Галерия
Световноизвестен куратор от Tate Modern Лондон за първи път в България

публикувано
преди 3 годинина

Световноизвестният куратор от Tate Modern, Лондон – Изабела Мейдмънт пристига в България за първата лекция от есенната сесия „Въведение в съвременното изкуство“ на 4 ноември. Най-дългогодишната професионално водена и безплатна образователна платформа за съвременно изкуство у нас на фондация „Отворени изкуства“ и галерия „SARIEV Contemporary“ се завръща за втората си серия от събития през 2017 година, които ще се провеждат всяка събота на месец ноември в Софийска градска художествена галерия.
В рамките на четирите лекции, обединени под темата “100 години изкуство на действието. Живото изкуство между сценичното и реалното”, ще бъде представен анализa на четирима експерти с дългогодишен опит и разностранен досег с изкуството на пърформaнса. Модератор на лекциите ще бъде кураторът Вера Млечевска. Гост-лекторите Изабела Мейдмънт, Ани Васева – режисьор, Снежанка Михайлова – философ и Албена Михайлова – един от първите пърформанс артисти у нас, ще хвърлят светлина не само върху историята и развитието на пърформaнса, но и ще дискутират неговото място извън сцената.
Гостуването на Изабела Мейдмънт е специално по покана на фондация „Отворени изкуства“ и е първата кураторска визита с публична лекция на представител на Tate Modern в България. Тя ще говори за изключетелно интересната и дискутирана в момента тема в световен план за откупките на пърформанс арт и за колекционирането му под формата на документ, реквизит или друг фрагмент от изпълнението на живо. Д-р Изабела Мейдмънт е съ-куратор на платформата Tate Live, предназначена за експерименти и изпълнения на живо в т.нар. резервоари (Tanks) на Tate.
На 11 ноември режисьорът Ани Васева ще представи лекция „Парадоскът на пърформанса“, като ще обърне внимание на различни прочити между театралната традиция и разгръщането на пърформанса във визуалното изкуство. Снежанка Михайлова ще разгледа две привидно несъвместими произведения в лекцията си „Вътрешна сцена. Бележки за връзката между пърформанс и книга“ на 18 ноември. В последната лекция на 25 ноември, една от първите български художнички, които прилагат пърфомативни практики паралелно с други медии – Албена Михайлова, ще ни върне назад във времето, като представи с архивни материали собствения си опит, влияния и интереси от края на 80-те и началото на 90-те, преплитащи се с пърформативни практики.
Четирите лекции са със свободен вход и ще се провеждат всяка събота на месец ноември от 17:00 часа в Софисйка градска художествена галерия с предварително записване тук. Информация за програмата и лекторите можете да следите във Facebook страницата „Въведение в съвременното изкуство“.
Въведение в съвременното изкуство“ стартира през 2011 по инициатива на фондация „Отворени изкуства“ и галерия „SARIEV Contemporary“, разработвана съвместно с куратори и изкуствоведи. Създаването й е мотивирано от необходимостта за генериране на контекста на съвременното изкуство в България. Дейностите протичат в различни структурни етапи – специализиран образователен курс, отворени лекции и разговори с творци, като всички събития са безплатни. Част от платформата е и “Форум колекционери”, който представя концепцията за изграждането на колекции чрез срещи и разговори с колекционери и куратори.
Проектът „Въведение в съвременното изкуство 2017 – София“ е финансиран от Столична програма „Култура“ на Столична община за 2017 година, с подкрепата на Гьоте-Институт България и Софийска градска художествена галерия.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.


снимка: ПР
На 20 и 21 февруари КО-ОП става домакин напървия колаборативен поп-ъп базар междуИСТЕРИКА и Be DuendeМултидисциплинарните платформи
Истерика и Be Duende обединяват сили и виканят на първото си събитие, посветено на дизайн, илюстрация, керамика, мода,бижута музика, книги, което ще се случи на символичните дати 20 и 21 февруари2021 в пространството на КО-ОП (ул. Янко Сакъзов 17).Сред участниците в Истерика & Be Duende Pop Up Marketще видим SubculturaStudio, LILE, 45 Str., Atelier Couchette, Freshape, Shulka, Pottery & Poetry, LaternaRecords, Handmaid Artisan Skincare, Glim & Glam, както и няколко щендера, къдетоще можете да откриете новата си любима “винтидж” находка.По време на събитието ще бъде представен и проекта ”В като Вагина” -илюстрирана книга за сексуално образование за момичета и жени, издадена отFine Acts и Swimming Pool, които ще представят и селектирани четива от”Библиотека на нашите срещи”.
Онлайн платформата за дизайн Be Duende ще представи селекция от бижута,предмети за дома и принтове от Николай Сърдъмов, ТЕЗГЯХ, tochka&tochka,Силвия Чанева, Вера Гезенко, Били Матеева, Алина Папазова, sa6ettu и други.За меломаните ще бъде на разположение щандът на Laterna Records, които щегостуват с повече от 250 плочи и безкомпромисно добра селекция.За храната икоктейлите ще се погрижи страхотния екип на Спутник, които ще ни изненадат соригинален и грижовно забъркан вкус.Събитието ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.За допълнителна информация следете събитието във Facebook тук.
Култура
Юлиян Табаков ще представи своя нов проект “Портрет на умиращ титан”

