Галерия
Куратор от Tate Modern завърши есенната сесия Въведение в съвременното изкуство

публикувано
преди 3 годинина

снимка: Catherine Wood
Над 160 посетители събра кураторът от Tate Modern Изабела Мейдмънт във Френски културен институт тази събота. Гостуването бе специално по покана на фондация „Отворени изкуства“ и е първата кураторска визита с публична лекция на представител на Tate в България. Мейдмънт представи кратка история на пърформанс арт в музея, датираща от 1968, като се фокусира върху отварянето на новите пространства, предназначени за експерименти и изпълнения на живо в т.нар. резервоари (Tanks) на Tate. Кураторът разказа повече и за най-интересните инсталации и артисти, изявили се в рамките на институцията. Засегната бе и изключетелно интересната и дискутирана в момента тема в световен план за откупките на пърформанс арт и за колекционирането му под формата на документ, реквизит или друг фрагмент от изпълнението на живо.
„Пърформансът се превръща във фундаментална част от изкуството и нашия живот от началото на новото хилядолетие. Също толкова, колкото и живописта, скулптурата или фотографията, като традиционни изкуства. За мен, като представител на институция с традиции, като Tate, също е важно да получа подобен тип платформа, където да имам възможност да споделя нашия опит и да представя проектите, по които работим. Много сме горди да имаме и български представител в Tate Modern – „Живот в черно и бяло“ на Недко Солаков, която заема важно място в постоянната ни колекция.“
снимка: ПР
В рамките на четирите лекции, обединени под темата “100 години изкуство на действието. Живото изкуство между сценичното и реалното”, беше представен анализa на четирима експерти с дългогодишен опит и разностранен досег с изкуството на пърформaнса. Модератор на лекциите бе кураторът Вера Млечевска. Гост-лекторите Ани Васева, Снежанка Михайлова, Албена Михайлова и Изабела Мейдмънт се опитаха да хвърлят светлина не само върху историята и развитието на пърформaнса, но и да дискутират неговото място извън сцената.
„Днес перформативните практики са все по-разнообразни и постепенно въвеждат на сцената на изкуството действия, заимствани от други форми на изкуство, религиозни ритуали, танц и различни сфери на човешката дейност, като труда и спорта. Артистите не се съобразяват с жанрови граници и смесват свободно всякакви елементи, почерпани от опита и въображението. Една голяма част от визуалното изкуство днес има перформативен елемент, дори на практика да представлява филм, инсталация или друго. Пърформансът е преди всичко действие или жест, споделени с публиката.“
Всички лекции от есенната сесия Въведение в съвременното изкуство могат да бъдат гледани в официалния You Tube канал на платформата.
Въведение в съвременното изкуство“ стартира през 2011 по инициатива на фондация „Отворени изкуства“ и галерия „SARIEV Contemporary“, разработвана съвместно с куратори и изкуствоведи. Създаването й е мотивирано от необходимостта за генериране на контекста на съвременното изкуство в България. Дейностите протичат в различни структурни етапи – специализиран образователен курс, отворени лекции и разговори с творци, като всички събития са безплатни. Част от платформата е и “Форум колекционери”, който представя концепцията за изграждането на колекции чрез срещи и разговори с колекционери и куратори.
Проектът „Въведение в съвременното изкуство 2017 – София“ е финансиран от Столична програма „Култура“ на Столична община за 2017 година, с подкрепата на Гьоте-Институт България и Софийска градска художествена галерия.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.

Култура
Творба на Зуека в първата Национална оптимистична изложба

публикувано
преди 2 седмицина
11.01.2021
Васил Василев – Зуека подкрепя инициативата на платформа Купи изкуство за стойностна промяна на арт пазара у нас
“Купувайте изкуство! Така подпомагаме творците ни, отдаваме уважение към труда им и инвестираме в нашата икономика, защото парите остават тук, в България”, призовава Зуека.
Платформа “Купи изкуство” поставя началото на новата 2021 година с Национална оптимистична изложба, която ще бъде експонирана в онлайн галерията Купиизкуство.бг – www.buyart.bg. Тя ще продължи от 14 януари до 28 февруари, а откриването ще бъде на 14 януари от 19 ч. във Фейсбук страницата КупиИзкуство.БГ.
“Целта, която си поставяме с нея, е заедно да продължим и през 2020 година положителната тенденция за продажби и откупки на произведения на съвременни български автори. Затова и я нарекохме оптимистична, защото искаме след изминалата нелека година да започнем с позитивна нагласа”, споделят организаторите.
В изложбата участват над 100 български автори всеки с по едно произведение, селектирани от администраторите на Фейсбук групата “Купи изкуство, подкрепи художник”.
Онлайн галерията Купиизкуство.бг – www.buyart.
“Инициативата, създадена от художници за художници, цели не само да се подкрепяме взаимно, но и да се промени нагласата на хората към изкуството. Само така ще осъзнаем, че то има място във всеки дом”, подчертават организаторите.
Галерия
Националната галерия представя – Никола Танев. На път

