Култура
Кокосов рак, боливийска мечка и още много други изненади за края на сезона на „Диви същества“

публикувано
преди 4 годинина

снимка: VIASAT NATURE
“Диви същества“ е поредица за пътувания, която проследява експедициите на Доминик Монахан, актьор, известен с ролите си в сериала „Изгубени“ и „Властелинът на пръстените“. Той търси най-редките, впечатляващи и трудно-уловими същества в света.
Във всеки епизод на „Диви същества…“ по Viasat Nature в понеделник от 20:10 с повторение в петък от 21:00, Доминик отвежда зрителя в изпълнено с екшън търсене, докато проследява от близо някои от най-редките, понякога страховити, понякога застрашени същества на планетата.
Viasat NATURE ще излъчи маратон на първите 6 епизода от сезона – срещите с Фер-де-Ланс в Белиз, с акули във Флорида, с лемура Ай Ай на Мадагаскар, с китовата акула край Мозамбик, с белите лъвове в Южна Африка и с индийската кобра в Шри Ланка – на 8 юли, събота, от 18:30.
В последните епизоди от сезона ще видите:
Епизод 11 – Боливия – Очилата мечка – от 7 юли
Дом се отправя към отдалечена обвита в мъгла гора в боливийските Анди. Той търси създание, което малцина са виждали или чували дори – мечката от Андите. По пътя си минава през безлюдни полета от сол, вулкани, изследва най-високата столица на земното кълбо – Ла Паз – и открива, че Боливия е една от най-разноликите страни в света.
снимка: VIASAT NATURE
Епиод 12 – Палау – Кокосов рак – от 14 юли
Дом се отправя с лодка през белите пясъци и тюркоазени води на Палау в търсене на най-голямото ракообразно в света – кососовия рак! С диаметър от 90 см кокосовият рак изглежда като нещо, изпълзяло от филм на ужасите. В Палау, обаче, Дом открива, че останки от Втората световна война – японски самолети, заседнали в кораловите рифове, например, все още замърсяват тази тропическа идилия.
Епизод 13 – Индонезия – Орангутан – от 21 юли
Дом сърфира по чудовищно големи вълни в Бали със сърф шампиона Калани Роб. Но след обаждане по спешност от приятел, той се отправя към Суматра, за да помогне в спасяването на един див орангутан. Тъй като домът им е застрашен от дървосекачи, Дом трябва да помогне за преместването на маймуните на ново място в отдалечена гора. В хода на спасителната мисия той се сблъсква с екзотичните пейзажи и богатата култура на Индонезия.
Виртуална джунгла, където можете да видите част от „Диви същества с Доминик Монахан“, можете да видите на http://wildthings.viasatnature.bg/
Истински любител на природата, Доминик развива още от ученическа възраст познания и любов към насекомите и влечугите, които запазва и до днес. В настоящия трети сезон Дом разширява търсенията си към още по-редки и неуловими животни – индийска кобра, летящ гущер, гигантски китови акули и лемурът Ай Ай от Мадагаскар са само няколко от съществата в списъка на му този път.
Монахан, който също е и продуцент на предаването, отвежда зрителя на пътешествие в такива прекрасни места като дъждовните гори на Бразилия, Амазонка, Индонезия. По пътя си, той попада на оживени локации, странни експерти и много животински видове, които обитават великолепно диви кътчета на нашата планета, като дори открива един напълно нов вид паяк, наречен на него – паякът Монахан (или Ctenus monaghani).
Епизодите се излъчват по VIASAT NATURE премиерно всеки понеделник от 20:10 часа с повторение в петък от 21:00. Маратон на 1-ви до 6-ти епизод – на 8 юли, събота, от 18:30.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.


На 5 март излиза на български език „Кишот“ – бляскав и предизвикателен постмодерен прочит на „Дон Кихот“, дело на един от най-бележитите писатели на нашето време!
„Кишот“ (превод: Надежда Розова, изд. “Колибри”) е безмилостно саркастичен, интелигентен и провокативен портрет на съвременната епоха, в която фактите често са неотличими от фикцията. Вдъхновен от класическото произведение на Сервантес, посредственият автор на шпионски романи Сам Дюшан създава образа на Кишот: възрастен търговски пътник, умопомрачен от прекомерното седене пред синия екран, който се влюбва отчаяно в телевизионната звезда Салма Р. В компанията на своя въображаем син Санчо, Кишот прекосява цяла Америка и с рицарска храброст преодолява трагикомичните опасности, пред които го изправя епохата на безграничните възможности. Паралелно на неговата история, писателят, създал Кишот, се изправя пред предизвикателствата на собствения си живот. По-дързък и ироничен от всякога спрямо популярната култура и нейната пагубна пошлост, Рушди повежда героите и читателите си на шеметно пътешествие из един свят на ръба на нравствения и духовен упадък.
Салман Рушди е британски писател от индийски произход, словесен художник със забележителна ерудиция, една от големите знаменитости в областта на литературата и критиката. Неговият многогодишен труд върху белия лист заклеймява всички форми на насилие и посегателствата върху свободата на словото. Носител на множество награди, Рушди е автор на романи, сборници с разкази и есета, детски книги и документални филми. Печели световно признание още с втория си роман „Среднощни деца“ (1981), за който е удостоен с наградата „Ман Букър“. През 1988 г. неговият четвърти роман „Сатанински строфи“ предизвиква силна реакция в ислямския свят, книгата е забранена в много страни, иранският аятолах обявява автора за вероотстъпник и за убийството му е определена голяма парична награда. Във Великобритания Рушди получава от кралицата рицарско звание за заслугите си към литературата (2007), във Франция също е отличен с най-голямата литературна награда, избран е и за член на Американската академия за изкуство и литература.
Култура
Гьоте-институт открива обновената си галерия с първа изложба за 2021 г