публикувано
преди 1 седмицана
16.02.2021
снимка: ПР
След “Мигновения” – изложбата с широкоформатни фотографии на Златина Тодева, които предизвикаха размисъл за любовта между началото и края на живота, този март Юлиян Табаков ще представи своя нов проект “Портрет на умиращ титан” с изложба в галерия “Райко Алексиев”, София.
Изложбата ще проследи процеси в околната среда, породени от човешка намеса, чрез различни художествени произведения – фотографии, рисунки и триизмерни обекти.
“С този проект искам да постигна у зрителя усещането, че присъства на живо в изобразените места, а не само в галерията: в горяща гора, в стаята на колекционер, в спалнята на луд, и да го доведа до убежденито, че това, което гледа на екрана на телевизора или си разцъква в телефона, е истина, а не просто изображение с кратка информация” – споделя авторът Юлиян Табаков за “Портрет на умиращ титан”.
Целта на изложбата и арт проектът зад нея е да предизвикат по-голямо разбиране за ролята на всеки от нас върху опазването на света, който заедно обитаваме. “Сибир и Амазония са далеч, но въздухът и водата пътуват и стигат навсякъде и до всеки” – допълва Юлиян Табаков.
“Портрет на умиращ титан” не само ще покаже, но и ще обхване създаването на визуалните произведения, изобразяващи хора, природни бедствия и културни традиции. Зрителите на изложбата ще могат да проследят нейния генезис и реализация, с което Юлиян Табаков ги кани на пътешествие в творческия процес. Някои от художествените обекти ще бъдат придружени с историческа и статистическа информация от началото на индустриалната революция до днес.
Изложбата “Портрет на умиращ титан” ще бъде в галерия “Райко Алексиев” на ул. “Г.С.Раковски” 125 в София между 5 до 16 март 2021 г. Тя се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и с подкрепата на Столичен куклен театър.
Юлиян Табаков (youliantabakov.com) е български артист с международно портфолио. Завършва сценография в НХА, получава магистърска степен в ENS des Beaux-Arts в Париж, следва “Изкуство и дизайн” в Central Saint Martins College е Лондон. Професионалната му практика започва през 1997 г. с илюстрации на детски книги и сценография и костюми за спектакъла на Лилия Абаджиева “Женитба”. До днес, 23 години по-късно, Юлиян Табаков реализира над 100 артистични проекта в България, Европа и Африка. Работи активно в Швеция, България, Литва, Швейцария, Германия, Русия и други. Носител на редица международни награди и отличия в сферата на сценографията и театралните костюми, документалното кино и съвременните визуални изкуства.
No Banner to display

Nessa Barrett & jxdn представят “la di die”

Банкоматите могат да ускорят икономическото възстановяване след COVID-19

Eдинствената автобиография на Мохамед Али излиза в луксозно издание с твърди корици

Петър Байков в „Музика, музика“ по БНТ 1

Университетският театър на НБУ с кампания срещу насилието в училище

Нетера празнува 25 години в света на телекомуникациите

Първият български аудиосериал оживява и на хартия

Total Look: стилните комбинации за всеки повод

Нов трилър на Дейвид Балдачи разследва неразкрито отвличане

Издателство „Кръг“ възражда творбите на Кърт Вонегът в нови издания

BECA|Before Creating Academy представя Александър Карчински

Ново издание на “Утре ме няма” от Лий Чайлд

Изд. ЕРА представя “Загадка в открито море. Пътешествията на Поаро”

Изд Колибри представя “Съвременна клайнианска психоанализ”

Теодор Елмазов и Елени Декидис в „Смяна на местата“ по БНТ 2

Очаквайте „Опашката“ от Захари Карабашлиев

Samsung представи най-новите си иновации в областта на отоплението и климатизацията

Криптовалути или бурканбанк – как управляваме парите си в 21. век

Изд. Сиела представя „Момчето, което последва баща си в Аушвиц” от Джеръми Дронфийлд
