Класическа
Визионерът Камджалов и Лиза Джерард с грандиозен проект

публикувано
преди 3 годинина

Следващият грандиозен проект на Йордан Камджалов вече е ясен: концерт по Гурецки с гост-изпълнител от световна величина – магнетичната Лиза Джерард, позната на мнозина от австралийското дуо Dead Can Dance и емблематичния саундтрак на филма „Гладиатор“. Диригентът обяви лично новината по време на празничния концерт на Genesis Orchestra „Коледа“ по Димитър Ненов, който се състоя на 18 декември в Зала „България“.
Йордан Камджалов, съвместно с неговата културна концептуална платформа Genesis Orchestra и Лиза Джерард, ще представят на българската аудитория „Симфония на скръбните песни“ по Хенрик М. Гурецки. Концертът ще се състои на 14 март 2018 г. в Зала 1 на Национален дворец на културата в столицата. Можете да закупите своя билет онлайн от тук или на касите на Easy Pay в цялата страна.
В рамките на концерта Лиза Джерард ще изпълни свои песни както от соловата си кариера, така и от времето, в което е част от популярната даркуейв група Dead Can Dance. Заедно с Йордан Камджалов ще въведат аудиторията в лабораторията на твореца чрез уникалния формат „Музикално въведение“, който вече се утвърди като неизменна част от спектаклите на диригента.
Това е втората колаборация на Лиза Джерард с български артисти. През юни тази година тя реализира съвместен проект с „Мистерията на българските гласове“ – два концерта, в София и Пловдив, на които присъстваха над 3000 души.
Съвместната ѝ работа с Йордан Камджалов отново има за цел да разбие традиционната представа за класическата музика единствено като елитарна, т.е. непонятна за масите. Колаборацията между двамата фундаментални артисти, които успяват с музиката си едновременно да докосват и завладяват без да изискват и задължават, е доказателство, че класическата музика може да бъде достъпна и за нетренираното ухо.
Концертът „Симфония на скръбните песни“ ще се реализира в рамките на проекта „Свобода в класиката“, който стартира през март 2017 г. в Пловдив с поставянето на едно от най-сложните класически произведения – „Requiem“ на Волфганг Амадеус Моцарт.
От своя страна Лиза многократно е откривала своето вдъхновение в българската фолклорна музика, а сега се впуска в ново приключение у нас с ентусиазъм и желание да преоткрива още нестандартни и провокативни формати на изкуството.
Лиза Джерард е изтъкната австралийска певица и композитор на филмова музика, известна с дълбокия си контраалт. През дългогодишната си музикална кариера, която започва през далечната 1981 г., Лиза Джерард е участвала в редица съвместни проекти, сред които е и работата ѝ с Брандан Пери в австралийското даркуейв дуо Dead Can Dance, което ѝ носи световна слава. През 2000 г. тя печели Златен глобус за музиката, която създава заедно с Ханс Цимер за филма „Гладиатор“ на Ридли Скот. Освен че пее в някои от песните, Лиза също така свири на специфични инструменти като например янгкин (китайски ударен дулцимер).
Международният български Genesis Orchestra е център на концептуална културна платформа на диригента Йордан Камджалов. Той обединява доказани български изпълнители от най-различни краища по света, водени от своя професионализъм, опит и талант, за да дадат нови измерения и да подпомогнат развитието на културния ландшафт у нас. Genesis Orchestra е нов български културен бранд от световна величина, обогатяващ трайно културната среда във и извън България. Йордан Камджалов e артистичен директор и главен диригент на Genеsis Orchestra.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.

Класическа
METALLICA & SAN FRANCISCO SYMPHONY с продължение “S&M2”

публикувано
преди 6 месецана
21.07.2020
Съвместните концерти S&M2 на Metallica и San Francisco Symphony от 6-ти и 8-ми септември, 2019 г. са исторически на много нива: с тях се случва грандиозното откриване на San Francisco Chase Center, което отново обединява бандата и Симфоничния оркестър за първи път от 1999 г. след удостоения с ГРАМИ техен общ проект – албумът S&M, и представят за първи път първите симфонични версии на оригинални песни, написани и издадени след това.
Разпродадените концерти се радват на 40,000 фенове от близо 70 страни, както и на изключително медийно внимание. Rolling Stone: “групата доказа, че всичко е възможно”; Variety: “атмосфера, пълна с вълнение”; Mercury News: “концерт, за който феновете ще говорят десетилетия напред”; Consequence of Sound:“истински празник на Metallica и тяхната музикална доблест.”
На 28-ми август, емоцията от концертите S&M2 ще бъде овековечена в албума на Metallica и San Francisco Symphony: S&M2. Изданието S&M2 ще излезе в разнообразни формати – от дигитална версия във всички водещи стрийминг платформи, до 4LP, 2CD, DVD и Blu-ray, лимитирани цветни винили 4LP + 2CD + Blu-ray Deluxe Box с включени ноти, китарни листове, плакати и много други ексклузивни материали. С този дългоочкван релийз, емоцията, наречена S&M2, може да бъде напълно преживяна и от тези, които не са успяли да присъстват на онези 2 незабравими вечери в Chase Center.
S&M2 е забележителен проект в дискографията на Metallica, и в музикален, и във визуален аспект. Продуциран от Greg Fidelman заедно с James Hetfield и Lars Ulrich, концертният албум S&M2 улавя повече от 2 часа и половина, в които James, Lars, Kirk Hammett и Robert Trujillo обединяват сили с близо 80 музиканти от Симфоничния оркестър на Сан Франциско, под ръководството на легендарния музикален директор на оркестъра Michael Tilson Thomas и диригента Edwin Outwater. Концертният филм излиза в чисто нов вариант, дело на Joe Hutching (Through The Never), и аудио-визуалната продукция е пренесена на друго ниво след октомври, 2019-та с над 3,700 кино прожекции в цял свят.
Фотокредит: Brett Murray
Албумът S&M2 от днес е наличен за предварителни поръчки, предшестван от S&M2 версиите на “All Within My Hands” и “Nothing Else Matters,” достъпни за стрийминг и даунлоуд в дигиталните платформи.
Класическа
Сузана Клинчарова с концерт в залата на ЮНЕСКО в Париж

