Connect with us

Култура

Скулптурата „Синхроничност“ на Радослав Султов — единственият български участник на Artiade, се завърна в България

Публикувано

на

Radoslav Sultov Скулптурата „Синхроничност“ на Радослав Султов — единственият български участник на Artiade, се завърна в България

снимка: ПР

Днес на летище София кацна творбата „Синхроничност“, създадена от българския скулптор Радослав Султов. Произведението прелетя над 14 хил. км с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ и бе единственото, което представи България на престижната международна изложба Artiade – Olympics of Art в Ню Йорк.

Artiade, смятана за културния еквивалент на Олимпийските игри, обедини произведения на 97 творци от 53 нации. Третото издание на изложбата се проведе през ноември в Лонг Айлънд Сити, като изложбената площ от 4 000 кв. м представи разнообразието и мащаба на модерното световно изкуство.

Скулптурата „Синхроничност“ (50x47x36 см) участва в събитието по лична покана на организаторите, впечатлени от творческата интерпретация на връзката между време, пространство и съзнание. Създадена през 2017 г., творбата представлява многопластов лабиринт, вдъхновен от идеята, че съвпаденията не са случайни събития, а резултат от дълбоки взаимодействия, свързващи ни с необятността на вселената.

С участието си в Artiade Радослав Султов затвърди позицията на българската скулптура на международната сцена. Още през 2017 г. „Синхроничност“ впечатли посетителите на изложба, организирана от Китайския скулптурен институт в град Уху, Китай, а следващият етап от живота на скулптурата ще бъде трансформацията ѝ в патиниран метал, добавяйки нова дълбочина към нейното въздействие.

Радослав Султов (р. 1976 г.) завършва магистратура по скулптура в Националната художествена академия в София, след което специализира в Испания и Швеция. Негови творби облагородяват обществени пространства и открити колекции в над 20 държави по света. Сред най-значимите му произведения са „Спирален куб“ пред централата на BenQ в Тайпе, Тайван, „Ривъргейт“ в Гранд Бей-Уестфийлд, Канада, „Дигитална рапсодия“ пред Филхармонията в Ополе, Полша, и „Фрагмент от вълна“ в международния скулптурен парк в Хайнинг, Китай. Радослав Султов е известен с умението си да преплита математика и изкуство, създавайки скулптури, които разказват за вечността и непрекъснатия поток на времето и пространството. Изработени от мрамор и гранит, неговите творби загатват за лабиринта на красивата и дълбока безкрайност.

Continue Reading
Advertisement