Общество
Училищата могат да подават заявки за учители от “Заедно в час”
До 22 април фондация “Заедно в час” търси нови училища партньори в 20 области на страната за следващата учебна 2020/2021 година.
Всички директори, които искат да включат в екипите си нови учители от програмата на организацията за професионално и лидерско развитие, трябва да подадат своите заявки и свободни позиции през формуляр на сайта на “Заедно в час”.
С новите учители от програмата на “Заедно в час” директорите могат да подсилят екипите си с взискателно избрани професионалисти, които са силно мотивирани да работят усилено с всяко едно дете.
„Заедно в час“ вече 10 години работи за това всяко дете в България да има достъп до качествено образование и възможност да реализира потенциала си, независимо от средата, в която живее, и социално-икономическия си произход. Организацията търси, обучава и развива способни и мотивирани професионалисти от различни сфери, които да работят дългосрочно за положителна промяна на образованието в България.
“Тази година се фокусираме върху подготовката на учители в начален етап, математика, информатика, природни науки и английски език. В заявката директорите могат да попълнят както позиции, за които са сигурни, че ще имат нужда от учители, така и за позиции, които ще имат яснота и ще бъдат потвърдени на по-късен етап. Опитът ни показва, че възможността в училището да преподават повече от един учител по програмата не само увеличава въздействието върху учениците, но и прави училището по-привлекателно за успешните кандидати”, споделя Деница Петришка, старши специалист институционални партньорства в “Заедно в час”.
НОВИ РЕГИОНИ
За първи път училища от областите Варна, Бургас, Сливен, Русе, Силистра, Търговище, Шумен и Добрич също имат възможност да кандидатстват за учители от програмата. Вече има одобрени бъдещи учители от тези региони. Заявки за нови учители могат да подават също училищата от областите, в които програмата работи от предходни години – Пловдив, Пазарджик, Плевен, Ловеч, Разград, Велико Търново, Враца, Монтана, Стара Загора, Перник, София-област и София град.
УЧИЛИЩАТА ПАРТНЬОРИ
Фондацията работи с общински и държавни училища (специализирани и неспециализирани), в които учениците срещат затруднения с усвояването на учебния материал, показват незадоволителни резултати на външните оценявания, имат ниска мотивация за учене и са в риск от отпадане от образователната система. В същото време това са училища, в които ръководството посреща тези предизвикателства с готовност и въпреки трудностите търси нови пътища към успеха на своите ученици. Организацията търси училища партньори, които работят за положителна промяна в българското образование и са готови да подкрепят млади и мотивирани колеги и да прилагат иновативни практики.
Подробно с условията на програмата и очакванията към училищата партньори, може да разгледате на сайта на “Заедно в час”.
УЧИТЕЛИТЕ
Учителите в програмата са избрани с взискателен подбор между хиляди кандидати като гаранция, че ще притежават нужните умения и нагласи за упорита и ефективна работа в училище. Тази година имаше рекорден интерес към програмата, като кандидатствалите са повече от 2800 души. Одобрените кандидати имат готовност да работят в училища в малки населени места, в крайни градски квартали и с уязвими групи, където учениците срещат повече затруднения с усвояването на учебния материал, показват незадоволителни резултати на външните оценявания, имат ниска мотивация за учене и са в риск от отпадане от образователната система.
Голяма част от новите участници вече започнаха предварителното си обучение, а през юли и август ще преминат цялостна интензивната лятна обучителна програма, която включва както теоретична подготовка, така и практическа – с преподаване на ученици в реална учебна среда. В рамките на програмата учителите получават от страната на “Заедно в час” още менторска подкрепа от хора с опит в преподаването, достъп до надграждащи обучения според нуждите им в класната стая и допълнителни възможности за професионално развитие. Всички обучения са съобразени с държавните образователни изисквания. Участниците в програмата, които нямат педагогическа правоспособност, придобиват такава в университети партньори на “Заедно в час” в рамките на програмата.
Интервюта с директори на училища партньори на “Заедно в час” може да прочетете тук.
“Заедно в час” е създадена по инициатива и с финансовата подкрепа на фондация “Америка за България” и е част от международната мрежа Teach for All на организации, които работят срещу неравенството в образованието в повече от 50 държави по целия свят.