Lifestyle
Последната изложба от националното турне Анималия ще се състои на 24.11

публикувано
преди 5 годинина

Над 40 научни илюстрации и малки пластики на животни от нашите географски ширини ще бъдат представени в сградата на Българската академия на науките. Младите автори Милена Радева и Илия Бояров, вече познати на широката публика в страната със своята артистична 3D енциклопеция, ще покажат за последен път симбиотичната връзка между двете изкуства в рамките на националното турне Animalia.
Артистичната изява, която посети едни от най-големите градове в България през тази година, е резултат от дълбокото убеждение на Милена и Илия, че реализмът и на най-малкия детайл може да онагледи природата, в която рядко се вглеждаме и за която още по-рядко се замисляме. Така се раждат 47 експоната на редица познати, но представени по непознат начин животни под формата на илюстрации, създадени с научна прецизност, и скулптури, които изненадват с миниатюрни детайли.
Изложбата е необичайна, защото подобна колаборация между научна илюстрация и малка пластика не е правена до момента в страната, както и защото представя познати на публиката животни, но в по-различна среда – от една страна, в изложбената зала, но не като препарирани експонати, а от друга – като произведение на изкуството, даващо директна, ясна и точна информация за изобразения обект.
Друга основна цел на авторите е да приближат изкуството до максимално широк диапазон от зрители чрез общодостъпната тематика и директни послания, както и чрез непретенциозността на използваните изразни средства, която фокусира вниманието върху самия художествен обект, а не само върху естетически и изкуствоведски въпроси.
„Опитахме се да провокираме обществения интерес, като накараме зрителя да остане за по-дълго време в изложбената зала, да се съсредотичи, да погледне, да се замисли, да попита. И вярваме, че успяхме, защото широкият възрастов диапазон на публиката доказа, че Animalia не е затворена в собствената си художествена система. Достъпността и реализмът са и основната причина Animalia да бъде представена с видео клип на един от най-престижните салони на изкуствата в света – Vienna Contemporary 2015“, коментират двамата автори.
Милена и Илия вече работят върху следващия си голям съвместен проект – Animalia Aves (застрашените птици в България), който ще има за цел да трансформира пасивното знание за красотата на природата в активно самосъзнание за опазването на изчезващите и уязвими видове птици в страната. Може да следите как се развива той във фейсбук страницата на Animalia на адрес www.facebook.com/AnimaliaExhibition или на сайта www.animaliaexhibition.seimenus.com.
Националното турне Animalia е изцяло самофинансирано. Авторите изказват своите благодарности за моралната подкрепа на Община София, Община Варна, Община Русе, Община Велико Търново, Община Банкя, Община Пловдив, Община Пазарджик и Община Бургас, както и на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, сдружение „Зелени Балкани“, Винпром Русе, ARUNA PR Advisory, месечното издание за политическа култура A-SPECTO и MIKA – онлайн списание за музика и лайфстайл.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.

Lifestyle
Миглена Селишка и Ивайло Иванов са отличени за най-добри спортисти на 2020 година

