Култура
„Тити рисува букви“, втора част на първата книга-помагало за деца с дислексия

публикувано
преди 1 седмицана

Първата книга-помагало за деца с дислексия „Тити рисува букви“ вече има и втора част. В нея децата се запознават със съгласните букви: М, П, Б, Т, Д, Н, С, К, Г, Х, В, Ф, Л. Упражнения, игри и текстове с останалата част от съгласните букви ще бъдат издадени в третата, последна, част от поредицата. Целта е децата с дислексия стъпка по стъпка, под формата на игра, без напрежение и стрес да превъзмогнат трудностите при създаването на писмен текст и да преодолеят нежеланието си да четат.
За втората част от поредицата „Тити рисува букви“ авторите са създали много повече упражнения и игри за развитие на вниманието, пространствената ориентация и паметта. Отново са предвидени писмени занимания за преодоляване на затрудненията при деференциране на визуално-сходни графеми и такива графеми, които имат акустично сходство.
Книгата е квадратна, за да не напомня по нищо на учебник, тъй като децата с дислексия са много стресирани от училището като институция и фактът, че системата за преподаване не е приспособена и за тях. За всяка буква има кратък текст, така че децата да могат да го прочетат сами и накрая на книгата да се почувстват герои. Към всяка буква освен текст има и креативни упражнения/ игри, така че изучаването на буквите да стане с помощта на играта и без стрес.
Автори са:
Д–р Ралица Филипова – журналист, продуцент и преподавател в НБУ.
Антоанета Костова – художник-сценограф, завършила курс по сугестопедия -„Начално ограмотяване“ и магистратура „Езикова и речева патология“.
Доц. д-р Екатерина Тодорова – консултат на книгата. Водещ специалист в областта „Дислексия на развитието“. Преподавател в НБУ, автор на монографии и на програма за идентификация, обучение и оценяване на студенти с дислексия в Нов български университет.
Книгата-игра „Тити рисува букви – 2 част“ е отпечатана на създадения от Кристина Костова шрифт за дислексици „Adys“.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.

Култура
Сборникът с разкази „Хора“ от Катерина Хапсали вече в наличност

публикувано
преди 2 днина
15.04.2021
Дългоочакваната поява на новата книга на Катерина Хапсали е факт. Авторката на бестселърите „Гръцко кафе“ и „Сливовиц“ се завръща със сборника „Хора“, още едно свидетелство за богатството на нейната разказваческа дарба.
Казват, че майсторството на един писател се проявява най-ярко в разказа. Сигурно е така, защото героите на тези истории няма как да не ви пленят. По думите на Николай Милчев, „Хора“ (изд. Колибри, художник: Дамян Дамянов) е странна смесица от реално и фантазно, от баладично и приказно: „Героите ми приличат на шарена сол – направени са от много билки, от дъждове и страдания, от много любов… Разказите на Катерина Хапсали започват непрекъснато и самият им смисъл е в започването – постоянно става нещо ново. И именно това ново те води към края.“
Също толкова красноречива е Весела Люцканова, един от първите читатели на книгата: „Сборникът с разкази „Хора“ направо ме зашемети. Толкова близки усетих героите, че след всеки разказ спирах, за да си поема дъх. За да изляза от неусетното ми вмъкване под кожата на Пламъчето или Агата, да се измъкна от тъмния ъгъл на Ани към светлия Париж, да се отърся от огромната мъка, пътувайки към Маскирания за лек, да се гмурна до Олга или Зисула с копнежа за истинската любов, да нося достойнството на Лудата, да бъда чаровния Дмитри или двете циганки джуджета върху тяхното летящо килимче…“
Катерина Хапсали е разказвач, PR и най-продаваният български автор на издателство „Колибри“. Нейно дело са бестселърите „Гръцко кафе“ и „Сливовиц“, а „През девет планини“ е сборник със стихотворения, също пожънал голям успех сред читателите. За романа „Гръцко кафе“ Хапсали печели награда „Перото“ в категория проза за 2015 г., както и приза „Цветето на Хеликон“ за 2016 година.
Премиерата на книгата ще се състои на 28 април от 19:00 ч. в Casa Libri на ул. „Цар Асен“ 64 в столицата. Със специалното участие на Биляна Петринска и Георги Кадурин!
Култура
“Wasteland” – млади художници представят загадъчни персонажи в галери УниАрт на НБУ

публикувано
преди 2 днина
15.04.2021
снимка: ПР
В продължение на месец в галерия „УниАрт“ ще имате възможност да видите платната на младите художници Дафна Стоилова и Борислав Янев. Те са
представени в диалог, за първи път заедно, от кураторката Силвия Буюклиева.
Откриването ще се състои на 20.04 от 18:00 часа в Нов български университет. Публиката ще има възможността да се запознае с авторите и
загадъчните персонажи от техните картини.
Героите в серията картини преминават през различни състояния – изгубеност насън или наяве; изгубеност в себе си или сред другите; самота или неспособност за оставане насаме със себе си; общуване – реално или въображаемо; достигане или неспособност за достигане до другия. Емоционалността, съдържаща се в умиращия свят и породения нов от останките на стария, е добре известна от постапокалиптичните игри и
филми. В този сюжет се съдържа тайна, която никога не може да бъде разкрита. Същността на създаването на картини също съдържа тайна,
включително и за създаващия процеса между боята и платното. Понякога тази тайна, скрита от всички, се проявява месеци или години след като
картината вече е завършена. Във всички картини от серията са скрити такива тайни, които не могат да бъдат изказани с думи.
Wasteland – в превод от английски е неизползваема площ земя, която е станала безплодна или обрасла, мрачна и неизползвана или пренебрегвана
градска или индустриална зона. Пустош. Занемареност, постапокалипсис, антиутопия. Неразгърнати потенциали, възраждане, утопия.

48 години след първия в света разговор по мобилен телефон, motorola отбелязва успехите си в сферата на 5G

Българското мобилно приложение Cardbox вече е налично в AppGallery

Wizz Air с нов маршрут от Бургас до Гданск

Сборникът с разкази „Хора“ от Катерина Хапсали вече в наличност

Одри Тоту е звездата – този петък по FilmBox Extra

Royal Blood разкриха ‘Boilermaker’

Композиторът Петър Дундаков с мащабен музикален проект

“Wasteland” – млади художници представят загадъчни персонажи в галери УниАрт на НБУ

„Най-странните предмети“ по Viasat History – поглед към живота и умовете на нашите предци

Една жена минава през ада, за да спаси децата си в „Когато Луната снизхожда“ от Надя Хашими

Излезе „Лес тъмен“ от Никол Краус, определен от критиката като блестящо постижение

Нова книга изд. ЕРА – “Сапфиреният залив” от Холи Мартин

Скандал, който свали правителство

„Тити рисува букви“, втора част на първата книга-помагало за деца с дислексия

Популярни актьори се предизвикват със спортни постижения в подкрепа на българското образование

БГ родители създадоха рецепти за балансирано хранене за своите деца в инициативата на Нестле България

Премиери на „Случаят Пипилоти Мист“ и „Машините са кучки“ на Здрава Каменова и Гергана Димитрова

„Добро момче. Умерено нежно” – пъстър калейдоскоп на живота в първите два романа на Галин Никифоров

CMTEN разкри “Music Box”
