Галерия
Николай Русев: “Експериментирам във всички стилове на изобразителното изкуство”

публикувано
преди 5 годинина

Фотография на художника Николай Русев. (C) Скендерман
Художникът Николай Русев е арт координатор на „БезГраници“, който ще се проведе от 30 септември до 8 октомври 2016, в „Двореца“ – Балчик. Това ще бъде шестото му поредно участие като организатор и артист в международния арт форум.
Николай Русев е роден в с. Цонево, Варненска област. Завършва средното специално художествено училище „Д. Добрович“ в гр. Сливен и руския държавен педагогически университет „А. И. Херцен“ – магистър с отличия по две специалности: графика и живопис. Участник и организатор в над 100 самостоятелни и колективни събития и изложби в България, САЩ, Германия, Турция, Румъния, Унгария, Великобритания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Хърватия, Франция и др.
С художника разговаря Румяна Тенева:
Каква е твоята любима техника?
Лично аз експериментирам във всички стилове на изобразителното изкуство: живопис, графика, скулптора, приложно изкуство, дизайн, илюстрания и т.н. Правя експерименти и със ценни материали, мултимедия, концерти, рисуване на живо и др. Целият диапазон който е възможен. Лично аз съм правил всички тези неща и то от много години насам.
В какъв момент на живота си се намираш?
В момента мисля отново за кръста, хоризонтала, вертикала и черния квадрат. Когато има откровение към духа, имаме отговорности по хоризонтала. На кръста съм образно казано.
Какви очаквания имаш от новия форум „БезГраници“?
Това вече е една определена традиция, която се осъществи и в която сме успели, и в която имам много приятели. Когато ни затвориха една врата, се отвориха други две. Тази година ще участват хора от четири континента: Северна Америка, Южна Америка, Азия и Европа. Може би догодина трябва да имаме и участник от Австралия. (смее се)
Обичаш ли да пътуваш?
Не. От малък пътувам много и не обичам.
Каква беше идеята за създаване на визуалната част от проекта на форума „БезГраници“. В самото начало през 2003 г., събитието възникна като чисто музикална среща?
Самият експеримент „музика, визия, слово“ това е сериозно нещо. Реално погледнато ние използваме нашия позитивен опит от всички успешни проекти, които сме правили през годините с група „Лот Лориен“, Теодосий Спасов и най-вече по линия на арт мрежа „Скендерман“. Този експеримент работи, защото се получава едно ветрило от възприятия. Биологично човек така е устроен, че един конкретен процент от информацията от околния свят приема със слуха, а друг с визията. Когато се направи едно голямо ветрило и когато бъде национално и човешко насочено, то достига до всички хора. Имаше един момент, по време на един от експериментите във Варненска Опера (т.н. театър „Стоян Бъчваров“) когато нямаше парно и се наложи на намерим пет тона гориво. Справихме се и концерта се състоя, осигурихме отопление и за други събития. Имали сме случай когато във Фестивалния Комплекс във Варна е имало над 600 човека правостоящи хора. Едни хора се събраха да изпълнят една акция. В един момент се събират, после може да се разделят, после отново да се съберат, защото живеем в различни градове и държави, но според мен преследването на целта и нейното упражняване може да е някакъв вид мисия. В момента мисля за такива неща, може да са глупости. (усмихва се).
Какво удовлетворение ти носи работата с художниците в рамките на фестивала „БезГраници“?
Първо това са различни хора. В „БезГраници“ се получава една пресечна точка. Говоря най-вече за арт мрежа Скендерман, където участва и моя милост. Познаваме много хора. В един момент те се запознават по между си и става нов екип, което е хубаво. В смисъл, че никога не е експлоатиран един и същи състав от хора. Според мен се получава.
Как успяваш да комбинираш работата си на художник и организатор?
Лично на мен ми е много трудно. Цялата философия е конкретна: един творец трябва да бъде по дух и съдържание пълна опозиция на чиновника. Не, че е враг, а в смисъл, че чиновника се мъчи да запази статуквото. Това същото го обсъждах с руския академик и художник Александър Варенцов (Русия) преди една седмица. Творецът трябва да експериментира, в смисъл той е… Да разкажа как се научих да плувам. Хвърлих се в едно дълбоко езеро и знаех: или умирам или ще се науча да плувам. После се и състезавах. Всъщност политиката свързана с това нещо, тя се мъчи да осъществи всички тези полярни професии: на чиновника и на твореца. Някой път успява, някой път не успява, но аз си мисля, че твореца се занимава със своята мисия. Аз мисля за мисия, не за професия, защото говорихме за професия. В цял свят е много трудно човек да остане творец. Постоянно се лишава. Обикновено 90% от хората в този свят са чисти консуматори, няма какво да се лъжем. От тези консуматори 1/3 са бандити, главорези и паразитиращи. Може да не съм прав. Има едни 10% от цялото които се мъчат все пак да спасят света.
Реализирано е със специалното съдействие на арт мрежа „Скендерман“ във връзка със седмото издание на Международния арт форум „БезГраници“. Фестивалът е продукция на „Стопанска камара“ – Варна, „Двореца“ – Балчик и арт мрежа „Скендерман“ . В началото на октомври тази година се планират изложби в градовете Добрич и Балчик.Тази година форумът ще се проведе в малък формат с фокус към визуалните изкуства, а през 2017 се очаква пълно издание с музикална фестивална програма и традиционната конференция в рамките на форума.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.