публикувано
преди 1 годинана
16.12.2019
Снимка на проф. Клинчарова: Косьо Хаджигенчев
Почетният професор на Нов български университет и известна арфистка Сузана Клинчарова ще представи концерт в залата на ЮНЕСКО в Париж. Концертът със заглавие „Ангелско присъствие“ е съвместна инициатива между Нов български университет и Национален исторически музей. Престижното музикално събитие ще се състои на 16-ти декември в залата на ЮНЕСКО в Париж под диригентството на Мартин Георгиев и с Академичния оркестър „Камерата орфика“ на НБУ.
Проектът има за цел да създаде една синкретична форма, която да постави акцент върху уникалното сътрудничество между различните департаменти в НБУ в случая департамент „Музика“, департамент „Кино, реклама и шоубизнес“ и департамент „Антропология“. Концертът ще бъде придружен от изложба за Боянската църква, създадена от доц. д-р Васил Гарнизов – антрополог и член на Настоятелството в НБУ.
Част от концерта ще бъде и кратък документален филм-импресия, създаден от проф. Людмил Христов и неговия екип. На концерта в Париж ще се състои френска премиера на пиеса за арфа и струнен оркестър от доц. д-р Георги Арнаудов. Програмата включва и творби на Клод Дебюси, Албер Русел, Марин Големинов, Марсел Турние, Стефан Икономов и Мартин Георгиев.
Концертът, изложбата и документалната импресия отбелязват 760 години от обновяването на Боянската църква от севастократор Калоян, 40 години от включването на паметника в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и 140-ата годишнина на френско българските дипломатически отношения.
Сузана Клинчарова е музикант със световна слава и професор по арфа в консерваторията в Ньои, Париж. Води ежегоден майсторски клас по арфа в НБУ от 2010 година. Разностранната международна концертна дейност на професор Kлинчарова я отвежда до най-известните световни сцени: Карнеги Хол, Симфони Спейс, Гаво, Радио Франс, Токио Бунка Кайкан, RAI, Бозар. Тя е солист на оркестри от световна величина. Звукозаписната й дейност я нарежда между арфистите с най-богата дискография. Нейни изпълнения, интервюта и късометражни филми са включени в колекцията на BNF (Националната библиотека на Франция), както и в архивите на INA (Националния Институт за аудиовизия във Франция). Записите й са част от Златния фонд на БНР и се съхраняват в архива на БНТ. Най-новият й албум „Класически шедьоври“ е реализиран със съдействието на Sony Classical.
Проектът е реализиран със съдействието на Централен фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на НБУ, Министерство на външните работи, Посолството на България във Франция, Фондация Минко Балкански, Национален исторически музей и филиал Боянска църква.

Криптовалути или бурканбанк – как управляваме парите си в 21. век

Миглена Селишка и Ивайло Иванов са отличени за най-добри спортисти на 2020 година

Услугите от самонаети специалисти и физически лица също масово се прехвърлиха онлайн

“Бялата кралица” дебютира по Epic Drama

Samsung представи най-новите си иновации в областта на отоплението и климатизацията

Ashnikko прави дебютен микстейп Demidevil

Team Vitality обяви партньорство с Philips Monitors за своя FIFA отбор

„Опит за екстаз” от Димитър Бочев – за смисъла на живота и стойността на страстта

Филм за Радичков за свободно гледане онлайн от цял свят, неизлъчван аудио запис, книга и конкурс в чест на автора

BG трилър “Хранилка” разкрива историята на милионерски наследник

Творба на Зуека в първата Национална оптимистична изложба

Коледна изненада от Coca-Cola свърза хора от цяла България 23 години по-късно

Теодора Стефанова, прима-балерината на балет “Арабеск”, с двоен юбилей

„LAST NIGHT“ на Поли Генова вече и в ефира на MTV Hits

Ники Илиев и Йоана Буковска в „Домът на българското кино“

Дани Владимирова започва да води уикенд емисиите по Bulgaria ON AIR

„Момчето нинджа 3“ носи поредна доза забавление за малчуганите

БНТ със специална програма за клетвата на американския президент

Публикуван е вторият том от Курса по криминалистика на проф. д.ю.н. Йонко Кунчев

Българин спечели „Оскар” за военна история, негова книга в Amazon струва 579 долара
Горещо
- Обществопреди 5 дни
Българин спечели „Оскар” за военна история, негова книга в Amazon струва 579 долара
- Музикапреди 7 дни
Marto G и LoRa със стоплящ сърцата хит
- Lifestyleпреди 5 дни
TouchMenu навлезе и в сегмента на приложенията за хотели
- Културапреди 5 дни
Как продължава най-скъпият германски сериал досега: Това виждаме в трети сезон на „Вавилон в Берлин“