публикувано
преди 8 часана
26.01.2021
снимка: ПР
В „Нощта на Шампионите“ 16 спортисти и треньори бяха наградени за своите постижения през годината, а други 13 получиха „Венец на победителя“ за огромен принос в българския спорт
На 24-ти януари се състоя тазгодишното издание на церемонията „Нощта на шампионите“. Министерството на младежта и спорта в партньорство с Българския спортен тотализатор наградиха 29 забележителни личности, допринесли за развитието на българския спорт. Отличените спортисти и треньори за 2020 година получиха парично възнаграждение на обща стойност 185 000 лв. от Българския спортен тотализатор. Церемонията беше проведена съгласно всички противоепидемичните мерки.
Министърът на младежта и спорта Красен Кралев поздрави спортистите и техните треньори за упоритостта и отдадеността им към спорта независимо от трудната за всички година. „Вярвам, че пандемията ще бъде преборена и спортът ще се върне към своя нормален ритъм. Надявам се това да се случи по-скоро, за да могат всички спортисти да се борят за медали на големи състезания. Убеден съм, че нашите състезатели са амбицирани да докажат своите възможности и ще дадат всичко от себе си, за да ни зарадват с успехи на Олимпийските игри в Токио.“
За най-добри спортисти на България за 2020 г. бяха отличени Миглена Селишка, европейска шампионка по борба, и Ивайло Иванов, сребърен медалист от Европейското първенство по джудо.
Християн Стоянов, носител на световната титла в бягането на 1500 м. за хора с увреждания и републикански шампион от 2020, беше отличен за спортист с увреждания №1 на България. Милена Тодорова спечели в категорията „Млад спортист до 23 години“ след като донесе три медала от световното първенство по биатлон. Саня Петкова, европейска медалистка по карате, и Йосиф Миладинов, национален рекордьор по плуване, грабнаха приза за млади спортисти до 18 години. В категорията „Млад спортист до 16 години“ триумфираха Стилияна Николова, златна медалистка по художествена гимнастика от Европейското първенство, и Кристиян Цветанов – европейският шампион по бокс за 2020 г.
Най-добрите треньори у нас за изминалата година са селекционерът на женския национален отбор по борба Петър Касабов и треньорът на националния отбор по джудо – Атанас Герчев. Наградите бяха връчени от Любомир Петров – Изпълнителен директор на Български спортен тотализатор. „Щастлив съм да изляза тази вечер пред вас, стъпвайки на бляскавата сцена. За мен е чест да връча наградите „Треньор на годината“, защото именно това са хората, от чиято професионална работа зависят успехите на всички спортисти, и от чиято точна преценка се нуждаем, за да можем да се радваме на страхотни шампионски постижения. От сърце ви пожелавам настоящата година да бъде по-успешна от изминалата. Бъдете здрави и поддържайте вашия спортен дух несломим. Ние винаги ще бъдем до вас и ще ви подкрепяме!“
По време на церемонията бяха връчени и 11 отличия „Венец на победителя“ – най-високото държавно отличие в областта на спорта, учредено през 2015 г. Отличията връчи лично Министърът на младежта и спорта Красен Кралев на атлети, треньори и ръководители на спортни организации, в знак на признателност за огромния им принос към българския спорт. Сред носителите са Георги Глушков – президент на Българската федерация по баскетбол, Богдан Николов – председател на Българската федерация по мотоциклетизъм, състезателката по каяк Ваня Гешева, която е единствената българска спортистка с пълен комплект медали от една олимпиада и покойният доайен на българския автомобилен спорт – Илия Чубриков.
Пълен списък с наградените на церемонията „Нощта на шампионите“:
- „Млад спортист до 16 години № 1 на България“ – Стилияна Николова, художествена гимнастика и Кристиян Цветанов, бокс
- „Млад спортист до 18 години № 1 на България“ – Саня Петкова, карате и Йосиф Миладинов, плуване
- „Млад спортист до 23 години № 1 на България“ – Милена Тодорова, биатлон
- „Спортист с увреждания № 1 на България“ – Християн Стоянов, бягане
- „Треньор № 1 на България” – Петър Касабов, борба и Атанас Герчев, джудо
- „Спортист № 1 на България“ – Миглена Селишка, борба, Ивайло Иванов, джудо
Отличие „Венец на победителя“:
- Ваня Гешева, кану-каяк
- Асен Златев, вдигане на тежести
- Георги Глушков, баскетбол
- Здравка Йорданова и Светла Оцетова, гребане
- Михаил Таков, бокс
- Живко Вангелов и Стоян Балов, борба
- Богдан Николов, мотоциклетизъм
- Цеко Минев, председател на Българската федерация по ски
- Илия Чубриков, автомобилизъм. Наградата бе връчена посмъртно.
Lifestyle
Услугите от самонаети специалисти и физически лица също масово се прехвърлиха онлайн