публикувано
преди 7 часана
02.03.2021
Първата изложба на Гьоте-институт за 2021 г. ще бъде открита през март с кураторски проект на Виктория Драганова, обхващащ пространствата на Гьоте-институт България и Swimming Pool. Сборната изложба събира творби на четирима млади артисти от Франкфурт, като се вслушва във всичко онова, което довя световната пандемия през изминалата една година.
Сигурно е просто вятърът // Pretty sure it’s just the wind
Млади автори от Франкфурт
с: Минхьок Ан, Со Йеон Ким, Кристина Ловаас и Руди Нинов
Куратор: Виктория Драганова
Асистент-куратор: Галена Сърдъмова
12.03.–10.04.2021
Дълго откриване: 10.03.–11.03.2021, 17:00-20:00, Гьоте-институт България
Гьоте-институт България, ул. “Будапеща” 1, пон-пт, 14:00-19:00 ч.
Swimming Pool, бул. “Цар Освоботител” 10, ет. 5, чт-сб, 16:00-19:00 ч.
Свеж полъх от Германия и съвременната арт сцена носи месец март и пролетта на 2021-ва с изложбата „Сигурно е просто вятърът“ с куратор Виктория Драганова. Изложбата, разделена в две части – в пространствата на Гьоте-институт България и Swimming Pool – е и откриващото събитие за годината в обновената галерия на института.
„Сигурно е просто вятърът“ представлява логично продължение на дългогодишната работа на Гьоте-институт България за представяне и подкрепа на млади български художници с поредицата „Арт старт”. През 2021 г. инициативата се разраства с първата от серия изложби, предлагащи поглед върху младата сцена за съвременно изкуство в определен град или провинция в Германия. След Франкфурт фокусът ще бъде поставен и върху Дюселдорф, Мюнхен, Хамбург и др.
Изложбата в две части ще покаже работи на четирима млади автори, които живеят и работят във Франкфурт на Майн и са студенти в легендарната немска академия за изкуства „Щедел“. Това са Минхьок Ан, Со Йеон Ким, Кристина Ловаас и българският художник Радослав Нинов-Руди, добре познат на местната сцена като носител на наградата за живопис „Едмонд Демирджиян“. Планирането на проекта започва непосредствено преди началото на пандемията през 2020 г., а последвалата съвместна работа е обусловена от социалната изолация и тишината, обзела всяко оф- и онлайн пространство. Кураторката Виктория Драганова допълва: „Този проект е за възможното присъствие и вслушването в него. Той е и за режимите на внимание в обсега на инфраструктури, които всички ние споделяме, като тези на града, на академията, на арт институциите. В какво ни убеждават срещите, които постепенно започват да се явяват? “.
Изложбата ще се открие на 10 и 11 март с дълго откриване от 17:00 до 20:00 ч. в галерията на Гьоте-институт при спазване на всички противоепидемични мерки. Тя ще може да бъде видяна до 10 април. В откриващите дни публиката ще има възможност да се срещне с авторите – програмата и регистрация за събитията ще бъдат обявени скоро. За подробности и актуална информация можете да следите тук.

Излиза “КИШОТ” от големия Салман Рушди

Гьоте-институт открива обновената си галерия с първа изложба за 2021 г

Излиза нова книга от поредицата „52-етажната къща на дърво“

„Владетелите на България” оживяват в специално издание на Изд. “Сиела”

Илияна Лазарова кани на “Сватба със закъснител”

Samsung: новото етикетиране за енергийна ефективност помага при избора на електроуред

Robin Schulz пусна нов албум с танцуващи дронове

Нови епизоди на „Гъмбол“ ни очакват по Cartoon Network

„Моята година със Селинджър“ – различен поглед към личността на легендарния писател

Netflix с документален филм за The Notorious B.I.G.

Даниела Серданова с предаване по БНТ 1

XPG представи SPECTRIX S20G SSD с RGB дизайн

Sia и David Guetta с още една песен към филма “Music”

Clean Bandit с нова “Higher” feat. Iann Dior

Стефан Николов: Кризата, предизвикана от COVID-19 може да бъде двигател за бизнеса

НАТФИЗ представя на Голяма сцена „Реката на залеза“

“Работилница: Реките на София” представи идейни проекти

Стартира Национално проучване “Заплатите в Софтуерния Бранш” 2021

Свилен Ноев подарява песен за кампанията “Стани Великан”

Слушаме най-доброто от P.I.F. в двоен албум от Слънчеви и Облачни песни
Горещо
- Tехнологиипреди 3 дни
Клиентите на VIVACOM могат да закупят електронна карта за еднократно пътуване през телефона
- Щрак!преди един ден
Before Creating Academy организира един от най-мащабните фото конкурси у нас BECA Photo Award
- Културапреди 4 дни
Представяне на „Интегрирано управление в туристическите комплекси“ от Теодора Ризова
- Културапреди 23 часа
„Моята година със Селинджър“ – различен поглед към личността на легендарния писател