публикувано
преди 3 седмицина
07.01.2021
снимка: ПР
Навършиха се 130 години от рождението на Никола Танев – и в буквалния, и в преносния смисъл – един от най-колоритните български художници. Чрез архивни документи, скици и живописни творби от фондовете на Националната галерия и от колекцията на Неделин Петров, изложбата в Националната галерия маркира географията на Таневите пътувания. Осъществявани винаги в кръга на европейското, те са и завръщания – към родното, домашното: добре познатото и винаги различното.
Няма друг български художник, пътувал толкова много като Никола Танев. Това е неговият начин на живот – да събира впечатления, за да работи, за да показва и да продава картините си. Неговите пътешествия са основен източник на вдъхновение и доходи. Пътува и за забавление, но понякога и като опит за започване на чисто, като радостно бягство, но понякога и като тъжно обръщане към отминалото.
За приблизително четиридесет години Танев обикаля значителна част от Европа: Париж, Венеция, Рим, Милано, Брюксел, Амстердам, Берлин, Мюнхен, Бон, Кьолн, Хамбург, Лондон, Стокхолм, Виена, Варшава, Краков, Прага, Загреб, Белград, Будапеща, Букурещ и т.н., и т.н., стига до периферията на Ориента. Преброжда цяла България: Подбалкана, Тракия и Родопите, Черноморието и Добруджа, старинни градчета и села. Едва ли има транспортно средство, което художникът да не е използвал. Докато пътува, наблюдава, скицира, живописва, изпраща стотици писма, много от тях чудесно илюстрирани, води подробни визуални дневници, фотографира, а после старателно реди и надписва снимките в албуми.
снимка:ПР
Част от маслените творби и от рисунките са представени в авторския дизайн на куратора, експонирането на другите намеква за пощенски картички, толкова популярни за времето на художника. Експозицията е съпроводена от албумно издание, в което илюстративният материал е допълнен с цитати от спомените на Никола Танев и снимки от архива на Националната галерия.
Изложбата бе подготвена и подредена през декември 2020, но поради епидемичната ситуация се представя на публиката едва сега, в началото на 2021.

“Прилепите: ужас и разум” – премиера и дискусия за науката и културата

KLM с екип за бързо тестване на пътници на Летище София

Samsung разширява възможностите за измерване на кръвно налягане чрез Galaxy Watch3 и Galaxy Watch Active2 в още 31 държави

ИКЕА изпълни ключови цели за устойчиво развитие през 2020

Bloomberg TV Bulgaria с ексклузивни интервюта от „Давос 2021“

Birdy пусна чисто нов сингъл “Surrender”

Очаквайте „Опашката“ от Захари Карабашлиев

Екипът на МенторМейт надхвърли 600 човека в България

David Guetta с уникален DJ сет livestream от Дубай

Над 30 000 души са подпомогнати от Български Червен кръст и USAID от началото на пандемията

Творба на Зуека в първата Национална оптимистична изложба

„Момчето нинджа 3“ носи поредна доза забавление за малчуганите

Публикуван е вторият том от Курса по криминалистика на проф. д.ю.н. Йонко Кунчев

БНТ със специална програма за клетвата на американския президент

Изд. ЕРА представя “В леглото с мъжа ти. Бележки на любовницата”

Turkish Airlines предлага 20% отстъпка за студенти

Теодора Стефанова, прима-балерината на балет “Арабеск”, с двоен юбилей

Всички смартфони Nokia са с отстъпки до 100 лв. в онлайн магазина на VIVACOM

Marto G и LoRa със стоплящ сърцата хит

„LAST NIGHT“ на Поли Генова вече и в ефира на MTV Hits
Горещо
- Lifestyleпреди 5 дни
Wizz Air стартира нов летен маршрут от Бургас
- Културапреди 7 дни
Как продължава най-скъпият германски сериал досега: Това виждаме в трети сезон на „Вавилон в Берлин“
- Lifestyleпреди 7 дни
TouchMenu навлезе и в сегмента на приложенията за хотели
- Lifestyleпреди 6 дни
Невен Дилков стана председател на Борда на ecta