публикувано
преди 9 часана
26.01.2021
В интернет можем да намерим дори дейности като коминочистачи, монтажисти, дърводелци и хамали. По време на пандемията се е появила и съвсем нова услуга за изслушване на хора, нуждаещи се от внимание
С навлизането на интернет във все повече сегменти и области от живота, вече не само компаниите, а и физическите лица масово предлагат своите услуги онлайн. Това включва не само бизнес дейности като счетоводство или юридически консултации, а също и такива, които по традиция не сме свикналил да свързваме с дигиталното пространство – монтажисти, хамали, дърводелци, услуги от типа кърти, чисти и извозва, и дори – такива от коминочистачи.
Търсенето и предлагането на този тип дейности по интернет се е увеличило в пъти от началото на пандемията през миналата пролет и свързаното с нея налагане на социални ограничения. Друг вид услуги, които отчитат сериозен ръст, очаквано са онлайн уроците. Това става ясно от данни, изнесени от българския сайт за безплатни обяви Тарли. Платформата е насочена към обикновените хора и нейният екип си е поставил за цел да помогне на всеки българин да присъства по-пълноценно в интернет и да предлага своите продукти и услуги по-успешно там.
„Едрият бизнес отдавна вече е в глобалната мрежа. Новата тенденция, която наблюдаваме през последните години е малките фирми и дори отделни физически лица също да предлагат по-активно своите услуги там. Тенденция, която се засили през отминалите месеци, изискващи социална дистанция. Това позволява на обикновените хора да станат много по-видими за потенциалните си клиенти и да се конкурират по-успешно с големите играчи в своята сфера“ – посочва Лъчезар Ангелов, основател на Тарли.
През изминалите месеци той отчита значителен ръст в публикуването и търсенето на услуги през платформата, който при някои типове дейности достига двуцифрени стойности. Сред най-популярните услуги в сайта през този период са тези свързани с технологиите, като изработка на уебсайтове и електронни магазини, компютърна поддръжка или уеб дизайн, както и такива, свързани с дома – разглобяване и монтаж на мебели, дърводелски, хамалски, коминочистачи, ремонти на покриви и други. Любопитно е, че в периода на пандемията са се появили дори нови услуги като провеждане на онлайн разговори и споделяне на проблеми за хора, които се чувстват самотни. Дейност, която не е съществувала в този си вид преди 2020 г. и най-вероятно е свързана с изолирането на голям брой хора по домовете и ограничаването на срещите с приятели.

Теодор Елмазов и Елени Декидис в „Смяна на местата“ по БНТ 2

Изд Колибри представя “Съвременна клайнианска психоанализ”

Cамо 2 дни до Plovdiv Game Jam 2021!

Грънджът се завръща в новия сингъл на българската група „Krekhaus”

Допълнителни 7 дни с фестивала Sofia MENAR

Изд. ЕРА представя “Загадка в открито море. Пътешествията на Поаро”

Weezer с нов 14-ти студиен албум

Ново издание на “Утре ме няма” от Лий Чайлд

Криптовалути или бурканбанк – как управляваме парите си в 21. век

Миглена Селишка и Ивайло Иванов са отличени за най-добри спортисти на 2020 година

Творба на Зуека в първата Национална оптимистична изложба

Коледна изненада от Coca-Cola свърза хора от цяла България 23 години по-късно

Теодора Стефанова, прима-балерината на балет “Арабеск”, с двоен юбилей

„LAST NIGHT“ на Поли Генова вече и в ефира на MTV Hits

Ники Илиев и Йоана Буковска в „Домът на българското кино“

Дани Владимирова започва да води уикенд емисиите по Bulgaria ON AIR

„Момчето нинджа 3“ носи поредна доза забавление за малчуганите

БНТ със специална програма за клетвата на американския президент

Публикуван е вторият том от Курса по криминалистика на проф. д.ю.н. Йонко Кунчев

Българин спечели „Оскар” за военна история, негова книга в Amazon струва 579 долара
Горещо
- Обществопреди 5 дни
Българин спечели „Оскар” за военна история, негова книга в Amazon струва 579 долара
- Lifestyleпреди 5 дни
TouchMenu навлезе и в сегмента на приложенията за хотели
- Културапреди 5 дни
Как продължава най-скъпият германски сериал досега: Това виждаме в трети сезон на „Вавилон в Берлин“
- Обществопреди 6 дни
Започва работилница за Перловска и Владайска река