Култура
“Фестивал: Реките на София” съживява със спорт, забавления и култура този уикенд

публикувано
преди 5 месецана

Този уикенд “Фестивал: Реките на София” ви очаква с разнообразие от културни, спортни и социални събития на три централни места по устието на софийските реки: до Национален стадион “Васил Левски” на Перловска река, под Лъвов мост на Владайска река и до ул. “Три уши” в кв. “Зона Б-5”. Програма цели да покаже как можем да използваме реките на София като активни места в града и включва концерти на живо и DJ-и, изложба на български артисти, вдъхновена от реките, спортни предизвикателства и демонстрации, кинопрожекция, базар за втора употреба, арт работилници за малки и големи, разнообразни щандове с храна и барове с коктейли и напитки.
През двата дни на фестивала от 11 до 21 часа на Перловска река до Национален стадион “Васил Левски” ни очакват следната програма:
- Групова изложба Space ≠ Place, организирана от КО-ОП и Be Duende, която представя гледната точка на 10 български визуални артисти за публичните пространства;
- Инсталация на провокативния съвременен художник Станислав Беловски;
- Три зелени зони – “Зелена стена”, “Офис на открито” и “Градски приключение с растения” от Botanic Lab;
- Тренировки на открито с Vibes Health & Fitness Studios;
- Speed Run предизвикателство с VIVACOM с награда за най-бързите участници;
- Pop-up кът с Fashion Days;
- Инсталация “Кораби в Перловска река” на Siteground.
Музикалната програма на 26 септември започва от 16 до 20 музиката с Marble Souls и продължава от 20 до 21:15 с концерт на IVA. На 27 септември следобед ще танцуваме с DJ MOMO и DJ Zion, а от 20 – 21:15 Y Jazz Quartet и Велека Цанкова ще свирят джаз на живо. Специалното меню за Националния стадион е в ръцете на мобилната кухня на Манджа ван и превъзходните бургери от Scapto Bar.
На Владайска река под Лъвов мост на 26 септември програмата стартира в 9 часа с FUN RUN – тичане на разстояние 5 или 10 км, организирано от Спортен клуб “Бегач”.
Фестивалът там също продължава цял уикенд със следната програма:
- Базар за втора употреба, организиран от Битака;
- Pop-up кът на Fashion Days;
- Щанд със сувенири на #soSofia;
- Студио на открито на ръчно изработените килими Subculturа.
На 26 септември под Лъвов мост от 16 – 20 ще можем да потанцуваме с Retromotion, а на 27 септември с музиката на Selector Stazz и DJ Santo Domingo.
Програмата на третата локация на Владайска река до ул. “Три уши” в “Зона Б-5” е организирана от Фондация Credo Bonum с подкрепата на Българо-aмериканска кредитна банка. И понеже локацията е квартална, там ще ни очакват предимно активности за деца и по-големи любопитни да изпробват различни техните и материали за рисуване, да научат как се прави куклен театър или да се включат във визуална дискусия за реката. Програмата и в двата дни включва:
- Ателие за рисуване с ViktoriArt Place от 11:30 до 13:30;
- Как си представяме представяме реката? – визуална дискусия с 500 markers от 14:00 до 16:00;
- Изработване на кукли и създаване на истории с Бате Енчо и неговата детска работилница “Късани приказки” от 16:30 до 18:00
В събота на 26 септември оставаме на Владайска от 19 до 20 ч, за да гледаме кино – специална селекция от български и чуждестранни късометражни филми на Кинематограф.
Баровете на трите места са организирани заедно с Absolut, Загорка, Ариана, Крадецът на ябълки, Buzzonada и Trastena.
Фестивалът е първото събитие от дългосрочната инициатива Реките на София, което се случва благодарение на подкрепата на Siteground, Fashion Days, VIVACOM, Absolut, Peri Bulgaria, Загорка, Ариана, Крадецът на Ябълки, Пространство за изкуство и споделена работа КО-ОП, Българо Американска кредитна банка, Shisha, Taste Farm и Trastena Wines.
Инициативата Реките на София идва от фондацията “Колективът” и цели да променя нагласите към софийските реки, като постепенно ги превръща в пресечна точка на култура, спорт и място за отдих чрез малки и реализуеми намеси. Идеята бързо набира подкрепа някои от най-активните и отговорни към града организации, бизнеси и отделни граждани. Партньори и участници в програмата на фестивала са агенцията за градски комуникации Imp-Act, фондация Credo Bonum, Спортен клуб Begach, Be Duende, квАРТал, Botanic Lab, Битака, #soСофия, Subcultura, Кинематограф и други.
За повече детайли за програмата, локациите и активностите на отделните участници във Фестивал: Реките на София, следете страницата на инициативата Реките на София и в официалното събитие във Facebook.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.


