Connect with us

Кино

Синът на Чарли Чаплин и още над 20 световни съвременни артисти се включват във фестивала 180 градуса в София

Avatar

Публикувано

на

180 vizia sara

Третото издание на фестивала за съвременно изкуство преобразява културната сцена на столицата от 23 до 29 юли

Кристофър Джеймс Чаплин, композитор на експериментална електронна музика и най-малкият син на актьора Чарли Чаплин, е един от световните артисти гости на третото издание на фестивала 180 градуса. Столичната публика ще може да се запознае с него и още над 20 световни артисти между 23 и 29 юли, когато фестивалът за поредна година ще преобрази културната сцена на столицата през лятото с много експериментална музика, съвременен танц, театър и визуални изкуства. 180° тази година включва осем основни артистични предизвикателства, както и още редица съпътстващи събтия, на три локации в града – Фабрика 126, Гьоте Институт и VIVACOM art hall.

Основна цел на инициативата, която се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община и Гьоте Институт София, е да провокира интереса към новото и експериментално изкуство у родната публика и да създаде платформа за изява на младите творци. Инициатор и артистичен директор на събитието е музикантът Александър Хаджиев.

В 180° (25 юли, 21:00 ч) Кристофър Джеймс Чаплин ще се включи заедно с швейцарските музиканти Валентин Коле (обой), Жил Гритмр (пиано) и Лаура Ендрес (звуков дизайн), като ще създададе във Фабрика 126 незабравим аудио-видео пърформънс A/V Vol.2, вдъхновен от София и нейните жители. Ден след това, на 26 юли, в Гьоте институт ще можем да видим и интерпретацията на столичани за града в селекцията от 10-те най-добри късометражни филма в конкурса на 180° “София през вашите очи”, които ще бъдат експериментално озвучени на живо.

Сред основните международни гости на фестивала тази година е и едно от най-актуалните имена на берлинската електронна музика в момента Стефан Голдман (Германия/България). Той е композитор и син на един от най-изтъкнатите немски съвременни композитори Фридрих Голдман. Повечето от творбите на Стефан Голдман са концептуално композирани, създадени от естетическите и техническите параметри на техно и винил културата – sample, loop, edit, grid rhythm, track. По време на 180° той ще се включи в откриването на фестивала на 23 юли (20:30 ч., Фабрика 126) заедно с инструменталистите Дитмар Визнер, Йоргос Панайотидис, Сава Стоянов и Александър Хаджиев от известния немски ансамбъл за съвременна музика „Ensemble Modern“. Всички те ще ни прeнесат в нова и иновативна звукова атмосфера, в която флейта, цигулка, тромпет и фагот навлизат в света на електронната музика. В последния ден на 180° (20:00, Фабрика 126) Стефан Голдман отново ще излезе на сцената заедно с младите композитори Адриан Павлов (България), Лукас Тобиасен (Германия), Даниел Чернов (Аржентина) и Димитър Милев (България). Те ще ни провокират да преоткрием “ремикса” от оригинално електронно произведение на Голдман в индивидуалните интерпретации за ансамбъл на всеки един от останалите композитори.

[media-credit id=1 align=“aligncenter“ width=“600″]festival 180 gradusa[/media-credit]

В 180° за първа година ще се включи и Дитмар Визнер (Германия). Той е флейтист и един от създателите на световноизвестния ансамбъл за съвременна музика “Ensemble Modern”. Сред имената, с които той е работил и продължава да работи, са личности като Франк Запа, Стив Райх, Пиер Бурлез, Джон Адамс, Петер Йотвьош, Джордж Бенджамин, Фридрих Голдман и много други. Визнер по време на фестивала ще видим и чуем по време на откриването на фестивала на 23 юли, както и на следващия ден, 24 юли, в спектакъла Paramitsha (Гьоте Институт, 20:00 ч). В него заедно с музикантите Йоргос Панайотидис (Гърция) и Сава Стоянов (България), част от „Ensemble Modern“, и хореографката Сара Бицока ще ни представят специален пърформънс, вдъхновен от ромската култура и актуалното западно съвременно изкуство, реализиран след няколкодневен уъркшоп с млади ромски артисти в София.

За трета поредна година във фестивала ще можем да видим и италианската хореографка Сара Бицока. От 2010 г. тя работи „Associazione Koreoproject “ (танц компания водена от Джорджиа Мадама), а в момента, освен по следващата продукция за 180°, работи по “Грозното патенце” в “Teatro dei Borgia” и изпълнява последната си авторска пиеса “Crash”. В тазгодишния 180° Сара Бицока ще вземе участие в Paramitsha (24 юли, 20:00 ч) в Гьоте Институт и Черна песен (27 юли, 20:00ч) във VIVACOM art hall. Второто представление е съвременнен танцово/музикално -театрален спектакъл, вдъхновен от стихотворението „Черна песен“ на Димчо Дебелянов. В него участват още музикантът Александър Хаджиев и четири български танцови арстисти, избрани след конкурс. Посредством телата на изпълнителите ще се търси израз на дълбоката човечност, иронията, изключителната деликатност и универсалната истина в поезията на символиста.

В 180° ще вземат участие още част от музикантите на световно известния немски ансамбъл за съвременна музика „Ensemble Modern“, както и ентусиастите от българския 180° Ensemble, който цели да експериментира в областта на съвременната класическа музика и да развие това изкуство в България. С изложби в рамките на фестивала ще се включат още българската архитектка Мария Барбудова и фотографката Щиляна Андонова, както и редица други артисти.

Входът за всички събития е “по желание”. Организаторите не искат да поставят цена на изкуството, затова оставят на публиката сама да реши как да допринесе за развитието на фестивала и артистите.

Повече информация за фестивала, програма и участници може да следите на уебсайта www.180-degrees.org, както и на официалната фейсбук страница на инициативата – https://www.facebook.com/musicon180degrees. Към фейсбук събитието за целия фестивал може да се присъедините тук.

Continue Reading
Advertisement