Кино
По стъпките на “Атила: Царят на хуните” по Viasat History

публикувано
преди 6 месецана

снимка: Viasat History
Нов документален филм в две части разказва за работата на археолозите и за новооткритите артефакти в разкопки в Казахстан, започнали през 2014 г., които ни отвеждат по-близо до Атила – ужасяващ, според едни, пленителен – според други!
Бил е известен като “Божия бич” и за него се говорело, че откъдето мине конят му, трева не никне. Името му е Атила, вожд на хуните. Почти нищо не се знае за него, но безпрецедентно археологическо откритие може би ще разкрие най-големите тайни. Става дума за гигантски обект в дивата природа на Казахстан, наречен Алтинказган. Руските археолози откриват съкровища, заровени от хуните там. Възможно ли е загадката на хуните да бъде разкрита от находките в това изгубено кътче на Централна Азия?
„По стъпките на Атила: Царят на хуните“ анализира родствените връзки между хуните и унгарците и техния социален живот чрез новооткрити инструменти и артефакти.
Според римските историци, хуните и техният закален в битки вожд се появяват един ден от нищото и поставят до тогава смятаната за непобедима Римска империя на колене. Житейската и бойна философия на Атила е забулена в неизвестни, но археолозите се интересуват повече от обстоятелствата около смъртта му, мястото на гробницата му и родствените му връзки.
През 2014 г., на 5 000 км от Рим, в Казахстан, търсач на съкровища открива някои изумителни артефакти и хунски съкровища. Локацията бързо е превзета от археолози, които изкопават някои съкровища. От тях може да се заключи, че хуните имат елитарна прослойка, която използва златото, плячкосано от римляните, за други цели.
Интервюираните за филма специалисти дискутират произхода на името на Атила и анализират устройството на хунското общество, както и инструментите, които са ползват, а също и това, че в много истории от този период „царят на хуните“ е описван като зъл варварин или бич Божи. Същевременно унгарците го считали за свой крал. Как се е стигнало до тази парадоксална ситуация?
Средновековните хроники споменават хуните като родственици и предшественици на унгарците, но модерната историография отхвърля тази хипотеза. Във филма няколко експерти изтъкват това, че в средновековна Европа не е било много добре да се споменават Атила и варварските хуни като предшественици на унгарските крале.
Има убедителна причина за това.
„По стъпките на Атила: Царят на хуните“ е по Viasat History в събота, 19 септември, от 9:45 часа сутринта, както и на 20 септември, неделя, от 13:40 часа.
Филмът в две части отново е в праймтайма на Viasat History на 5 и 6 октомври.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.

Кино
“За душата” отличен със “Златен глобус” за най-добър анимационен филм

публикувано
преди 2 днина
03.03.2021
На 1-ви март се проведе 78-та официална церемония по връчване на наградите на Асоциацията на чуждестранната преса „Златен глобус“. Оригиналната, вдъхновяваща анимация на Дисни и Пиксар За душата спечели първото място в две от най-престижните категории – „най-добър анимационен филм“ и „най-добра филмова музика“.
Режисьори на За душата са двукратният носител на „Оскар“ Пийт Доктър (В небето, Отвътре, навън) и Кемп Пауърс, а продуцент е номинираната за „Оскар“ Дейна Мъри (Lou). Автори на музиката са световно известният джаз музикант Джон Батист и носителите на „Оскар“ Трент Резнър и Атикъс Рос („Социалната мрежа“) от Nine Inch Nails.
„Толкова сме благодарни за тази чест“, каза Пийт Доктър на церемонията. „Не предполагахме, че създаването на филм за джаза ще ни научи на толкова много за живота. Не винаги можем да контролираме какво се случва по света, но точно както един добър джаз музикант, можем да се опитаме да го превърнем в нещо красиво. “
Вдъхновяващата анимация излиза на голям екран у нас този март и ще ни представи не само невероятна визия и вдъхновяващ саундтрак, но и история, която провокира въображението и дава искра на позитивизма вътре в нас дори когато сме го забравили. Филмът разказва за Джо Гарднър – учител по музика в средно училище, който има дългогодишна мечта да свири джаз музика на сцена. Един ден той най-накрая получава този шанс, след като впечатлява група джаз музиканти по време на отворени врати в популярен клуб. Вследствие на инцидент обаче, душата на Джо е разделена от тялото му и пренесена до „Великото преди“ – център, в който душите първо развиват своите интереси и страсти и после се отправят към някое новородено дете. За да се върне на Земята, преди да е станало твърде късно, Джо трябва да работи заедно с другите души, които се обучават. Сред тях е и 22 – душа, която след години, прекарани в капана на „Великото преди“, е развила доста мрачни възгледи за живота.
И така срещата между един, все още нероден циник и един човек, възпрян точно в момента, когато е на път да сбъдне най-голямата си мечта, ще ни вдъхновят да си зададем въпроса: За какво копнее душата ми? А вие може ли да отговорите точно в този момент?
Ще си подарим нещо За душата на 19 март само в кината на 2D и 3D.
Tехнологии
Стрийминг платформите са още една врата за изкуството

