Tехнологии
Министерство на правосъдието успешно създаде уникален портал за електронно правосъдие

публикувано
преди 1 годинана

Министерство на правосъдието създаде уникален портал за електронно правосъдие. Успешната реализация на портала дава пряк и удобен достъп на гражданите и бизнеса до редица услуги предлагани от различни институции – Министерство на правосъдието, Агенцията по вписванията, Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, Главна дирекция „Охрана“ Национално бюро за правна помощ и Централен регистър на особените залози.
Достигането на тези цели стана възможно благодарение на финализирането на проект „Доразвитие и централизиране на порталите в органите на изпълнителната власт от Сектор “Правосъдие” за достъп на гражданите и бизнеса до информация, е-услуги и е-правосъдие“, договор BG05SFOP001-3.001-0008-C01/03.10.2017 г. Проектът е на стойност 485 523 лева, осигурени като безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския социален фонд.
Порталът бе представен официално на пресконференция, на която присъства и зам.-министърът на правосъдието Евгени Стоянов. Отделните функционалности бяха демонстрирани от ръководителя на проекта Любов Бончева и от представител на фирмата, разработила портала – „Сиела Норма“ АД. Сред новите услуги бяха откроени възможността гражданите да подават жалби с квалифициран електронен подпис (КЕП), както и да се подават заявки за издаване на дубликати на удостоверения за юридическа правоспособност, съответно също при наличие на КЕП.
Автоматично ще бъдат актуализирани с последни редакции и всички текстове на нормативни актове, които Министерство на правосъдието има задължение да публикува в портала. Очаква се той да бъде достъпен за гражданите в началото на следващата година след правно регламентиране на актуализирането на съдържанието му.
„Сиела Норма“ АД разработи и новия дизайн на единния портал, който беше представен и одобрен от ръководството ва Министерство на правосъдието. Единната визия на всички сайтове, които се вливат в портала ще помогне за по-лесното намиране на търсената от потребителите услуга или информация. Порталът е разработен така, че да може да бъде използвана лесно пълната му функционалност от всички видове мобилни устройства, което допълнително ще улесни потребителите.
Значително е подобрен и достъпа до делата на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Отделните казуси ще могат да бъдат търсени по ключова дума, след което потребителят ще може посредством линк да се запознае с оригинала на текста, публикуван на сайта на ЕСПЧ.
Реализирането на проекта допринася за усъвършенстване функционирането на органите от сектор „Правосъдие”, посредством прилагане на е-правосъдие, оптимизира дейностите по предоставяне на електронни услуги чрез осигуряване на единен достъп до е-услуги, структурирана и актуална информация на изпълнителната власт в сектор “Правосъдие”, което е сред основните цели, заложени в Стратегията за въвеждане на електронно управление и електронно правосъдие в сектор “Правосъдие” 2014г.-2020 г.
В рамките на проекта бяха проведени две двудневни обучения по едно за администриране на портала и за публикуване на съдържание в портала.
Този документ е създаден в рамките на договор № BG05SFOP001-3.001-0008-C01/03.10.2017 г., по проект: „Доразвитие и централизиране на порталите в органите на изпълнителната власт от Сектор “Правосъдие” за достъп на гражданите и бизнеса до информация, е-услуги и е-правосъдие“, финансиран от ОП „Добро управление“, чрез ЕСФ.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.

Lifestyle
TouchMenu навлезе и в сегмента на приложенията за хотели

публикувано
преди 13 часана
21.01.2021
Софтуерът предлага редица иновации за хотелиерския бранш, създавайки безконтактна и по-безопасна среда за техните гости
Българската платформа за дигитализация на заведенията TouchMenu навлезе успешно и в хотелиерския бранш у нас. Софтуерът предлага редица нови възможности за управление на отношенията с гостите на хотелите и може да реши много от проблемите, възникнали заради пандемията от COVID-19. Припомняме, че платформата стартира като дигитално меню за заведения, която позволява на клиентите да си поръчват направо през телефона, както и да откриват подходящо заведение в близост до тях.
„През последните месеци разширихме много функционалността на TouchMenu и си дадохме сметка, че и други малки и средни бизнеси в България имат нужда от подобни технологични решения. Типичен пример са хотелите, които в момента са изправени пред редица предизвикателства. Затова и разработихме много нови функционалности, които улесняват работата на техния персонал и общуването с клиентите, създавайки цялостна безконтактна среда за поръчка на хотелски услуги “ – сподели Тодор Бобев, създател на платформата.
Тя позволява на хотелите да се представят по-добре пред потенциалните си клиенти, да общуват по-лесно с тях, както и да предлагат през него различни услуги – спа процедури, ски оборудване, поръчки от хотелските заведения и други. Тя поддържа също и разплащания с кредитни карти, като те се пренасочват директно по сметката на съответния хотел или ресторант, а TouchMenu не е посредник при транзакциите. Добавена е и опция при поръчка клиентът да избере сумата да се добави към сметката на стаята, наета от него. В близко бъдеще в приложението ще заработи и функционалност за запазване на часове.
За да подпомогне на българския туризъм в настоящия труден момент, софтуерната фирма предлага и зимен пакет. Той позволява на хотелите в зимните ни курорти, които започнат да използват TouchMenu до края на април, да го ползват безплатно за един месец. Целта е през този период те да се уверят в огромните предимства на платформата.
„Желанието ни е да помогнем на българския бизнес в настоящата ситуация и разполагаме с технологични решения за много от техните проблеми. Затова и логично искаме да ги направим много по-достъпни за заведения, хотели и други компании. Можем да спомогнем за създаването в тях на една безконтактна среда, за избягване струпванията на хора, за по-гъвкава комуникация и не на последно място – да им дадем нови канали за продажба“ – посочи още Тодор Бобев.
Основателят на TouchMenu добави още, че платформата може да бъде внедрена и да заработи в нов обект буквално за два работни дни. Междувременно през последните месеци тя е обновила изцяло и своята визия, лого и уебсайт. Променена е и политиката за дистрибуция, а компанията в момента е в процес на набиране на търговски партньори.
Lifestyle
Кампанията за медийна грамотност “Проект 48” започва месечни онлайн срещи с честен разговор за медиите

