Култура
Икономиката на ХХІ век – корпоративна, национална и международна

публикувано
преди 11 месецана

Сборник „Икономиката на ХХІ век – корпоративна, национална и международна“ обобщава докладите, представени на едноименната конференция, организирана от департамент „Икономика“ на 27. септември 2017 г. в Нов български университет. Негови съставители са гл. ас. д-р Ралица Димитрова и гл. ас. д-р Красимир Костенаров, рецензенти са проф. д-р Събина Ракарова и доц. д-р Ангел Георгиев, а научен редактор е доц. д-р Ренета Димитрова.
Научното издание е с открит достъп. Публикувано е на страницата на Издателството на Нов български университет в меню „Електронни издания“ в меню „Книги“.
В „Предговора“ съставителите споделят: „Очевидно икономиката такава, каквато я познаваме от края на XX век, ще бъде много по-различна в идните години. Корпорациите имат все по-лесен достъп до глобалните пазари на стоки, суровини и труд. В същото време те са толкова мощни, че са в състояние да накарат правителствата да се съобразяват с тях. Националните правителства са изправени пред предизвикателството да подържат конкурентна икономическата среда, съставена от нормативна рамка и институционална среда, но в същото време да запазят и националната си идентичност. Включените в настоящия сборник изследвания и разработки правят опит да очертаят някои проблеми и предизвикателства, както и да дадат определени решения в икономическите отношения, характерни за XXI век“.
В сборника са включени доклади на преподаватели от български университети, на автори, работещи в частния сектор, както и на изследователи от висши училища в чужбина.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.

Lifestyle
Практическа детска психология за модерни родители от издателство Книгомания

публикувано
преди 23 часана
09.04.2021
Да бъдеш родител е едно от най-предизвикателните, приятни, трудни, забавни и невероятни изживявания, които разделят живота на преди детето и след като се появи. Никой не знае как да бъде родител преди да стане такъв и даже не подозира колко малко се опознава и колко много има да се учи на търпение, приемственост, отговорност, всеотдайност, емпатия. Докато отглежда детето си, родителят има и шанса отново да изживее детството си: да прочете любимите си детски книги, да скача в локви с гумени ботуши, да прави ангели в снега… Но и да се справя с гневните изблици и страхове на малкия човек; да му е опора, когато плаче и е тъжно; да го забавлява, разбира, изслушва; да преоткрива света, защото „родителите са цялата му вселена и начинът, по който те се отнасят към него, се отразява на себеоценката му“. Да, от родителя се очаква да бъде и приятел. Балансът е труден. Затова наръчникът„Как мисли детето?“ предлага 100 от най-често срещаните сценарии през първите седем години на детето и какво се крие зад поведението му. Тя превежда неговите реакции на езика на възрастния, учейки го да ги тълкува по-добре. Изданието е цветно, с много илюстрации и инфографики, и с подходящо оформление на разиграните сценарии, а това ви помага асоциативно да запомните предложените решения. Друго удобство е, че наръчникът „Как мисли детето?“ може да се чете избирателно, по теми, или да потърсите решение на конкретна възникнала ситуация.
Целта на „Как мисли детето?“ е да усъвършенства общуването между родител и дете. Благодарение на развитието на невропсихологията, никога не се е знаело толкова за детското развитие колкото днес. Дадените препоръки са в реален контекст и макар събраните съвети да не обхващат всички възможни ситуации, двамата съавтори (които общо имат пет деца) подсказват на съвременните родители „правилните“ думи и действия в определени ситуации, за да се открие най-полезната стратегия. Изданието се позовава на задълбочени изследвания по детска психология и невропсихология и ни припомня как да види света през очите на детето.
Авторите, Танит Керет и д-р Ангард Ръдкин, правят паралел между преживяванията на всеки родител като дете, изискванията и отговорностите му, доколко се е привързвал към другите, как е изразявал чувствата си. Според тях това е път към откриването на собствен родителски модел. „Как мисли детето?“(от издателство Книгомания) изследва и ценностите на всеки родител, за да е наясно какви принципи ще следва при възпитанието на детето – как и кога да отговаря на нуждите му, защо емпатията е толкова важна за развитието на малкия човек.
Култура
Ново издание на “Преследване на дива овца” по желание на читателите

публикувано
преди един денна
09.04.2021
На 9 април, по желание на читателите, „Колибри“ преиздава един от култовите романи на Харуки Мураками – „Преследване на дива овца”.
Японско юпи нагазва в хаоса, след като попада на снимка, изобразяваща уникална кръстоска на овца. Повествованието ловко лавира между криминалния роман, баснята, реализма и модерния абсурдизъм, за да ни въвлече в едно озадачаващо преследване на донякъде мистична овца. Лаконичният стил на „Преследване на дива овца” (превод: Емилия Л. Масларова, изд. Колибри) напомня за романите на Реймънд Чандлър и Дашиъл Хамет с примеси от абсурдността на един Джон Ървинг, но във всички случаи читателят е хипнотизиран от играта на котка и мишка, в която Мураками размива границите между реално и въображаемо и рисува портрета на съвременна Япония, разкъсвана между западната модерност и силата на вековните японски традиции. Според критиката „Преследване на дива овца“ носи удоволствие заради умелия баланс на „шантава комедийност, детективски мотив и героичен рицарски романс.“
За Харуки Мураками писането на романи е като засаждане на гора, докато създаването на разкази наподобява оформянето на градина. Сборниците „Мъже без жени” и „Изчезването на слона” са свидетелство, че неговият талант вирее в различни жанрове. От няколко десетилетия Мураками е съвършеният посланик на Япония – книгите му са литературни събития за Америка и Европа, и се продават в милионни тиражи. Той е носител на няколко световни литературни награди, изтъкнат преводач и „маниак” на тема джаз. Последното навярно обяснява ониризма и полифоничната красота на произведенията му. „Гардиън“ определя автора на „Спутник, моя любов“, „Норвежка гора“ и „Кафка на плажа” като един от най-авторитетните представители на постмодернизма.

Значението на аминокиселините за нашето физическо и психическо здраве

8m/s с нов сингъл

Първият български космонавт с ексклузивно интервю за „100% будни“

NOCKTERN ще представят новия си албум “Scavengers”

Лаваца обяви финансови резултати за 2020г.

Виктория с международно признание в Испания

Любо Киров поставя вълнуващо начало на нов албум с “Целуни ме“

Стартира второто издание на националната кампания „Роди дете в България”

Практическа детска психология за модерни родители от издателство Книгомания

Банкоматите могат драстично да увеличат оборотите в курортите

„Процесът срещу Кристин Кийлър“ по Epic Drama

А1 пуска в продажба бюджетния и много издръжлив Xiaomi Redmi 9T

Google Street View отново по българските пътища

„Списъкът“ от Луси Фоли – трилър, който не искате да оставите!

Официалната биография на Илън Мъск вече е в Storytel

„Американска принцеса“ – историята на непокорната президентска дъщеря Алис Рузвелт

Tenda представи нов Wi-Fi 6 рутер за дома

КО-ОП представя ПЪРВА ЛИНИЯ: самостоятелна изложба на Андреа Попйорданова

“Круела” с нов зрелищен трейлър
