Lifestyle
В Световния ден на океаните „Грийнпийс“ и „За Земята“ се борят с глобалното замърсяване
снимка: ПР
На Световния ден на океаните – 8 юни екоорганизациите „Грийнпийс“ и „За Земята“ призовават граждани, политици и бизнесмени към решителни действия за премахване на пластмасовото нашествие в световния океан. Инициативата е част от националната кампания за намаляване на замърсяването с пластмаси във водните басейни под надслов „Свободни от пластмаса”.
Всяка минута в моретата и океаните попадат около 15 тона отпадъци, повечето от които са пластмасови изделия за еднократна употреба. Това са предмети с много краткосрочно приложение, които се използват само веднъж и след това се изхвърлят. Тези еднократни пластмаси остават в околната среда за столетия напред, където нанасят непоправими щети на морските животни и техните местообитания. Най-потърпевши са птиците, костенурките и китовете, които често се заплитат, задушават или задавят след поглъщане на по-големи пластмасови отпадъци.
Освен това, когато пластмасата навлезе в океана, тя се раздробява на все по-малки и по-малки частици под въздействието на слънцето и водата. Това води до насищане с микропластмаси – частици под 5 милиметра, които са отломки от по-големи пластмасови предмети или са произведени в този размер за нуждите на потребителите. Микропластмаси вече има на всички нива в световния океан – от повърхността до дъното и от екватора до Арктика.
снимка: ПР
Въпреки че този наболял проблем е известен на учени, политици и производители на стоки, засега липсват целенасочени мерки за намаляване на производството, употребата и изхвърлянето на еднократни пластмасови опаковки, което непрекъснато расте от 80-те години на 20 век до днес.
През последните десетилетия пластмасата се е превърнала в неразделна част от ежедневието ни, заради нейната лекота, ниска цена, дълготрайност и способността й да приема всякаква форма. Прекомерната употреба на излишна еднократна пластмаса е продиктувана от погрешното схващане, че тя е по-хигиенична и по-евтина от други материали. Всъщност много малко от ежедневно изхвърляната от нас пластмаса е използвана действително поради хигиенични причини, а истинската цена, която плащаме за околната среда не е включена в сметката.
В Черно море главните виновници за замърсяването са пластмасовите опаковки от чипс и вафли, пластмасовите бутилки и техните капачки, както и найлоновите торбички. Над три тона пластмасови отпадъци на ден навлизат в Черно море от българските брегове според изследвания на учени. В България все още липсват адекватни мерки за действително намаляване на потреблението на тези предмети. Например, забраната на полиетиленовите торбички за пазаруване в Италия или депозита върху бутилките за напитки, широко използван в скандинавските страни, са доказано ефективни мерки за намаляване на замърсяването с пластмаси.
„Грийнпийс“ и „За Земята“ призовават българското правителство да предприеме спешно действия за драстично намаляване на употребата на еднократните пластмаси, за да се преустанови този източник на замърсяване. Необходима е забрана на ключовите източници на пластмаса, включително такива за еднократна употреба, опаковки и микропластмасата, включена в продукти и по-строги изисквания към производителите на пластмасови опаковки и изделия.
Пластмасов Калкулатор:
Провери колко голям е пластмасовият ти отпечатък – проследи този линк!
Всеки желаещ да стане посланик на кампанията в детски градини, на фестивали или да се включи към почистване, може да пише на следния електронен адрес: plastic-free@zazemiata.org
Повече за кампанията „Свободни от пластмаса”: http://www.greenpeace.org/bulgaria/bg/campaigns/plastics/