Кино
Любовен уикенд по каналите на FilmBox с филма „Кейт и Леополд“ с Хю Джакман

публикувано
преди 3 седмицина

Програмата ще продължи с комедията „Игра на свалки“
В месеца на любовта каналите на FilmBox предлагат романтични и вълнуващи заглавия. Тази събота зрителите могат да се насладят на филмите „Кейт и Леополд“ от 18:30 ч. и на „Игра на свалки“ от 22:00 ч. по FilmBox Stars.
Комедията „Кейт и Леополд“ разказва необикновена история, в която две епохи се преплитат. В главните роли влизат любимката на Америка Мег Раян и хубавецът Хю Джакман. Когато Стюарт, бившето гадже на Кейт, прави великото си откритие – порта към 1976 г., херцога Леополд ненадейно попада в съвременен Ню Йорк и по-точно в апартамента на Кейт. Енергичната и свободолюбива Кейт е пълна противоположност на дамите от епохата на херцога и тяхната комуникация води до безброй комични ситуации и неочаквани обрати, които създават истинска романтичка приказка. Сюжетът показва как двама души не допускат дори няколко века да застанат помежду им. Зрителите могат да гледат ексцентричната романтична комедия в събота от 18:30 ч. по FilmBox Stars.
„Игра на свалки“ проследява историята на Ник Дженкинс (Остин Пек), който отново се оказва необвързан, когато годеницата му го изоставя. Съкрушен от случилото се, той се съгласява на идеята на неговите съквартиранти да се завърне отново към срещите. Ник и приятелите му минават през безброй неловки и забавни ситуации, които ясно показват колко трудно е да срещнеш точния човек за теб. Зрителите могат да гледат забавната продукция в събота от 22:00 ч. по FilmBox Stars.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.

Кино
“За душата” отличен със “Златен глобус” за най-добър анимационен филм

публикувано
преди 5 днина
03.03.2021
На 1-ви март се проведе 78-та официална церемония по връчване на наградите на Асоциацията на чуждестранната преса „Златен глобус“. Оригиналната, вдъхновяваща анимация на Дисни и Пиксар За душата спечели първото място в две от най-престижните категории – „най-добър анимационен филм“ и „най-добра филмова музика“.
Режисьори на За душата са двукратният носител на „Оскар“ Пийт Доктър (В небето, Отвътре, навън) и Кемп Пауърс, а продуцент е номинираната за „Оскар“ Дейна Мъри (Lou). Автори на музиката са световно известният джаз музикант Джон Батист и носителите на „Оскар“ Трент Резнър и Атикъс Рос („Социалната мрежа“) от Nine Inch Nails.
„Толкова сме благодарни за тази чест“, каза Пийт Доктър на церемонията. „Не предполагахме, че създаването на филм за джаза ще ни научи на толкова много за живота. Не винаги можем да контролираме какво се случва по света, но точно както един добър джаз музикант, можем да се опитаме да го превърнем в нещо красиво. “
Вдъхновяващата анимация излиза на голям екран у нас този март и ще ни представи не само невероятна визия и вдъхновяващ саундтрак, но и история, която провокира въображението и дава искра на позитивизма вътре в нас дори когато сме го забравили. Филмът разказва за Джо Гарднър – учител по музика в средно училище, който има дългогодишна мечта да свири джаз музика на сцена. Един ден той най-накрая получава този шанс, след като впечатлява група джаз музиканти по време на отворени врати в популярен клуб. Вследствие на инцидент обаче, душата на Джо е разделена от тялото му и пренесена до „Великото преди“ – център, в който душите първо развиват своите интереси и страсти и после се отправят към някое новородено дете. За да се върне на Земята, преди да е станало твърде късно, Джо трябва да работи заедно с другите души, които се обучават. Сред тях е и 22 – душа, която след години, прекарани в капана на „Великото преди“, е развила доста мрачни възгледи за живота.
И така срещата между един, все още нероден циник и един човек, възпрян точно в момента, когато е на път да сбъдне най-голямата си мечта, ще ни вдъхновят да си зададем въпроса: За какво копнее душата ми? А вие може ли да отговорите точно в този момент?
Ще си подарим нещо За душата на 19 март само в кината на 2D и 3D.
Tехнологии
Стрийминг платформите са още една врата за изкуството

