Общество
Балет „Арабеск“ представя „Пандора“ в месеца със спектаклите на Боряна Сечанова

снимка: ПР
В юбилейния 50-ти сезон на Балет „Арабеск“ ще представи едни от най-впечатляващите спектакли от творчеството на Боряна Сечанова на 15 март.
Спектакълът е награден с „Кристална лира 2015″ на СБМТД, нс наградата на София за най-добро танцово представление за 2015г. и е номиниран за наградата „Музикант на годината 2015“ на Алегро виваче, БНР
Спектакълът „Пандора“ – е един от най-предизвикателните проекти на трупата от последните 10 години по музика на холандския композитор Пол ван Брюхе и българския композитор Петър Дундаков.
Един спектакъл на Боряна Сечанова, който изследва съзнанието на съвременния човек като действително вместилище на доброто и злото. Пандора – като наказание, отмъщение или изкупление на моралния хаос. Сценографията и костюмите са създадени от Никола Налбантов, текстовете на песните са на холандския либретист Берто Рейндерс, преводът на текстовете е на Димитър Кабаков.
Проектът изследва мита за Пандора като рефлексия на мита за Прометей, чиито корени се губят в най-великата криза на човечеството – в прехода на неговото очовечаване.
Спектакълът разказва историята на Пандора в седем картини – Пандора, седемте смъртни гряха и тяхната проекция в нейното съзнание. Пандора – коя е тя?. Защо не я чувахме досега? Приемахме ли я за даденост….очевидно, но тя не ни обвинява за това. Тя е една от нас смъртните, тя е първата смъртна жена, майката на първото родено дете. За първи път чуваме гласа на Пандора, която разказва на нейната дъщеря своята история – коя е тя и за какво е тук? И докато слушаме тази история, ние осъзнаваме, че Пандора е мислила за своя живот, за своята съдба, за своята вяра. Накрая тя знае, както и ние, че историята не допуска други възможности.
Либретистът Берто Рейндърс, автор на текста на песните в спектакъла, е направил цялостно проучване на всичко написано и композирано за Пандора, как тя е възприемана от нашето общество през последните 3000 години.
В представление Пандора не е кулминация на историческо проучване. Нашата Пандора е жена от плът и кръв, опитваща се да оправдае смисъла на живота си – да бъде искрена и достойна, Опитва се да промени наложеното клише „Пандора“.
Спектакълът е подкрепен от европейската културна програма на Performing Arts Fund Nl., финансиран от програма „Култура” на Столична община и се реализира с подкрепата на Министерство на културата, Продуцентска къща „Креди Арте” и Boutique Hotel Crystal palace Sofia.