Connect with us

Събития

БУНА от 24 май до 2 юни във Варна

Avatar

Публикувано

на

03

Тазгодишната тема „Природата на връзките“ с куратор Ирина Баткова поставя фокус върху темите, свързани с екологията 

От 24 май започва второто издание на най-големия форум за съвременно визуално изкуство у нас БУНА, който ще изпълни с 26 изложби, 14 пърформанса, 7 намеси, лекции, музика и различни преживявания морската столица за втора поредна година. Темата на тазгодишното издание на БУНА — “Природата на връзките” е посветена на екологията, затова патрон на фестивала е г-н Юлиан Попов, министър на околната среда и водите от 60-то Народно събрание.

Фестивалът отваря врати в 13.00 ч на 24.05 на пешеходната част на ул. Дръзки в историческият квартал Таляна. Специален гост на откриването ще бъде кметът на град Варна, г-н Благомир Коцев. Куратори на тазгодишното издание са Ирина Баткова (куратор на Българският павилион на 59-то Венецианско Биенале) и визуалният артист Александър Вълчев – куратор на намесите в градска среда в програмата на фестивала.

Тази година във фестивала се включват всички частни и общински галерии в град Варна, Регионален исторически музеи и множество попъп пространства, разположени в историческия център на Варна и артистичния квартал Таляна. Морският бряг също ще бъде обживян от 2 инсталации – „PURE“ на Кристиян Бакалов и “Досег” на колектива Богомил Иванов и Илиана Григорова.

Ключови изложби за форум БУНА са кураторската изложба на Ирина Баткова в ReBonkers и колективна изложба на Институт за съвременно изкуство – София, РЦСИ Топлоцентрала представя критичния проект “Влачугане” на Мартина Вачева в РИМ Варна, а проектът за аугемнтирана реалност на Gallery Gallery ще разпръсне своите дигитални творби из цяла Варна.

Advertisement

Други участници със собствени изложби в програмата са Арт Галерия Ларго, Калоян Илиев – КОКИМОТО, Антония Колева – НИТРА, Галерия Depoo, Сдружение Еклектик, Галерия Аросита, Галерия Наратива, Feministas Futuristas, sold out design/ untiled gallery (Берлин), Галерия DOZA, U10 (Белград), Цех 12, Bobbina Cultural Space and Artists at play, Арт галерия Le Papillon, A&G Art Meeting, Сдружение Форум за визуални изкуства (Букурещ), Little Bird Place, както и групова изложба на варненската съвременна сцена, курирана от артистичния директор на БУНА – Ралица Герасимова. Във форума участват и авторите на Българския павилион от тазгодишното 60-то Биенале за съвременно изкуство във Венеция, които ще представят своята работа в дискусия на 1-ви юни.

Из градските пространства на Варна публиката ще преживее смели и провокативни намеси от авторите Лъчезар Бояджиев, Симеон Симеонов, Елена Димитрова и София Димова, курирани от Александър Вълчев. ПУНТА и ПОСТА ще покажат нова работа на Иван Мудов, представена също в публично пространство. Предвидени са и множество дискусии, прожекции и музикални участия на артисти от авангардната сцена.

Втора БУНА: Природата на връзките се провежда с подкрепата на Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria, Община Варна, Министерство на Културата, The Singer-Zahariev Foundation, Campus 90, Фрапорт Туинстар България, Imp-Act Agency, Френски институт в България Institut français de Bulgarie, Посолство на Украйна, TopMobility, Menthol, The Bookstore, 43.12 Café, Пивоварна Тетрапод Варна / Tetrapod Brewery Varna, Wineground Bottles & Beans, БНР – Радио Варна, Moonlight Event Center, Gallery 33, Le Papillon Art Gallery, Art Gallery Largo / Арт Галерия Ларго , Градска художествена галерия-Варна/Varna City Art Gallery, Градска Галерия – филиал Георги Велчев, Регионален исторически музей – Варна / Varna Regional Museum of History, International Festival of Red Cross and Health Films, Варна, ReBonkers, Таляна / Talyana, Стария Чинар – Варна/ Stariq Chinar, Tasting Room Bulgaria, Дом на архитекта Варна, MOdus Hotel Varna

Пълен списък с участници:

ИЗЛОЖБИ

Advertisement

Art Project Depot 

Ирина Баткова Наталия Йорданова, Надежда Олег Ляхова, София Димова, Мариана Василева, Дагмар Шурер , Леда Ванева,

Албена Баев, Гьонюл Нюхоглу, Боряна Петкова, Боряна Росса

Институт за Съвременно Изкуство – София 

Куратор Яра Бубнова

Advertisement

Калин Серапионов,Кирил Прашков,Красимир Терзиев, Лъчезар Бояджиев,Мария Налбантова,Мариела Гемишева,Мартин Пенев,Недко Солаков,Правдолюб Иванов, Радостин Седевчев,София Грънчарова,Стефан Николаев, Аксиния Пейчева, Димитър Солаков

Арт Галерия Ларго 

Калоян Илиев – КОКИМОТО

&

Роллаб колектив от визуални артисти – Рослана и Радина Йотови

Advertisement

Дом на Архитекта

КОЛЕКЦИЯ КОКИМОТО

Джордж Барбър – АТАК, Антония Колева, Анжела Терзиева, Димитър Трайчев, Димитър Генчев, Михаил Новаков, Никола Михов, Рая Аврамова, Калия Калъчева, Кремена Цанкова, Кристо, Макбес