На 5 март излиза на български език „Кишот“ – бляскав и предизвикателен постмодерен прочит на „Дон Кихот“, дело на един от най-бележитите писатели на нашето време!
„Кишот“ (превод: Надежда Розова, изд. “Колибри”) е безмилостно саркастичен, интелигентен и провокативен портрет на съвременната епоха, в която фактите често са неотличими от фикцията. Вдъхновен от класическото произведение на Сервантес, посредственият автор на шпионски романи Сам Дюшан създава образа на Кишот: възрастен търговски пътник, умопомрачен от прекомерното седене пред синия екран, който се влюбва отчаяно в телевизионната звезда Салма Р. В компанията на своя въображаем син Санчо, Кишот прекосява цяла Америка и с рицарска храброст преодолява трагикомичните опасности, пред които го изправя епохата на безграничните възможности. Паралелно на неговата история, писателят, създал Кишот, се изправя пред предизвикателствата на собствения си живот. По-дързък и ироничен от всякога спрямо популярната култура и нейната пагубна пошлост, Рушди повежда героите и читателите си на шеметно пътешествие из един свят на ръба на нравствения и духовен упадък.
Салман Рушди е британски писател от индийски произход, словесен художник със забележителна ерудиция, една от големите знаменитости в областта на литературата и критиката. Неговият многогодишен труд върху белия лист заклеймява всички форми на насилие и посегателствата върху свободата на словото. Носител на множество награди, Рушди е автор на романи, сборници с разкази и есета, детски книги и документални филми. Печели световно признание още с втория си роман „Среднощни деца“ (1981), за който е удостоен с наградата „Ман Букър“. През 1988 г. неговият четвърти роман „Сатанински строфи“ предизвиква силна реакция в ислямския свят, книгата е забранена в много страни, иранският аятолах обявява автора за вероотстъпник и за убийството му е определена голяма парична награда. Във Великобритания Рушди получава от кралицата рицарско звание за заслугите си към литературата (2007), във Франция също е отличен с най-голямата литературна награда, избран е и за член на Американската академия за изкуство и литература.
Култура
Гьоте-институт открива обновената си галерия с първа изложба за 2021 г