публикувано
преди 2 днина
20.01.2021
Най-големият специализиран сайт за книги и четене у нас “Аз чета” и Читалище.то поставят началото на своя поредица месечни онлайн срещи в рамките на съвместния “Проект 48”, посветен на медийната грамотност. Първият разговор с тема “Честно за медиите” на 21 януари от 20 ч. ще бъде с участието на журналиста Доника Ризова. Излъчването ще бъде на Facebook страницата на “Аз чета”.
Гостът Доника Ризова е журналист и PR експерт с над 20-годишен опит, травъл блогър и детски писател. Започва кариерата си в Дарик радио, а след това е автор и водещ на предаването „Медиите он ер“ по телевизия България он ер.
“Неслучайно решихме да започнем поредицата с Доника, защото тя е един от последните журналисти, наблюдавали отблизо в ефир какво се случва с медийната среда у нас. Комбинирано с дългогодишния ѝ опит в медиите, това ще ни позволи да направим един полезен и достъпен разговор за зрители от всички възрасти”, казва създателят на “Аз чета” Александър Кръстев, който ще бъде водещ на онлайн събитието.
Датата за първата среща не е случайна – на 21 януари се навършват 71 години от смъртта на Джордж Оруел. Неговият роман “1984” е основното вдъхновение за “Проект 48” и в началото на март ще бъде издаден с нов превод в рамките на кампанията за медийна грамотност. По този повод в четвъртък в “Аз чета” ще бъде публикувана за безплатно четене и първата глава от книгата с превода на Борислав Стефанов.
Продължава и набирането на средства в подкрепа на “Проект 48” в Platformata.bg. Те ще бъдат използвани за финансиране както на издаването на книгата, така и за започващите през февруари отворени онлайн лекции за медийна грамотност и фалшиви новини в партньорство с различни библиотеки в страната.
Повече информация за инициативата може да бъде открита и на официалния ѝ сайт Project48.net.

TouchMenu навлезе и в сегмента на приложенията за хотели

Соня Йончева и Пласидо Доминго с Гала концерт в сърцето на София

Тони гостуват в „Музика, музика“ по БНТ 1

Българин спечели „Оскар” за военна история, негова книга в Amazon струва 579 долара

Документален филм за Ботев представя неизвестни факти за великия българин

Как продължава най-скъпият германски сериал досега: Това виждаме в трети сезон на „Вавилон в Берлин“

Olivia Rodrigo постига рекорди с “drivers license”

Hayley Williams продължава редицата си от кавъри на песни

Димитрис Папайоану открива13-ото издание на международния фестивал за съвременен танц

Започва работилница за Перловска и Владайска река

Виктория донесе коледно настроение в София

Творба на Зуека в първата Национална оптимистична изложба

Коледна изненада от Coca-Cola свърза хора от цяла България 23 години по-късно

Ники Илиев и Йоана Буковска в „Домът на българското кино“

Дани Владимирова започва да води уикенд емисиите по Bulgaria ON AIR

Теодора Стефанова, прима-балерината на балет “Арабеск”, с двоен юбилей

K.O.R.A. с нов видеоклип

Повече от 40 нови добри практики с безплатен достъп в портала Priobshti.se

Wizz Air отново е в топ 10

БНТ ще излъчи „Събитията на 2020 година“ с водещ Аделина Радева
Горещо
- Музикапреди 6 дни
Zayn: “Nobody is listening” е вече тук!
- Културапреди 3 дни
„Момчето нинджа 3“ носи поредна доза забавление за малчуганите
- Обществопреди 3 дни
БНТ със специална програма за клетвата на американския президент
- Lifestyleпреди 3 дни
5 доказателства, че мъжките сникърси са универсални обувки