публикувано
преди 5 днина
03.03.2021
Neterra.TV+ си партнира успешно със създателите на съдържание и с киносалоните, прави киното по-достъпно и дава по-голям избор на зрителите
Около това мнение се обединиха Мая Калчева – маркетинг мениджър на Neterra.TV+, Николай Йорданов, креативен продуцент, редактор, сценарист на ТВ-предавания и преподавател в НАТФИЗ, и Христо Христозов, програмен директор на Дома на киното.
Те обсъдиха темата „Киносалоните vs. стрийминг платформите (А къде е телевизията?)“ в подкаста „Кино с думи“ на платформата за късометражно българско кино No Blink.
„С развитието на технологиите, с промяната на човечеството и неговото общуване се отварят нови канали и възможности изкуството да стига до хората. Това е начин авторът да комуникира себе си през тази различна среда. Мрежата създава възможност за друг вид избор – да гледаш когато поискаш, в среда, която на теб ти е удобна, с хора, с които ти избереш. За мен стрийминг платформите са още една стъпка, още една пътека и още една врата за изкуството“, каза Мая Калчева.
Според Николай Йорданов и в двете преживявания има позитиви, емоция и добри моменти. Той припомни, че когато възниква киното, се правят прогнози, че то ще унищожи театъра и литературата, но това не се случва, така че ние трябва да се възползваме от предимствата и на киносалоните, и на платформите.
„Вече видяхме няколко фестивала, които се осъществиха в хибриден вариант. Фестивалът за документално кино Master of art още миналата година започна с онлайн издание, което не попречи на прожекциите на големия екран. Напротив – създаде допълнителна разпознаваемост на фестивала сред много хора, които иначе не знаеха за него. Традиционно арт кината и подобни по-нишови фестивали се случват само в по-големите градове, където има ресурс за това, а излъчването в стрийминг платформата Neterra.TV+ даде една достъпност в цяла България. Подобна беше ситуацията след това и със София филм фест, и със CineLibri. Master of art дори в момента тече в платформата Neterra.TV+ изключително успешно, но получаваме и запитвания кога ще може да се гледа на голям екран. Така че едното и другото за момента си партнират много успешно“, допълни Христо Христозов.
Участниците в подкаста коментираха, че ако има проблем, той е между пиратското съдържание и регламентираното. Платформите за пиратско разпространение предоставят съдържанието безплатно, с лошо качество, ограбват труда на създателите и създават очакване в потребителите, че всичко трябва да е достъпно веднага и безвъзмездно.
„Зрителят решава как, кога, дали и защо иска да потреби дадено съдържание. Ролята на платформите, киносалоните и фестивалите е да погледнат към своята публика, да я попитат тя какво иска, от какво има нужда, и да ѝ го дадат“, каза Христо Христозов.
Мая Калчева повдигна темата как съвременните технологии скъсяват времето, в което човек може да се концентрира и как се променя поведението на младите хора пред екрана. Николай Йорданов коментира тенденцията в днешно време интересът към масовите събития и концертите да намалява.

ALMA с нов проект “Far Faraway”

Bebe Rexha разкрива новия си сингъл “Sacrifice”

Samsung представя новата гама телевизионни устройства за 2021 г.

Метеор гостува в Пловдив с Ex corpore

„Опортюнистката“ от Тарин Фишър – лъжи и стари рани в танц на страст и омраза

Wizz Air възобновява полетите си до Тел Авив

Fjällräven представя Samlaren- неповторима колекция, вдъхваща нов живот на непотребните материи

Cash Cash привлякоха Wiz Khalifa и Lukas Graham

Bruno Mars и Anderson .Paak са Silk Sonic

Cavetown с кавър на песен от Big Thief

Стартира Национално проучване “Заплатите в Софтуерния Бранш” 2021

Слушаме най-доброто от P.I.F. в двоен албум от Слънчеви и Облачни песни

„7 ключа, за да събудим жизнената си сила” от Цветанка Шопова

БГ автори търсят пресечната точка между съвременната и изкуството с изложба в галерия “УниАрт”

„Моята година със Селинджър“ – различен поглед към личността на легендарния писател

Българската песен на Евровизия 2021 ще бъде представена на 10 март с концерт на Виктория

Before Creating Academy организира един от най-мащабните фото конкурси у нас BECA Photo Award

Netflix с документален филм за The Notorious B.I.G.

Български научен труд в сферата на образованието оспори политиките на ООН

„Земя на номади“ с исторически „Златен глобус“ за режисура и най-добър филм
Горещо
- Културапреди 7 дни
„Моята година със Селинджър“ – различен поглед към личността на легендарния писател
- Музикапреди 5 дни
Българската песен на Евровизия 2021 ще бъде представена на 10 март с концерт на Виктория
- Кинопреди 7 дни
Netflix с документален филм за The Notorious B.I.G.
- Кинопреди 7 дни
„Земя на номади“ с исторически „Златен глобус“ за режисура и най-добър филм