Connect with us

Общество

Предстои премиерата на „Повече не или така нареченият Бернхард“

Публикувано

на

Bernhard Poster Предстои премиерата на "Повече не или така нареченият Бернхард"

Повече не или така нареченият Бернхард“, по идея на Ида Даниел и Александър Митрев, е първото представление през новата година на ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс. Премиерата на спектакъла е на 14 януари 2017 г. от 19:30 ч.

Спектакълът напомня на лекция и театрално изследване, в което методът е фокусиран върху поставянето под въпрос: на държавното, на националното, на социалното, на институциите, на наградите, на финансовите отношения, на приятелствата, на днешното. В сценичното действие внимателно проникват потенциалното, възможното и съвременността.

Идеята за спектакъла е на две от най-интересните имена в полето на свободния театър у нас – актьорът Александър Митрев и режисьорката Ида Даниел. Двамата правят своеобразен колаж от собствени текстове и откъси от различни произведения на Томас Бернхард, сред които последната му книга „Моите награди“ и пиесите „Мъртвец“, „Мач“, „Клаус Пейман отива да си купи панталони и идва с мен да яде“.

Томас Бернхард е австрийски белетрист, поет и драматург, смятан за един от най-важните немскоезични писатели след Втората световна война. Роден през 1931 г., той израства в Южна Бавария, близо до Залцбург. Неговият дядо – писателят Йоханес Фроймбихлер, настоява за художественото образование на Бернхард. В ранна възраст Бернхард изучава музика и през целия си живот остава дълбоко свързан с това изкуство. На шестнадесет се разболява от туберкулоза и прекарва годините между 1949 и 1951 в санаториум.

Томас Бернхард следва драматургия и актьорско майсторство в Университета  „Моцартеум“ в Залцбург и получава стипендия в Академията по музика и изобразително изкуство във Виена. Работил е като журналист, предимно като криминален репортер. От 1965 г. се премества в уединено село в Олсдорф, Австрия, където живее до смъртта си през 1989 г.

Автор на множество романи и театрални пиеси, носител на престижни литературни награди и отличия, Томас Бернхард гледа директно в прикриваните тайни, в раните и срама на австрийското общество. В завещанието си забранява нови постановки на пиесите си и издаването на непубликуваното му творчество в Австрия. През 1999 г. тази забрана е отменена от негов наследник.

До 80-те години работата на австрийския писател и драматург не е била добре позната в България. Днес много от романите и пиесите му са преведени на български, но „Повече не или така нареченият Бернхард“ е първата сценична версия по негови текстове в България.

Повече не или така нареченият Бернхард

ПРЕМИЕРА: 14 януари 2017 | 19:30 ч.

идея и концепция: Александър Митрев и Ида Даниел

текстове: Томас Бернхард, Александър Митрев и Ида Даниел

превод: Владко Мурдаров и Александър Андреев

музика: Тодор Стоянов и Александър Даниел

сценична среда: Тита Димова-Вантек

 участват: Александър Митрев, Цвети Даскалова и Деница Даринова

С финансовата подкрепа на Австрийско Посолство в България и Министрество на Културата на България.

Continue Reading
Advertisement