публикувано
преди 2 днина
03.03.2021
Neterra.TV+ си партнира успешно със създателите на съдържание и с киносалоните, прави киното по-достъпно и дава по-голям избор на зрителите
Около това мнение се обединиха Мая Калчева – маркетинг мениджър на Neterra.TV+, Николай Йорданов, креативен продуцент, редактор, сценарист на ТВ-предавания и преподавател в НАТФИЗ, и Христо Христозов, програмен директор на Дома на киното.
Те обсъдиха темата „Киносалоните vs. стрийминг платформите (А къде е телевизията?)“ в подкаста „Кино с думи“ на платформата за късометражно българско кино No Blink.
„С развитието на технологиите, с промяната на човечеството и неговото общуване се отварят нови канали и възможности изкуството да стига до хората. Това е начин авторът да комуникира себе си през тази различна среда. Мрежата създава възможност за друг вид избор – да гледаш когато поискаш, в среда, която на теб ти е удобна, с хора, с които ти избереш. За мен стрийминг платформите са още една стъпка, още една пътека и още една врата за изкуството“, каза Мая Калчева.
Според Николай Йорданов и в двете преживявания има позитиви, емоция и добри моменти. Той припомни, че когато възниква киното, се правят прогнози, че то ще унищожи театъра и литературата, но това не се случва, така че ние трябва да се възползваме от предимствата и на киносалоните, и на платформите.
„Вече видяхме няколко фестивала, които се осъществиха в хибриден вариант. Фестивалът за документално кино Master of art още миналата година започна с онлайн издание, което не попречи на прожекциите на големия екран. Напротив – създаде допълнителна разпознаваемост на фестивала сред много хора, които иначе не знаеха за него. Традиционно арт кината и подобни по-нишови фестивали се случват само в по-големите градове, където има ресурс за това, а излъчването в стрийминг платформата Neterra.TV+ даде една достъпност в цяла България. Подобна беше ситуацията след това и със София филм фест, и със CineLibri. Master of art дори в момента тече в платформата Neterra.TV+ изключително успешно, но получаваме и запитвания кога ще може да се гледа на голям екран. Така че едното и другото за момента си партнират много успешно“, допълни Христо Христозов.
Участниците в подкаста коментираха, че ако има проблем, той е между пиратското съдържание и регламентираното. Платформите за пиратско разпространение предоставят съдържанието безплатно, с лошо качество, ограбват труда на създателите и създават очакване в потребителите, че всичко трябва да е достъпно веднага и безвъзмездно.
„Зрителят решава как, кога, дали и защо иска да потреби дадено съдържание. Ролята на платформите, киносалоните и фестивалите е да погледнат към своята публика, да я попитат тя какво иска, от какво има нужда, и да ѝ го дадат“, каза Христо Христозов.
Мая Калчева повдигна темата как съвременните технологии скъсяват времето, в което човек може да се концентрира и как се променя поведението на младите хора пред екрана. Николай Йорданов коментира тенденцията в днешно време интересът към масовите събития и концертите да намалява.

Световният ресторантьорски и хотелиерски бизнес отваря врати като разчита на софтуер, създаден в България
Новата серия монитори AOC V4 е вече тук

“За душата” отличен със “Златен глобус” за най-добър анимационен филм

Стрийминг платформите са още една врата за изкуството

Безплатен транспорт за Нестле за Живей Активно! на 6 март към Витоша

Броят приложения в Huawei AppGallery е нараснал почти двойно за 1 година

Митични същества и приказни светове оживяват на страниците на „Предсказанието“

Astra е новият 15-и герой във VALORANT

Българската песен на Евровизия 2021 ще бъде представена на 10 март с концерт на Виктория

FOREO с кампания за Международния ден на жената: Търсят се 1000 уникални жени

Sia и David Guetta с още една песен към филма “Music”

Стартира Национално проучване “Заплатите в Софтуерния Бранш” 2021

Стефан Николов: Кризата, предизвикана от COVID-19 може да бъде двигател за бизнеса

Слушаме най-доброто от P.I.F. в двоен албум от Слънчеви и Облачни песни

БГ автори търсят пресечната точка между съвременната и изкуството с изложба в галерия “УниАрт”

Даян Чембърлейн излиза на български

„7 ключа, за да събудим жизнената си сила” от Цветанка Шопова

Български научен труд в сферата на образованието оспори политиките на ООН

Тийнейджърка търси „21 начина да умреш“, за да намери силата да живее

Исабел Алиенде: „На жените с обич“
Горещо
- Щрак!преди 4 дни
Before Creating Academy организира един от най-мащабните фото конкурси у нас BECA Photo Award
- Tехнологиипреди 6 дни
Клиентите на VIVACOM могат да закупят електронна карта за еднократно пътуване през телефона
- Културапреди 4 дни
„Моята година със Селинджър“ – различен поглед към личността на легендарния писател
- Tехнологиипреди 6 дни
AOC подсилва професионалното си портфолио с три нови дисплея