Култура
„Арабеск“среща Изтока и Запада в „Сянка от копнеж“
снимка: PR
Балет „Арабеск“ среща Изтока и Запада в новия си нестандартен спектакъл „Сянка от копнеж“, вдъхновен от едноимената книга на поетесата Силвия Стефанова. Премиерата е на 18 ноември, когато зрителите ще могат да видят японската естетика на съзерцанието и европейската музикална експреивност, претворени в танц.
Спектакълът, съдържащ три едноактни балетни миниатюри по хореографията на Боряна Сечанова, Анна Донева и Антъни Мидълтон оставя у зрителя емоцията на съвършеното, нюансите на най-дълбокото вглеждане в себе си и мечтата за пътуване във времето.
„Сянка от копнеж“ предлага едно нестандартно пътешествие в света на старинните японски петстишия танка, които се трансформират в музика, поезия и танц. Структурата на спектакъла наподобява аналогична поетична форма в японските класически стихове – ренга. Това е една отворена форма на щафетно дописване на съдържанието, като в нея всеки творец се оттласква от творбата на предишния, при която бе създаден един неочаквано красив спектакъл, издават от екипа на „Арабеск“.
снимка: PR
Първата миниатюра – „Капка в океана“ е хореография на Антъни Мидълтън по музика на Добринка Табакова.
Двете премиерни пиеси на Анна Донева и Боряна Сечанова пък търсят връзката между светоусещането на безсмъртните японски поети и днешните български творци чрез отгласа на любовното чувство. То е затрогващо интимно, но и философски надхвърлящо времето
Втората миниатюра „Шепот“ е на хореографката Анна Донева, по музика на Дмитрий Шостакович. С много динамичен танцов език фигурите на танцьорите сякаш напомнят графиката на йероглифите.
Третата пиеса – „Удоволствието да не правиш нищо“ е по хореография на Боряна Сечанова и музиката на Телеман. Интересно обработена чрез импровизациите на живо на талантливия български виолист Валентин Геров /член на Квартет „София“/, който зрителите ще видят на сцената на „Държавния музикален театър“.
Кимона, японска звучност, игра на нюанси, съвременна експресия, вдъхновение и страст са кодовете в изпълнението на танцьорите от „Арабеск“. Така отново тайнството на вечното изкуство и неумиращата любов от книгата „Сянка от копнеж“ заживява на сцената:
„Не е любов,
Нито мечтание
Само сянка от копнеж
Лунен лъч в облак
Притихнал.“