публикувано
преди 3 часана
02.03.2021
Първата изложба на Гьоте-институт за 2021 г. ще бъде открита през март с кураторски проект на Виктория Драганова, обхващащ пространствата на Гьоте-институт България и Swimming Pool. Сборната изложба събира творби на четирима млади артисти от Франкфурт, като се вслушва във всичко онова, което довя световната пандемия през изминалата една година.
Сигурно е просто вятърът // Pretty sure it’s just the wind
Млади автори от Франкфурт
с: Минхьок Ан, Со Йеон Ким, Кристина Ловаас и Руди Нинов
Куратор: Виктория Драганова
Асистент-куратор: Галена Сърдъмова
12.03.–10.04.2021
Дълго откриване: 10.03.–11.03.2021, 17:00-20:00, Гьоте-институт България
Гьоте-институт България, ул. “Будапеща” 1, пон-пт, 14:00-19:00 ч.
Swimming Pool, бул. “Цар Освоботител” 10, ет. 5, чт-сб, 16:00-19:00 ч.
Свеж полъх от Германия и съвременната арт сцена носи месец март и пролетта на 2021-ва с изложбата „Сигурно е просто вятърът“ с куратор Виктория Драганова. Изложбата, разделена в две части – в пространствата на Гьоте-институт България и Swimming Pool – е и откриващото събитие за годината в обновената галерия на института.
„Сигурно е просто вятърът“ представлява логично продължение на дългогодишната работа на Гьоте-институт България за представяне и подкрепа на млади български художници с поредицата „Арт старт”. През 2021 г. инициативата се разраства с първата от серия изложби, предлагащи поглед върху младата сцена за съвременно изкуство в определен град или провинция в Германия. След Франкфурт фокусът ще бъде поставен и върху Дюселдорф, Мюнхен, Хамбург и др.
Изложбата в две части ще покаже работи на четирима млади автори, които живеят и работят във Франкфурт на Майн и са студенти в легендарната немска академия за изкуства „Щедел“. Това са Минхьок Ан, Со Йеон Ким, Кристина Ловаас и българският художник Радослав Нинов-Руди, добре познат на местната сцена като носител на наградата за живопис „Едмонд Демирджиян“. Планирането на проекта започва непосредствено преди началото на пандемията през 2020 г., а последвалата съвместна работа е обусловена от социалната изолация и тишината, обзела всяко оф- и онлайн пространство. Кураторката Виктория Драганова допълва: „Този проект е за възможното присъствие и вслушването в него. Той е и за режимите на внимание в обсега на инфраструктури, които всички ние споделяме, като тези на града, на академията, на арт институциите. В какво ни убеждават срещите, които постепенно започват да се явяват? “.
Изложбата ще се открие на 10 и 11 март с дълго откриване от 17:00 до 20:00 ч. в галерията на Гьоте-институт при спазване на всички противоепидемични мерки. Тя ще може да бъде видяна до 10 април. В откриващите дни публиката ще има възможност да се срещне с авторите – програмата и регистрация за събитията ще бъдат обявени скоро. За подробности и актуална информация можете да следите тук.

Излиза “КИШОТ” от големия Салман Рушди

Гьоте-институт открива обновената си галерия с първа изложба за 2021 г

Излиза нова книга от поредицата „52-етажната къща на дърво“

„Владетелите на България” оживяват в специално издание на Изд. “Сиела”

Илияна Лазарова кани на “Сватба със закъснител”

Samsung: новото етикетиране за енергийна ефективност помага при избора на електроуред

Robin Schulz пусна нов албум с танцуващи дронове

Нови епизоди на „Гъмбол“ ни очакват по Cartoon Network

„Моята година със Селинджър“ – различен поглед към личността на легендарния писател

Netflix с документален филм за The Notorious B.I.G.

Даниела Серданова с предаване по БНТ 1

XPG представи SPECTRIX S20G SSD с RGB дизайн

Sia и David Guetta с още една песен към филма “Music”

Clean Bandit с нова “Higher” feat. Iann Dior

Стефан Николов: Кризата, предизвикана от COVID-19 може да бъде двигател за бизнеса

НАТФИЗ представя на Голяма сцена „Реката на залеза“

“Работилница: Реките на София” представи идейни проекти

Свилен Ноев подарява песен за кампанията “Стани Великан”

Стартира Национално проучване “Заплатите в Софтуерния Бранш” 2021

Слушаме най-доброто от P.I.F. в двоен албум от Слънчеви и Облачни песни
Горещо
- Tехнологиипреди 3 дни
Клиентите на VIVACOM могат да закупят електронна карта за еднократно пътуване през телефона
- Културапреди 4 дни
Представяне на „Интегрирано управление в туристическите комплекси“ от Теодора Ризова
- Щрак!преди един ден
Before Creating Academy организира един от най-мащабните фото конкурси у нас BECA Photo Award
- Tехнологиипреди 3 дни
AOC подсилва професионалното си портфолио с три нови дисплея