Култура
Сблъсък на двама военачалници от Руската гражданска война в документалния роман “Зимният път”

публикувано
преди 2 годинина

Документалният роман е жанр, който набира все повече популярност, защото предоставя на читателя възможността да се информира в комфортната зона на добрата литература.
„Зимният път“ от руския писател и сценарист Леонид Юзефович е един от най-достойните представители на този жанр, съчетаващ изключително задълбочени исторически проучвания с художествен размах, стил и език. Книгата е базирана на реални личности и събития от малко познат период на Гражданската война в Русия и предлага нова гледна точка към един подценяван момент от историята. Този отрязък от едно размирно и наситено с жестокост време трябва да се помни, разказва и анализира, и „Зимният път“ дава повод и добра основа за това.
“Гнетят ме неправдата, лъжата, неравенството. Иска ми се да защитавам слабите, угнетените. Противни са ми отмъщението и жестокостта”.
А. Н. Пепеляев
Генерал Анатолий Николаевич Пепеляев е име, което всички с интерес към световната военна история познават. С него се свързва на първо място героичният поход на Сибирската доброволческа дружина от Владивосток до Якутия през 1922-1923 г. Белият генерал е сред главните герои в “Зимният път” и пред читателя се разкриват неговите различни лица – блестящ пълководец, неуморен борец за справедливост и поет по душа.
Генерал Пепеляев влиза в трагичен сблъсък с друга забележителна личност, допринесла историческите събития в Русия да поемат в определена посока – Иван Строд. Командирът от Червената армия има не по-малко интересен живот, превърнал латвийския анархист и бъдещ писател в легенда. Двамата руски мъже защитават страстно и с цената на всичко ценно за тях своите каузи. Те са лицата на противоположни идеологии, но част от едно цяло и независимо от това кой излиза победител от битката, трагичната съдба на двамата не допуска чувството за триумф.
“Зимният път” е книга, която не ни оставя равнодушни към една епоха, която с годините се покрива с прах и забрава. Личните истории са точно толкова значими в повествованието, колкото мащабните национални цели и идеали. Читателите с усет за важните послания на документалистиката ще оценят труда на Юзефович, базиран на години ровене из архивите.
Леонид Юзефович е писател и историк, роден е в Москва през 1947 г., а детството си прекарва в Урал. След като завършва университета в Перм, Юзефович постъпва като войник в съветската армия в Трансбайкалския регион в периода 1970-72 година. Дълги години преподава история, а славата му на писател идва с романите „Казароза“ и „Жерави и джуджета“, а след това и с биографията на барон фон Унгерн-Щернберг, „Самодържецът на пустинята“. Той е и сценарист на филма „Гибелта на империята“, лауреат на присъжданите в Русия награди „Национален бестселър“ и „Голяма книга“.
Тaзи новина, откъс от книгата, както и визуални материали можете да свалите от тук или бутона долу.
Зимният път – Леонид Юзефович
За книгата:
“Зимният път”
Автор: Леонид Юзефович
Преводач: Валентина Радинска
Редактор: Боряна Джанабетска
Корица и оформление: Христо Хаджитанев
Обем: 464 стр.
Корици: меки
Цена: 17.90 лв.
ISBN: 978-954-365-228-0
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.


снимка: Epic Drama
Epic Drama, домът на най-добрите драматични сериали в епоха от цял свят, ви представя „Бялата кралица“.
Случваща се в Англия от 15-ти век, тази многопластова епична сага е снимана на терен в Белгия, и е базирана на поредицата исторически романи на Филипа Грегъри „Войната на братовчедите“ (The White Queen, The Red Queen и The Kingmaker’s Daughter). Сериалът, който има номинация за награда People’s Choice, три – за Златен глобус, и четири – за Еми, ще дебютира по Epic Drama в Централна и източна Европа в 22:00 часа на 3 февруари, сряда.
„Бялата кралица“ е приковащ разказ за един от най-драматичните и бурни моменти в английската история. История за любов и страст, прелъстяване и измама, предателства и убийства, разказана по уникален начин от перспективата на три различни, но еднакво силни жени – Елизабет Удвил, Маргарет Бофорт и Ан Невил. В битката си за власт, те се домогват до английския трон със заговори, манипулации и съблазън.
Годината е 1464 г., преди династията на Тюдорите да управлява Англия. Бушува война за установяването на законния крал – драматичен спор между двете страни на едно семейство – Йорк и Ланкастър. Младият и привлекателен Едуард IV от Йорк е коронясан като крал на Англия с помощта на майсторските манипулации на лорд Уоруик. Когато, обаче, Едуард се влюбва в красивата Елизабет Удвил, дъщеря на семейство от среден ранг от Ланкастър, плановете на Уоруик да контролира кралството се провалят.
Свирепа битка с високи залози следва между Елизабет, най-яростната й противничка Маргарет Бофорт, и Ан Невил – пионка в играта за власт на баща си. Сцената е готова за могъща битка, в която повече конци се дърпат от жени.
Звездният актьорски състав включва Ребека Фъргюсън (Mission Impossible, The Greatest Showman) като Елизабет Удвил; Макс Айрънс (Condor, Tutankhamun) като Едуард IV; Джеймс Фрейн (Elementary, TRON) като Граф Уоруик; Аманда Хейл (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker) като Лейди Маргарет Бофорт; Фей Марси (Game of Thrones) като Лейди Ан Невил и Анорин Бернар (Dunkirk) като Ричард, Граф на Глочестър.
„Бялата кралица“, с дебюта си по Epic Drama на 3 февруари в 22:00 часа, е изключително силна история за любов, неистини, предателства и смърт: една война на тронове, която наистина се е случила и действително е определила съдбата на Британия. По-късно през годината по ТВ канала се очаква продължението – „Бялата принцеса“, както и третата част от трилогията – „Испанската принцеса“.
Култура
„Опит за екстаз” от Димитър Бочев – за смисъла на живота и стойността на страстта

