Connect with us

Tехнологии

Как да защитим чувствителните данни на организацията при отдалечена работа от дома.

Avatar

Публикувано

на

1 1 1 Как да защитим чувствителните данни на организацията при отдалечена работа от дома.

​С масовото преминаване към отдалечена работа през последната година, организациите разпръснаха своите данни, включително и тези, които могат да се определят като чувствителни, извън защитената работна среда на офиса. Така данните стават по-уязвими към кибер-атаки и хакери.

Дистанционната работа на служителите, води до увеличаване на входните точки към защитената среда на корпоративната мрежа и съответно увеличавне на риска от пробив.

Как да се реши този проблем? Чрез прилагане и спазване на строг план за киберсигурност. 

Чрез прилаганета на план за киберсигурност Вие можете да защитите своите данните и съответно своя бизнес, без значение колко от вашите служители имат достъп до данните и как и откъде получават достъп до тях.

Изпълнението на план за киберсигурност при отдалечена работа на служителите от организацията ще осигури защита на вашите информационни активи – чувствителни данни, интелектуална собственост, ноу-хау, данни за клиенти,  финансови данни и т.н.

При отдалечена работа на вашите служители и достъп до чувствителни данни, първата стъпка е обезопасяването на домашните им мрежи. За целта могат да се изпозлват различни методи и решения, добре познати на специалистите по ИТ сигурност.

В планът за киберсигурност при дистанционна работа трябва да фигурира строго изискване дистанционния достъп да се осъществява само от домашната им мрежа и никога от публични мрежи или от лични мобилни устройства.
Публичните пространства с безплатен wi-fi са особено опасни, защото те представляват незащитени мрежи, които са уязвими за хакове и кибер заплахи от всякакъв характер.

Освен защитената домашна мрежа, друга задължителна мярка е използването на актуален антивирусен софтуер, инсталиран на работните станции или лаптопи на служителите. Антивирусната защита в комбинация със сигурната домашна мрежа създава допълнителен защитен слой за Вашите чувствителни данни.

Една от съвременните тенденции при дистанционна работа е използването на специално подготвени и защитени мобилни устройства, които организацията осигурява на служителите си. Те са специално настроени, така че да осигурят безопасна работа с чувствителните данни на организацията от дома.
Устройствата трябва да отговарят на приетите стандарти за безопасност в организацията с предварително инсталирани актуален антивирусен софтуер, осигурен обезопасен канал за вързка (VPN) и решение за предотвратяване изтичане на данни като DLP – Data Leak Prevention.

Задължителна мярка за предотвратяване на загуба на данни и киберпрестъпления е прилагането и спазването на определени правила и ограничения при дистанционна работа. Те могат да включват забрана на определени служителите за достъп до чувствителни данни при дистанционен достъп, забрана на достъп до определени облачни услуги или уебсайтове, ограничения за използването на външни USB памети или твърди дискове и т.н.

При дистанционна работа организацията няма контрол върху устройствата които се използват за достъп до нейните данни и системи.
Тези устройства могат да бъдат загубени, откраднати или до тях да получат достъп неоторизирани външни лица.
За целта подходящ инструмент е двуфакторното удостоверяване, известно като 2FA.
Двуфакторното удостоверяване може да има много форми, например SMS, специално приложение, външен USB ключ и др.
Независимо от метода, изискването за двуфакторно удостоверяване ще затрудни неоторизираните лица за достъп до вашите данни.

Разработването на план за предотвратяване изтичане на данни е един от най-съвременните и широкообхватни елементи на плана за киберсигурност.
Това е цялостен план, който използва технологията за предотвратяване изтичане на данни, известна като DLP (Data Leak Prevention) за защитa на чувствителните данни на организацията. Разработването на този план включва комбинирано прилагане на политики за сигурност и технологии за осигуряване на оптимална сигурност за чувствителните данни на вашата организация.

Разработката и приемането на политика за предотвратяване изтичането на данни ви позволява да определите кои данни са чувствителни и каква информация може да бъде безопасно достъпвана дистанционно от вашите служиутели. Чрез политиката се определя кои действия могат да бъдат смятани за безопасни и кои за нарушение на политиката за информационна сигурност, например изпращане на електронна поща, копиране на данни или изпращане на информация до подозрителни дестинации.
Чрез политиката за предотвратяване изтичането на данни вие подавате ясни правила към служителите си, какви са очкаванията от тях и кои действия са забранени при дистанционна работа. Така политиката служи като застраховка за вашия бизнес и Ви дава контрол върху това как и до какво имат достъп служителите Ви.

DLP решенията са системи за информационна сигурност, имащи за цел запазването на чувствителните данни в рамките на защитената мрежа, така че хакерите или други недоброжелатели да не могат да извлекат, експортират или копират тази информация. Технологията следи използваните или съхраняваните данни и каналите за данни, идентифицира кои данни са чувствителни и предприема действия за предпазване на тяхното изтичане. Това включва забрана на определени действия, филтриране на канали за данни, ограничаване на достъп до данните за определени потребители, докладване и събиране на информация за по-нататъшно разследване на инцидентите, свързани с нарушение на политиката за информационна сигурност.
Чрез DLP технологията могат да се идентифицират уязвимости във вашата мрежа, както и потенциалните точки за кибератака и да се предприемат подходящи мерки за противодействие.

Защитата на вашите данни е жизненоважна за поддържането на целостта на Вашата организация и Вашият бизнес. Уверете се чувствителната информация е в безопасност докато вашите служители работят дистанционно от своя дом.

Инфинити ООД  e официален партньор и системен интегратор на решения за киберсигурност и защита на данните.

Повече информация за предлаганите от нас DLP решения можете да получите от нашата страница​ www.infinity.bg

Инфинити ООД си партнира и представлява на българския пазар, водещи световни производители на продукти и решения за информационна сигурност сред които:

  • Acronis DeviceLock – Решения за предотвратяване изтичане и кражба на данни Data Leak Prevention DLP
  • CoSoSys Endpoint Protector – Решения за предотвратяване на изтичане и кражба на данни Data Leak Prevention DLP
  • DataLocker & Ironkey – Решения за хардуерно криптиране и сигурен пренос и съхранение на данни
  • BoldonJames – Решения за класификация и маркиране на данни Data Classification & Labeling
  • Blancco – Решения за сертифицирано унищожаване на данни
  • Actiphy – Решения за високоскоростен Backup и възстановяване на данни
  • Clearswift – Решения за сигурна електронна поща Secure Email Gateway – SEG
  • Alien Vault – Решения за откриване на вътрешни заплахи и SIEM
  • GalaxКey – Решения за End-To-End криптиране и подписване на документи и ел. поща
  • Handheld – Решения за екстремни условия – Rugged Handhelds & Tablets и др.
  • Vicarius  –  Решения за управление на уязвимости Vulnerability Management
  • ANET SureLog SIEM – Система за управление на информацията и събитията в сигурността

Инфинити ООД консултира, доставя, внедрява, обучава, поддържа организации и структури от различни сектори и индустрии в Р.България и чужбина.

Continue Reading
Advertisement