Театър и постановки
Програмата от представления на театрална група МЕТЕОР за месец НОЕМВРИ 2018

Представяме на вашето внимание програмата от представления на театрална група МЕТЕОР за месец НОЕМВРИ 2018, сред които ще видим и най-новото им представление „Пиеса за Нас”.
4.11 – ЛЪВКРАФТ, Дом на киното, 19:30
Представление-лекция за Хауърд Филипс Лъвкрафт.
текст, режисура и музика: Ани Васева
художник: Стефан Дончев
с участието на Леонид Йовчев и Галя Костадинова
и гласовете на Боян Манчев и Цветан Цветанов
Х.Ф. Лъвкрафт е странна, забележителна фигура в литературната история. Въпреки че приживе остава почти напълно неизвестен и умира в бедност, неговите произведения имат огромно влияние върху horror жанра в литературата, киното, музиката и поп културата. Освен стотиците филми, книги, музикални албуми, посветени на сюжети от неговото творчество, или инспирарни от него, съществуват и всеизвестни поп референции, отново произхождащи от разказите на Лъвкрафт (най-известната от тях може би е лудницата Аркам от вселената на DC Comics).
Апокалиптичният космос на Лъвкрафт съдържа бездънни мрачни пространства с пет измерения, в които чудовищни извънземни градове с невъобразима геометрия са населявани от зловещи, фасциниращи фигури. В този свръх-естествен, свръх-организиран свят извънземни създания – полу-растения, полу-мекотели, полу-бозайници – бродят из обширните Планини на Лудостта.
6.11 – Пиеса за нас, Дом на киното, 20:00 – след ПРЕМИЕРАТА
режисьор: Ани Васева
текст: Ани Васева, с включени фрагменти от текстове на Боян Манчев и Ани Васева от стари спектакли на „Метеор“, както и текстове, писани от актьорите.
участват: Леонид Йовчев, Емона Илиева, Стефан Милков, Георги Димитров, Грета Гичева, Гордан Коев, Калин Николаев, Лъчезара Василева, Мартин Димов, Никол Василева и Траян Христов.
В представлението са използвани костюми от спектакли на „Метеор“, с художници Аглика Терзиева, Георги Шаров, Майтия Цибулка, Стефан Дончев и Ани Васева.
Това е спектакъл за нас. За нас, Метеор, за историята ни и за нас – тези, които сме на сцената и направихме „Пиеса за нас“. За живота. За театъра. За отчаянието. За радостта. За страха. За нас.
„Ние сме за невъзможното. Ние сме за това, което е повече. Ние искаме всичко.“
„Като актьор трябва да мога да усетя всичко и да го живея. Трикът е, че всеки може да бъде актьор стига да поиска. И всеки играе. И всеки усеща. А нали това ни събира, тук, сега. Общото усещане. И, може би, евентуално, някаква нужда. Нещо, което ни липсва. От какво се нуждаем?“
„Няма настояще. Докато мигнеш и моментът е вече минал, а следващят вече идва. Докато казвам това, то вече е минало, а бъдещето още предстои. Аз стоя в празнота. Мен ме няма.“
Спектакълът е осъществен с помощта на Министерство на културата и Дом на киното.
14.11 – Убиецът и блудницата – по Достоевски, Нов театър, 19:00
по романа „Престъпление и наказание“ на Ф.М. Достоевски (с включени фрагменти от „Братя Карамазови“ на Достоевски и поезия от Лермонтов)
Представление на Театър „Константин Величков“, Пазарджик.
драматург (сценична версия на текста): Анна Топалджикова
режисьор: Ани Васева
сценограф: Виктор Георгиев (Viktor M Georgiev)
автор на музиката: Стефан Христов MR.SMiFF (Stefan Hristov Smiff )
асистент режисьор: Михаил Жекунов (Михаил Жекунов)
фотография: Георги Димитров (Joro Aranjoro) и Теодора Бамбикова (Ted Bambikova)
графичен дизайн: Стефан Дончев (Ste Donchev)
със: Сабина Коен, Валери Георгиев (Valery Georgiev) и Леонид Йовчев (Леонид Йовчев – Leonid Jovchev)
Преди всичко останало, „Престъпление и наказание“ е криминална история. „Убиецът и блудницата“ проследява дебненето между бившия студент-убиец и загадъчния следовател. На объркания престъпник постоянно му е необходимо да се оттласква от нещо, за да си отговори на въпроса „Защо убих“, който, макар и неизречен, не спира да възпалява съзнанието му. Сам се набутва в ръцете на разследването, за да дразни раната си, или търси компанията на „падналата жена“, в чието присъствие се надява да намери едновременно утеха и наказание.
