Култура
Валентина Шарра открива новия артистичен сезон в Гьоте-институт.
снимка: ПР
Видео инсталация на художничката
Можем ли да кажем сбогом на часовниците и да се разделим с традиционните си представи за времето – за неговата линеарност, необратимост и тоталност? Възможно ли е да спрем да го измерваме и вместо това да го възприемем като абстрактна субстанция, като лично усещане и фантастично пътешествие без фиксирана посока?
Гьоте-институт открива културната си програма за 2022-ра с видео инсталацията „Разводът“ на Валентина Шарра, която се ангажира именно с тези въпроси. В този си проект тя следва импулса за преосмисляне, конструирайки своеобразен манифест на индивидуалното време.
Филмът е съставен от 11 части, представящи различни концепции и хипотези, които Шарра анализира в търсенето си на дефиниция на времето. Сюжетът ни среща с добре познатите негови постулати – продължителност, мигновеност, необратимост, старост, минало, настояще, бъдеще, сън и наяве.
В търсенето си Шарра ни предлага пътуване през времето и пространството като ни отвежда в природата, по поречието на „каменната река“ на Витоша и в дълбините на морето, в застиналите мигове на горски пожар, среща ни с възрастни и деца, с обикновени хора, физици и мечтателни образи на италианското кино.
„Разводът“ ще има своята премиера в Гьоте-институт под формата на видео инсталация, която ще се открие на 3 февруари. Зад кадър стоят Райна Тенева (монтаж), Тилман Рьодигер (камера), Иво Паунов (музика и звук) и RaJa ElMad (глас).
Видео инсталация на Валентина Шарра – РАЗВОДЪТ
03.02. – 02.03.2022
Откриване: 03.02., 18:30 – 20:00 ч.
Гьоте-институт България
ул. „Будапеща“ 1, София
Филмът е резултат от тримесечната резиденция на художничката в Академия Шлос Солитюд в рамките на обменната резиденция Radar.Ost със софийските организации Aether, Swimming Pool и Radar Sofia и с подкрепата на Гьоте-институт България.
Представянето на видео инсталацията е продължение на сътрудничеството на Гьоте-институт България с Академия Шлос Солитюд, както и на проекта Tempus Fugit, занимаващ се с различните понятия за време, и реализиран през 2021 г. в сътрудничество с Френски институт България, колектив „Метеор“ и Германо-френския културен фонд.