Интервю
За любовта и свободата с А ПРЕЗЕНСЪ ДЪС ФОРМИГЪШ
снимка: PR
„А Презенсъ дъс Формигъш“ е португалска група, в музиката на която са отразени елементи от традиционната и популярната португалска музика, влияния от джаз, класика и уърлд мюзик. На български език името се превежда буквално от португалски като „Присъствието на мравките“. Групата е основана през 2009 г. и в същата година печели наградата „Зека Афонсо“ на фестивала „Кантар Абрил“ с оригиналната песен „О Рей (А Морна Индиференсъ)“. Дебютният албум е издаден през 2011 г. , а в началото на 2014 г. излезе официално и новия албум на групата. Вокал на „А Презенсъ дъс Формигъш“ е известната в цял свят певица Сара Видал, която в миналото е седем години част от най-известната фолк група от Галисия, Испания – „Луар на Лубре“.
Музикалният специалист Сид Смит (написал биографичната книга за легендарната група „Кинг Кримсън“) споделя за „А Презенсъ дъс Формигъш“, че групата използва препортугалската традиционна музика, но я пречупва ударно и мощно през прогресив и фолк-рок.
Българската публика ще има възможност да чуе уникалната Сара Видал и нейната група за първи път в България по време на шестото издание на Международния арт форум „БезГраници“ между 25-27 септември тази година в „Двореца“ – Балчик.
От името на групата „А Презенсъ дъс Формигъш“ говори нейния член Мануел Майо.
Автор на интервюто: Румяна Тенева
Какъв е произхода на името на Вашата група?
Нашото име е взето от заглавие на песен от великия португалски певец и поет: Жозе Афонсо. Това е песен за любов и свобода.
Какво Ви вдъхновява?
Изкуството. Ежедневният живот, човешките взаимоотношения. Историята и бъдещето.
Какво мислите за липсата на граници в изкуството и между хората на изкуството?
Това е едно от най-ценните неща относно изкуството, което позволява на хората да общуват страстно, въпреки техните различни езици и култури, преодолявайки физическите, социални и културни граници. Това обогатява изключително.
Какви са бъдещите Ви артистични планове?
Да запишем трети диск, където се надяваме да постигнем нещо което да бъде ново и различно, а в същото време да си запазим своя артистичен отпечатък.
Има ли връзка между вашата работа и текстовете на музиката с Вашето родно място?
Абсолютно, след като използваме огромно количество от вдъхновението от португалската традиционна музика, португалската литература и селския живот и традиции.
Обичате ли да пътувате и били ли сте в България до сега?
Обичаме да пътуваме и ще бъдем щастливи да посетим България за първи път!
Реализирано е със специалното съдействие на арт мрежа „Скендерман“ във връзка със шестото издание на Международния арт форум „БезГраници“. Фестивалът е продукция на „Стопанска камара“ – Варна, „Двореца“ – Балчик и арт мрежа „Скендерман“