Престъплението, със свята зейнала органика и ужас, разтваря двойно дъно в плътта на ежедневието. Новоразкритата реалност е кошмарна, трескава, пипалата й се простират върху детайли от „нормалното“, облепват ги със сънната си слуз и ги правят неразпознаваеми. Престъпникът плава между плащещо познатите подробности на обичайното и зева на кошмара. Престъплението е наказнието, оказва се.
16.11 – Тотална щета, ТАМ, Велико Търново, 20:00
автор и режисьор: Ани Васева
драматург: Боян Манчев
художник: Георги Шаров
музика: Константин Марков
с: Леонид Йовчев и Галя Костадинова
„Тотална щета“ е комедия за щетата, която си нанасяме, живеейки. За любовта, красотата, изкуството. За безпричинните афекти. Животът е преразход на енергия, енергия, която не се преобразува никога – косматите тела на нашите афекти, нашите космати любимци, нашите космати двойници. Към този преразход, до тотално изнемогване, е устремена и „Тотална щета“. „Няма пречки пред любовта (освен физически).“
Проектът е финансиран от Програма „Култура” на Столична община за 2016 г.
23.11 ПИЕСА ЗА ТЕБ , ТАМ, Велико Търново, 20:00
Текст, режисура, и костюми: Ани Васева
С: Леонид Йовчев и Александър Узунов
ПИЕСА ЗА ТЕБ е спектакъл за неразличимата точка, където бъдещето се превръща в минало, очакването – в спомен, детството – в напреднала възраст, новото начало – в повторение. Отвъд мъгливия хоризонт на меланхолията се формира нов свят. Свят, в който космосът тепърва се създава и едновременно с това избухва в зрелищен финален взрив. В тази временна вселена възрастта, полът, личната биографията и споменът са двузначни, разтегливи и изменчиви понятия. Там всичко се движи между най-конкретното и най-абстрактното.
26.11 – Пътуване КЪМ АДА, ДНК, 19:30
режисьор: Ани Васева
по текстове на Боян Манчев
музика и аудио дизайн: Константин Марков
апарати и дигитални програми: Стефан Дончев
рисуван декор: Борис Делчев
композиция на лира: Емона Илиева
концепция костюми: Ани Васева
изработка костюми: Катя Петрова, Дарина Стоименова, Теодора Бамбикова
кожа и специални костюми: Емилиян Бонев и Михаил Жекунов
интендант: Михаил Жекунов
с: Леонид Йовчев, Емона Илиева, Валери Георгиев, Мария Панайотова, Мартина Апостолова и Михаил Жекунов.
„Пътуване към ада” е визуална поема.
„Пътуване към ада” е поетическа фантазия.
„Пътуване към ада” е театрална оратория.
„Пътуване към ада” е спектакъл за еуфорията от освобождаването на формите и желанията. За пространство без време. За радостното разбесняване на фантазията, каквото е у Бош, Брьогел, Данте и Блейк. Адът не е мястото на осъществяването или неосъществяването на желанията, а на откритието, че желанието започва и завършва в себе си. Където няма време, няма и развитие. Нещата са огледални образи на самите себе си.
Адът е експериментална хипотеза за форма на живот. Той разкрива ада не като неизбежност, а като не-обходимост.
Пътуването към ада е пътуване към себе си.
Адът не предстои. Адът вече се е случил. Адът е тук и сега.
„Където няма желание, там няма ад.
Където няма ад, там няма желание.”
30.11 – Тотална щета | ДНК, ДНК, 19:30
За Metheor:
Метеор е група от съмишленици, която работи със сценични, визуални и текстови художествени и критически форми, изграждайки последователно своя радикална поетика. Централни фигури на Метеор през десетгодишната му история са Ани Васева (автор, режисьор, теоретик), Боян Манчев (автор, драматург, теоретик) и Леонид Йовчев (актьор, съавтор). Проектите на Метеор са определяни от групата и интерпретаторите на работата й като „театър на дезорганизацията”, „нечовешки театър” и „театрална оратория” и се основават, по думите на Ани Васева, на една силна идея за театър. Всяко представление на Метеор се стреми към изобретяване на неповторима форма на основата на експериментална работа с текста и продуктивно критическо изследване на театралните техники.