Къща- музей  “Георги Велчев” 

Антония Колева – НИТРА

Advertisement

ТОПЛОЦЕНТРАЛА 

Владя Михайлова куратор

Мартина Вачева

Галерия Depoo

Васко Славков куратор

Advertisement

Сашо Виолетов

Сдружение Еклектик

Иваша Христова, Анна Панева

Галерия Аросита

Росица Гецова куратор

Advertisement

Мария Налбантова, Михаела Лакова, Иглика Христова, Мира Янкова, Албена Баева, Александър Вълчев

Галерия Наратива 

Алекси Иванов, Билос / BILOS, Валентина Лапчева, Веселин Симеонов, Веселин, Дамянов – Вес, Ганчо Ганчев – Гана, Димитър Стефанов, Дияна Нанева, Кром Багелски, Николай Петров – Glow, Павел Калояное – Epik, Тодор Овчаров, ХРОМЕ

Feministas Futuristas

Ния Пушкарова, Вивиана Друга, Корин Фима, Джини Сайкс, Габи Била-Гюнтер, /ЛЕЙДИ ГАБИ, Наталия Иванова, Бояна Попович, Дарина Алстер, Ярина Шумска

Advertisement

sold out design / untiled gallery

Гьоксу Байсал, Галина Димитрова, Карин Гилбърт, Александра Станишева

Галерия DOZA

Арбнор Каралити и Юл Джафери

U10 (Белград)

Advertisement

Санда Калебич

Смиля Игнатович

Цех 12

РАГС- Йордан Костов, Павел Църов

Bobbina Cultural Space and Artists at play 

Advertisement

Биляна Токмакчиева, Надежда Московска

Gallery Gallery 

Албена Баева и Рене Беекман куратори

Мередит Дръм (US), Елена Калудова (BG/DE), Искра Проданова (BG), Ева Давидова (US), Албена Баева (BG)

Арт галерия Le Papillon 

Advertisement

Невелин Иванов

Андрея Гандева, куратор

A&G Art Meeting 

Нено Белчев

Сдружение Форум за визуални изкуства (Букурещ)

Advertisement

куратор Ралука Оансеа

Лиа Перьовски, Дан Перьовски, Кристиан Ириан, Александра Димитреску, Емил Гита, Драгош Догию

Little Bird Place 

Антоанета Куик

Себастиан Куик

Advertisement

Răzvan Clondir, & Rusen Mihai Ionut

Varna Contemporary 

Елена Димитрова, Вероника Десова, Ефросина Стойчева, Петър Чиновски, Йона Пеловска, Силвана Илиева, Силвана Илиева, Ваня Андреева, Куентин Алкайна, Нено Белчев, Искра Николова, Цветан Кръстев, Катя Димова, Никола Стоянов

ПЪРФОРМЪНС

Synaesthesia Collective

Advertisement

Георги П. Павлов

Ив-Кристиан Ангелов

Диана Бункина

16 Nicholson Street Gallery

Ага Паулина Млинжак куратор

Advertisement

Вероника Десова

Arte Urbana Collective

Димитър Узунов,

The Moraine Collective

Ева ван дер Занд, Йос Брегаман, Полина Славова

Advertisement

Кристиян Бакалов 

VIRAL

София Димова;Илина Пенева куратор

Огнено и светлинно шоу „Палячи“

Резиденция БАБА 

Advertisement

Мария Македонска

НАМЕСИ

Куратор Александър Вълчев

Лъчезар Бояджиев, Симеон Симеонов, Елена Димитрова, София Димова, Богомил Иванов и Илиана Григорова

&

Advertisement

Център за социална визия  Елена Чергиланова и Ив-Кристиан Ангелов

PUNTA & POSTA  Иван Мудов, Бояна Джикова куратoр

РАЗГОВОРИ

там – местни културни общности – разговор с екипа на пространство ТаМ В.Търново

Представяне на българския павилион на 60то Венецианско Биенале 

Advertisement

Съвременното изкуство във Варна – Весела Ножарова

ФИЛМ

„Нонумент 2.0 – в зоната на противоречивите копнежи“ – Стефан А. Щерев

“ ЕТО КЪДЕ СИ“ – Милена Кънева

„Телевизия Слънчоглед 2“ – Васил Горанов

Advertisement

МУЗИКА

Жулиета Интергалактика 

Dead mans hat – Ража Ел Мадхун,  Илияна Георгиева

DJ Инерт

Партикюл –Виктор Проданов и Цветан Момчилов

Advertisement

elve + sayulke Елисавета Вълкова Ангелова и Самуил Юлиянов Кехайов 

KopfDerHund – Красимир Костов, Иван Костолов, Никола Анри

Acoustic souls – Илко Градев, Иван Стилянов, Петър Йорданов(Бъни) ,Алекс Атанасов

Trohi – Петър Пармаков и Йоана Робова

Outofitt

Advertisement

‘mō-tiv 

СТУДИО ОТАЙКА – Анна Бачева, Мартин Ставрев, Елица Алексиева, Елина Иванова, Иво Иванов

That Divine 

Continue Reading
Advertisement