Connect with us

Lifestyle

Какви са причините за сухата кожа?

Avatar

Публикувано

на

IMG 3341

снимка: PR

През есента и зимата кожата се изсушава от студения вятър и от ниските температури, от рязката промяна на времето. Кожата се нуждае от подхранване, защото тя се изсушава и започва да си проличава липсата на витамини, липидите намаляват и от студения вятър тя изсъхва. По-сухите кожи започват да се лющят, а мазните – стават сухи. Предлагаме ви едно интересно интервю с Боряна Тимнева, кoзметолог и кинезитерапевт Jewel skin clinic

Какво представлява сухата кожа?

Сухата кожа се обозначава с дерматологичния термин ксерозис кутис (произлиза от гръцката дума xero, което означава сух).

Сухотата на кожата се дължи на загубата на вода и липиди. Тя се среща по-често през студените месеци на есенно-зимния сезон.

Какви са причините за сухата кожа?

Причината за сухата кожа е понижаването на количеството на повърхностните липиди. Фактори, които способстват за това са: прекалено често къпане.горещите вани, прекаляване с почистващите продукти, агресивно триене на кожата с хавлиена кърпа, ниска влажност, студен и сух зимен сезон, парното, недостатъчния прием на вода и течности (дехидратация), прекомерно излагане на слънце. Причина може да бъде и наличието на атопичен дерматит или ихтиоза.

Какви са симптомите при суха кожа?

Сухота, сърбеж, залющване, което ангажира предимно долни и горни крайници.

Чувство за стягане и опъване на кожата, особено след взимане на душ.

Зачервена и раздразнена кожа.

Нацепване на кожата.

Побеляване и лющене.

Какви грижи за сухата кожа могат да се прилагат в домашни условия?

В домашни условия е необходимо редовното прилагане на овлажняващи продукти, като за предпочитане са кремовете на липидна, а не на водна основа. Особено подходящо е прилагането на емулсии, тип вода в масло, при които преобладава липидната съставка. Правилният избор на продукт за кожата се базира на дерматологичната консултация, при която лекарят ще определи най-подходящото овлажняващо средство. За предпочитане са продукти, които съдържат млечна киселина и урея. Уреята, вложена в овлажняващ продукт в процент под 10 има хидратиращо действие върху кожата, а над 10 процента има и кератолитично (излющващо) действие. При наличие на силно зачервяване на кожата с оформяне на екземни плаки може да се приложи за кратко време крем, съдържащ 1% хидрокортизон.

Какви профилактични мерки могат да са прилагат за намаляване на сухотата?

Да се избягват горещи вани, хигиенният душ да бъде с по-малко продължителност, да не се прекалява с басейни и сауни. Да се използват меки почистващи средства, които не съдържат алкохол, алкален сапун и парфюм. Кожата да се подсушава след баня с потупващи движения, а не с триене.  Трябва да се приемат много вода и течности, да се използва фотозащита и да се нанася емолиент след баня. Да се избягват алкалните сапуни, да се избягва разчесването на кожата при сърбеж. Да се използва овлажнител за въздуха в дома.

Какви процедури могат да се прилагат?

Добър метод за да разберем какво е състоянието на кожата ни и от какво се нужда е диагностиката на кожата със  скенер. По този начин лекарят може да назначи подходяща програма за възстановяване на кожата. Изследването е безопасно и безвредно и може да се прилага при бременни жени.

Подходящи процедури с които може да се започне през студените дни са почистване на лицето, микродермабразио, както и пилингите. Двете процедури подготвят кожата да поеме други активни съставки, които могат да се вкарат в нея чрез различни процедури, като мезотерапии например. Мезотерапиите могат да бъдат – иглени или безиглени и чрез тях се вкарават в средна дерма подходящи активни съставки – като витамини, колаген, минерали, пептиди, олигоелементи. Идеални са сезона са и процедурите с апаратура – като радиочестотния лифтинг. Процедурата за 40 минути като с магическа пръчка сваля 5 години от възрастта. Ролята на магическа пръчка е приел съвременен лазер от последно поколение, който работи с радиочестотен ток. Той дозира прецизно и се комбинира с интензивно охлаждане.

Токът влиза дълбоко в кожата. Достига до самата дерма, където колагеновите и еластиновите влакна като арматурно скеле държат лицето опънато, стеегнато и младо. С напредването на възрастта обаче тези влакна стареят, отпускат се и се нуждаят от ремонт. На помощ идва биополярната честота. Токът преминава през колагеноеластиновата мрежа, като търси път през най-ниското съпротивление. Затова минава през старите влакна, които са по-отпуснати и изтънели и ги стопява. Лазерът коагулира само тези, които са остарели, отпуснати и накъсани, а топлината буквално ги изпарява. И понеже природата не търпи празно пространство, на мястото на старите се създават нови. Фибробластите генерират млади влакна, които придават по-стегнат тургор и реструктурират кожата. Така тя добива по-младежки вид. Тоз процес дава и име на процедурата – Skin Thitening.

Известен е още и като лифтинг в обедната почивка, защото може да се направи бързо, без никакви нежелани странични ефекти като зачервяване, подуване и подпухване.

С радиочестотниия лазер се работи в областта на очите, лицето, шията и деколтето.

Новото е, че козметологията също се развива с бързи обороти. Създаден са козметични процедури и кремове с наночастици, които навлизат в средна дерма само с масажни движения. Добре е да се знае, че през зимата не се използват хидратиращи кремове, защото водата замръзва през зимата. Ако е дехидратирана кожата е добре такива хидратиращи продукти да се слагат вечер, а през деня – подхранващи продукти.

Подходяща процедура за дълбока регенерация е Intraceuticals. Терапията представлява интрадермално вкарване на хиалуронова киселина, витаминин А, С и Е, алое вера и зелен чай. Хиалуроновата киселина в продукта е представена от три вида молекули – голяма, средна и малка, които се нареждат като скачени съдове в кожата, като най-голямата молекула остава най-отвън и продължава да привлича влага от атмосферния въздух и по този начин запазва кожата хидратирана.

 

Continue Reading
Advertisement