Култура
Над 5000 аудио и е-книги вече са достъпни на български език
Носителят на Букър „Времеубежище” и аудиосериалът „Мамник“ са най-търсени в платформата на Storytel от началото на годината
Над 5 000 са вече аудио и е-книгите на български език, достъпни за родната публика в най-голямата платформа у нас – Storytel. Най-сериозен е делът на детската литература, следван от секцията за документалистика, която включва и все по-актуалните у нас подкасти. След тях се нареждат художествените заглавия и тези за личностно развитие.
Данните за потреблението в платформата показват, че от началото на годината най-слушани са били романът на Георги Господинов „Времеубежище”, който през май бе отличен с престижната международна награда „Букър” и аудиосерилът „Мамник“ на Васил Попов, който спечели интереса на родната публика с комбинация от фентъзи, хорър и български легенди и предания.
Допълнителен анализ на предпочитанията на потребителите в различните сезони сочи, че най-предпочитани през лятото са романтичните романи, криминалетата и трилърите. Тогава се отчита и бум на търсенето на класическа литература и по-специално българската от списъка на задължителните заглавия в програмата на учениците. Това показва, че все повече подрастващи и родителите им намират алтернативно решение за подготовка по време на ваканцията именно в аудиокнигите.
„Данните ни показват, че въпреки увеличеното търсене на аудио и е-книги през лятото в сравнение с предходни години, пикът остава през септември, когато хората се завръщат към работното ежедневие и учебния процес. В този период се увеличават часовете, прекарани в слушане, а на преден план излизат книгите за самоусъвършенстване, документалните, историческите и биографиите“, обяснява Ана Клисарска, издател на Storytel за България. „Свързваме това от една страна с адаптацията на хората обратно към работния ритъм с помощта на тематична литература и от друга го разглеждаме като индикация за вече установени навици за комбиниране на слушането на книги с различни дейности от ежедневието – шофиране до офиса, време за самообучение и личностно развитие, спорт, домашни занимания като приготвяне на храна, например”, допълва тя.
Разрастването на „библиотеката“ на Storytel със заглавия на български език е една от стъпките в отговор на засиленото търсене на съдържание в началото на новия активен сезон. От платформата са готови да посрещнат пика в потреблението и с редица нови заглавия в различни жанрове, както и с развитие на подкаст секцията. През есента предстои и обявяването на победителя във второто издание на конкурса на Storytel за български аудиосериал. Така родната публика, която след срещата си с „Мамник“ вече има силен интерес към този формат, ще получи ново преживяване на тема „Светът след утре”.
Сред премиерните заглавия на Storytel през септември е „Физика на тъгата“ на Георги Господинов, озвучена от Малин Кръстев, като романът е достъпен в платформата и в оригиналния прочит на самия автор. Други находки са световният бестселър „Татуировчикът на Аушвиц“ на Хедър Морис с гласа на Антоан Петров, „Легендата за Линкълн“ на Стив Бери, която стъпва на конспиративна теория за съществуването на тайна, предавана от президент на президент в САЩ и „Безупречен шпионин“ на Оуен Матюс, която разказва историята на един от най-добрите шпиони – Рихард Зорге.
За по-ефективно и плавно завръщане към активното ежедневие и работния сезон от Storytel предлагат и специална селекция на заглавия от различни жанрове:
- „Добри вибрации, добър живот“ на Векс Кинг
- „Клуб 5 сутринта“ на Робин Шарма
- „Новата социална интелигентност“ на Даниел Голман
- „12 правила на живота“ на Джордан Питърсън
- „Тънкото изкуство да не ти пука“ на Марк Менсън
- „5-секундното правило“ на Мел Робинс
- „Създайте сами бъдещето си“ на Брайън Трейси
- „Медитация за освобождаване от стреса“ на Нина Сотирова
- „Пътуване към себе си“ на Блага Димитрова
- „Сидхарта“ на Херман Хесе
- „Аеростати“ на Амели Нотомб
- „Празни мисли на един празен човек“ на Джером Джером
- „Пророчицата и идиотът“ на Юнас Юнасон
- „Алексис Зорбас“ на Никос Казандзакис