публикувано
преди 24 часана
25.01.2021
снимка: Емил Л. Георгиев/Площад Славейков
Българският журналист от Радио „Свободна Европа” и един от редакторите и близки приятели на писателя Георги Марков публикува блестяща хронология на сетивността.
Писателят дисидент и журналист Димитър Бочев – един от най-непоколебимите и ярки гласове на Радио „Свободна Европа“ и един от близките приятели и редактори на Георги Марков – обръща погледа си назад в откровен роман равносметка.
„Опит за екстаз“ е личният дневник на търсенията на млад мъж в едно безпътно време, когато е по-лесно да съществуваш, отколкото да живееш.
В изкусен и забавен спор с професор Панчев, който е виден еднокнижник, Димитър възкресява различни случки от миналото си. В този сблъсък на реалности той открива, че остава докрай „чужденец” в собствената си страна, а необикновеният „поток на съзнанието“ поставя вечните и нерешими въпроси за стойността на страстта, за съвместимостта и несъвместимостта между вътрешните и външните ценности, между таланта и характера, между морала и изкушението, между божественото и човешкото.
Героите, които ще срещнете из страниците на „Опит за екстаз”, отмерено крачат физически и нефизически „по дюшемето на мансардата“ на човешкото битие от втората половина на XX век, разпръскват се в ежедневието и в спомените си и се изправят пред собствените си граници в търсене един на друг.
В 450 страници се разлива една смела, експресионистична, богато напластена живопис от думи, напомняща по своята сложност и послание на широкоформатно платно на немския художник Герхард Рихтер (избрал също като Димитър Бочев сбогуването с родния дом пред задушаващия ужас на тоталитарния режим).
„Опит за екстаз“ помита не само с опустошителната сила на идеите си, но и с безмилостната красота на езика си – поетичен, музикален, напевен, криещ особените хумор и ирония на личността, живяла не поради, а въпреки.
Това е роман, който втурва човека напред. Плетеница от крехки истории отвъд времето и пространството, която всеки ще разплете по различен начин.
Димитър Бочев е роден през 1944 г. Следва философия в СУ „Климент Охридски”. Многократно е арестуван от Държавна сигурност за другомислие, два пъти е изключван от университета. През 1972 г. напуска нелегално страната и се установява в Западна Германия, където получава политическо убежище. Работи като редовен извънщатен сътрудник на „Дойче Веле”, където си дели есеистичните понеделници на българската емисия с писателя Георги Марков. От 1975 г. е програмен редактор в българската редакция на Радио „Свободна Европа”, където отговаря за културно-публицистичната програма „Контакти”. През 1976 г. е осъден задочно на 10 години затвор. Присъдата е отменена от Върховния съд в София през 1992 г.
След рухването на комунистическия режим е сътрудник на президента Желев по въпросите на хуманитарната помощ от чужбина, а след това продължава дейността си на журналист, философ и неуморим пазител на словото и човека.
За цялостното си творчество е удостоен с Юбилейната награда на Международната академия на изкуствата – Париж (МАИ) през 1999 г.
Защо продължавам да пиша след толкова безпътност ли? Ами защото словото е единственият несигурен шанс поне донякъде да осмисля вълнението да бъдеш човек…
Димитър Бочев

Криптовалути или бурканбанк – как управляваме парите си в 21. век

Миглена Селишка и Ивайло Иванов са отличени за най-добри спортисти на 2020 година

Услугите от самонаети специалисти и физически лица също масово се прехвърлиха онлайн

“Бялата кралица” дебютира по Epic Drama

Samsung представи най-новите си иновации в областта на отоплението и климатизацията

Ashnikko прави дебютен микстейп Demidevil

Team Vitality обяви партньорство с Philips Monitors за своя FIFA отбор

„Опит за екстаз” от Димитър Бочев – за смисъла на живота и стойността на страстта

Филм за Радичков за свободно гледане онлайн от цял свят, неизлъчван аудио запис, книга и конкурс в чест на автора

BG трилър “Хранилка” разкрива историята на милионерски наследник

Творба на Зуека в първата Национална оптимистична изложба

Коледна изненада от Coca-Cola свърза хора от цяла България 23 години по-късно

Теодора Стефанова, прима-балерината на балет “Арабеск”, с двоен юбилей

„LAST NIGHT“ на Поли Генова вече и в ефира на MTV Hits

Ники Илиев и Йоана Буковска в „Домът на българското кино“

Дани Владимирова започва да води уикенд емисиите по Bulgaria ON AIR

„Момчето нинджа 3“ носи поредна доза забавление за малчуганите

БНТ със специална програма за клетвата на американския президент

Публикуван е вторият том от Курса по криминалистика на проф. д.ю.н. Йонко Кунчев

Българин спечели „Оскар” за военна история, негова книга в Amazon струва 579 долара
Горещо
- Обществопреди 5 дни
Българин спечели „Оскар” за военна история, негова книга в Amazon струва 579 долара
- Lifestyleпреди 5 дни
TouchMenu навлезе и в сегмента на приложенията за хотели
- Културапреди 5 дни
Как продължава най-скъпият германски сериал досега: Това виждаме в трети сезон на „Вавилон в Берлин“
- Lifestyleпреди 7 дни
Huawei обновява дизайна на AppGallery до изцяло ново изживяване при търсене