Събития
Три жени учени бяха отличени с 5000 евро за своите смели проекти по програмата „За жените в науката“ на L’Oréal и ЮНЕСКО
снимка: ПР
Талантливите българки бяха заслужено наградени по програмата „За жените в науката“ на L’Oréal и ЮНЕСКО
Д-р инж. Даниела Атанасова, д-р инж. Димитрия Михайлова, доц. д-р Мария Левкова са тазгодишните носителки на националното отличиe „За жените в науката“ за България. Престижната награда им бе присъдена за техните новаторски научни идеи на официална церемония в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ със специалното участие на г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България. Събитието бе уважено още от акад. Николай Витанов, зам.- министър на образованието и науката, Елена Шекерлетова, зам.-министър на външните работи и председател на Националната комисия за ЮНЕСКО – България, и бе гледано на живо от множество официални гости, представители на научната общност и журналисти.
„За жените в науката“ на L’Oréal и ЮНЕСКО са сред най-реномираните и очаквани ежегодни отличия в научната общност в България, предоставящи финансова подкрепа на млади жени учени. Отличията имат за цел да подкрепят техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Трите изключителни победителки за тaзи година бяха наградени с по 5000 евро всяка за своите амбициозни научни проекти в областите химия, математика и информатика, и медицина. Всеки един от тези проекти е впечатляващ със своя висок потенциал за глобална приложимост и социална значимост.
Проектът, с който д-р инж. Даниела Атанасова впечатли журито на „За жените в науката“ за 2024 г., е фокусиран върху разработването на иновативен текстилен материал, който комбинира памучен плат с биополимери като хитозан и желатин за козметични и медицински приложения. Той помага при кожни заболявания като акне, псориазис и хронични рани, подобрява външния вид на кожата, ускорява регенерацията и забавя стареенето. Успехът ѝ потенциално би помогнал за създаването на ново поколение устойчиви текстилни продукти, които значително да подобрят качеството на живот и възможностите за персонализирана грижа за кожата. В момента Даниела е главен асистент в катедра „Текстил, кожи и горива“ в Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) в София.
снимка: ПР
Д-р инж. Димитрия Михайлова е името на втората победителка по програмата „За жените в науката“ тази година. С развитието на технологиите и навлизането на 6G мрежите, киберзаплахите стават все по-сложни, особено когато използват изкуствен интелект (AI) и машинно обучение (ML). Проектът на Димитрия се фокусира върху намирането на решения за този нарастващ проблем, като изследва как тези технологии могат не само да бъдат средство за атака, но и мощен инструмент за защита. Нейната цел е да разработи иновативни алгоритми, които ефективно да противодействат на сложни и трудно откриваеми кибератаки, осигурявайки по-сигурна и устойчива цифрова среда. Проектът е от ключово значение, защото предлага решения за един от най-големите проблеми на нашето време – сигурността в един все по-свързан и зависим от технологиите свят. В момента Димитрия е главен асистент в катедра „Комуникационни мрежи“ към Факултета по телекомуникации на Технически университет – София.
Третата победителка за 2024 г. доц. д-р Мария Левкова, която разработва иновативен проект, насочен към изследване на генетичния и епигенетичния профил на рак на дебелото черво – второто най-често срещано злокачествено заболяване в България за 2023 г., според данни на Националния статистически институт. Нейната цел е да идентифицира ключови биомаркери, които да позволят по-прецизна диагностика, надеждна прогноза и индивидуализирано лечение за пациентите. Проектът е от изключителна значимост, тъй като адресира сериозен здравен проблем и предлага метод, който може да подобри лечението и да увеличи шансовете за оцеляване. Чрез изследването на тези биомаркери лекарите ще могат да персонализират терапиите и да проследяват риска от рецидив, което ще доведе до по-ефективни резултати както за пациентите, така и за здравната система като цяло. В момента Мария е доцент в катедра „Медицинска генетика“ към Медицински университет – Варна и лекар специалист по медицинска генетика в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.
Oще информация за победителките можете да откриете в специалната дигитална брошура за тях тук.
Тази година националната програма „За жените в науката“ се провежда в България за 14-и пореден път в партньорство между L’Oréal България, СУ „Св. Климент Охридски“ и Националната комисия за ЮНЕСКО – България. Това е осма поредна година, в която г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, подкрепя с присъствието си каузата на L’Oréal и ЮНЕСКО за повече жени в науката. Събитието бе уважено още от редица официални лица и висши представители на научната общност, сред които Амелия Гешева, заместник-министър на културата, Яна Генова, зам.-кмет „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ към Столична община, акад. Юлиан Ревалски, председател на Българската академия на науките, акад. Тони Спасов, зам.-ректор на СУ „Св. Климент Охридски“ и председател на Журито на „За жените в науката“ 2024, и други.
„Горда съм, че вече 26 години L’Oréal и ЮНЕСКО се обединяват в мисията да изградят бъдеще, в което науката е по-равноправна, а жените учени получават заслужено признание за своя принос към решаването на ключови глобални предизвикателства. До момента сме подкрепили над 4400 жени изследователки в световен мащаб, сред които 39 забележителни български учени. Тазгодишните победителки са поредното доказателство, че жените в науката играят важна роля за напредъка на човечеството. Благодаря на нашите партньори – Националната комисия за ЮНЕСКО-България и Софийския университет – за подкрепата в провеждането на програмата „За жените в науката“ в България вече 14 години, с която заедно доказваме, че светът има нужда от наука, а науката – от жени!“, каза Ваня Панайотова, генерален мениджър на L’Oréal за България и региона Адриатика-Балкани и Румъния, по време на церемонията по награждаването на тазгодишните носителки на отличието „За жените в науката“.
През 2024 г. програмата в България получи и силна медийна подкрепа от страна на: БНР, bTV Radio, радио N-JOY, Стандарт, Мениджър, сп. Cosmopolitan, сп. GRAZIA, сп. EVA, сп. Glamour, сп. Жената днес, Novinite.bg, Jenite.bg, Mika Magazine, сп. Наука, View Sofia, Bela.bg, Code Health TV.
Новото петнадесето издание на „За жените в науката“ предстои да започне с отваряне на приема на кандидатури на 1 януари 2025 г. в търсене на най-талантливите българки учени. Подробна информация за „За жените в науката“ е налична на официалния уебсайт на програмата: www.zajenitevnaukata.bg.
*Научен репорт на UNESCO с прогноза за 2030 г.
снимка: ПР
Националната програма „За жените в науката“
Националната програма е част от глобалната програма на L’Oréal–ЮНЕСКО „За жените в науката“, създадена, за да отличава и подкрепя жените, чиито постижения допринасят за развитието на науката, както и за да осигури стимул и подкрепа на обещаващи млади жени учени със значими изследователски проекти.
Националните отличия „За жените в науката“ на L’Oréal–ЮНЕСКО се отпускат за проекти, които се реализират в съответната страна. Те съществуват в повече от 110 страни, а в България се появяват за първи път през 2010 година.
Глобалната програма „За жените в науката“
Глобалната програма „За жените в науката“ е създадена през 1998 година, когато L’Oréal и ЮНЕСКО обединяват усилията си в подкрепа на жени учени в областта на природните науки и за популяризиране на научния им труд, като основават Наградите „За жените в науката“. Днес инициативата се е разраснала значително в международен план, включвайки още национални и регионални отличия. С годините програмата „За жените в науката“ се е утвърдила като глобална инициатива, която вече я подкрепила над 4100 жени от над 110 държави.