от мигрантската вълна доц. Стефанова отговори: „Разбира се, има рискове, защото мигрантите са хора, които идват от страни с висока заболеваемост, условията, при които живеят по пътя, за да стигнат до нас, също са рискова предпоставка. Но е важно да се знае, че всички заболели, които са открити сред тях, ние ги лекуваме. Вземаме ги в болницата и те получават безплатно диагноза и лечение, както е и по целия свят. Така ние предпазваме и нашето население.“

Призивът на българските пулмолози е хората да бъдат внимателни към своето белодробно здраве, защото туберкулозата засяга  различни органи и системи, но повечето прояви са белодробни. Съветът на специалиста: когато забележите оплаквания, свързани с отслабване на общото инумибиологично равновесие, веднага потърсете най-близката белодробна клиника. Когато имате продължителна кашлица, над три седмици, особено с кръв в храчките, когато имате общи оплаквания за отпадналост, безапетитие, отслабване, лесна уморяемост – това говори, че организмът е засегнат като цяло. Потърсете лекар и не се притеснявайте, дори и да не сте здравноосигурени – диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулоза у нас са безплатни за всички, независимо от техния здравноосигурителен статус.

Advertisement

Дните на Отворени врати са ежегодна проява, доказала своята ефективност за повишаване на обществената информираност по отношение на заболяването и за предоставяне на безплатен достъп до медицински услуги. Данните сочат, че в „Дните на отворени врати” се откриват случаи на активна туберкулоза и латентна туберкулозна инфекция – посочват от Министерството на здравеопазването. По време на проведените за периода 2009 – 2015 г. „Дни на отворени врати” броят на анкетираните за туберкулоза лица е 78 286, като 876 лица са били с туберкулоза и са насочени за лечение, а при 2 989 души е открита латентна туберкулозна инфекция и те са обхванати с химиопрофилактика.

Continue Reading
Advertisement