Култура
Творба на Зуека в първата Национална оптимистична изложба

публикувано
преди 2 седмицина
11.01.2021
Васил Василев – Зуека подкрепя инициативата на платформа Купи изкуство за стойностна промяна на арт пазара у нас
“Купувайте изкуство! Така подпомагаме творците ни, отдаваме уважение към труда им и инвестираме в нашата икономика, защото парите остават тук, в България”, призовава Зуека.
Платформа “Купи изкуство” поставя началото на новата 2021 година с Национална оптимистична изложба, която ще бъде експонирана в онлайн галерията Купиизкуство.бг – www.buyart.bg. Тя ще продължи от 14 януари до 28 февруари, а откриването ще бъде на 14 януари от 19 ч. във Фейсбук страницата КупиИзкуство.БГ.
“Целта, която си поставяме с нея, е заедно да продължим и през 2020 година положителната тенденция за продажби и откупки на произведения на съвременни български автори. Затова и я нарекохме оптимистична, защото искаме след изминалата нелека година да започнем с позитивна нагласа”, споделят организаторите.
В изложбата участват над 100 български автори всеки с по едно произведение, селектирани от администраторите на Фейсбук групата “Купи изкуство, подкрепи художник”.
Онлайн галерията Купиизкуство.бг – www.buyart.
“Инициативата, създадена от художници за художници, цели не само да се подкрепяме взаимно, но и да се промени нагласата на хората към изкуството. Само така ще осъзнаем, че то има място във всеки дом”, подчертават организаторите.
Галерия
Националната галерия представя – Никола Танев. На път

публикувано
преди 2 седмицина
07.01.2021
снимка: ПР
Навършиха се 130 години от рождението на Никола Танев – и в буквалния, и в преносния смисъл – един от най-колоритните български художници. Чрез архивни документи, скици и живописни творби от фондовете на Националната галерия и от колекцията на Неделин Петров, изложбата в Националната галерия маркира географията на Таневите пътувания. Осъществявани винаги в кръга на европейското, те са и завръщания – към родното, домашното: добре познатото и винаги различното.
Няма друг български художник, пътувал толкова много като Никола Танев. Това е неговият начин на живот – да събира впечатления, за да работи, за да показва и да продава картините си. Неговите пътешествия са основен източник на вдъхновение и доходи. Пътува и за забавление, но понякога и като опит за започване на чисто, като радостно бягство, но понякога и като тъжно обръщане към отминалото.
За приблизително четиридесет години Танев обикаля значителна част от Европа: Париж, Венеция, Рим, Милано, Брюксел, Амстердам, Берлин, Мюнхен, Бон, Кьолн, Хамбург, Лондон, Стокхолм, Виена, Варшава, Краков, Прага, Загреб, Белград, Будапеща, Букурещ и т.н., и т.н., стига до периферията на Ориента. Преброжда цяла България: Подбалкана, Тракия и Родопите, Черноморието и Добруджа, старинни градчета и села. Едва ли има транспортно средство, което художникът да не е използвал. Докато пътува, наблюдава, скицира, живописва, изпраща стотици писма, много от тях чудесно илюстрирани, води подробни визуални дневници, фотографира, а после старателно реди и надписва снимките в албуми.
снимка:ПР
Част от маслените творби и от рисунките са представени в авторския дизайн на куратора, експонирането на другите намеква за пощенски картички, толкова популярни за времето на художника. Експозицията е съпроводена от албумно издание, в което илюстративният материал е допълнен с цитати от спомените на Никола Танев и снимки от архива на Националната галерия.
Изложбата бе подготвена и подредена през декември 2020, но поради епидемичната ситуация се представя на публиката едва сега, в началото на 2021.

Невен Дилков стана председател на Борда на ecta

„Разгневеният бог“ от Л. Дж. Шен – любовта в изкуството и изкуството на любовта

Нов 4K UHD монитор Philips впечатлява със своите цветове и скорост на прехвърляне на данни

Награждаваният турски сериал „Вътрешен човек“ с премиера по TDC

В „Нощта на шампионите“ общо 28 българи ще получат отличия

София през погледа на „Софиянци“ – в нова документална поредица по Bulgaria ON AIR

TouchMenu навлезе и в сегмента на приложенията за хотели

Соня Йончева и Пласидо Доминго с Гала концерт в сърцето на София

Тони гостуват в „Музика, музика“ по БНТ 1

Българин спечели „Оскар” за военна история, негова книга в Amazon струва 579 долара

Творба на Зуека в първата Национална оптимистична изложба

Коледна изненада от Coca-Cola свърза хора от цяла България 23 години по-късно

Ники Илиев и Йоана Буковска в „Домът на българското кино“

Дани Владимирова започва да води уикенд емисиите по Bulgaria ON AIR

Теодора Стефанова, прима-балерината на балет “Арабеск”, с двоен юбилей

K.O.R.A. с нов видеоклип

Повече от 40 нови добри практики с безплатен достъп в портала Priobshti.se

Wizz Air отново е в топ 10

БНТ ще излъчи „Събитията на 2020 година“ с водещ Аделина Радева
