Култура
Фестивал 180° превръща София в лаборатория за иновативно изкуство с през юли

публикувано
преди 5 годинина

Културната сцена в София и това лято ще бъде преобразена на 180° с третото поредно издание на едноименния фестивал за съвременно изкуство. От 23 до 29 юли столичната публика ще има възможност да се срещне с едни от най-актуалните имена в съвременната експериментална музика, танц, театър и визуални изкуства. Към тях ще се присъединят още талантливи млади български артисти, за да обединят творчески идеи и търсения в реализирането на осем основни артистични предизвикателства и още редица съпътстващи събтия на три локации в града – Фабрика 126, Гьоте Институт и VIVACOM art hall.
Основна цел на фестивала 180°, който се реализира с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община и Гьоте Институт София, е да провокира интереса към новото и експериментално изкуство у родната публика и да създаде платформа за изява на младите творци. Инициатор и артистичен директор на събитието е музикантът Александър Хаджиев.
“Амбицията на екипа на 180° е да развие изкуството не само за професионалисти от тези среди, но и да привлече хора, които не са имали допир до тази материя. С още по-разнообразната програма тази година се надяваме софийската публика да намери нещо ново за себе си и да се наслади на капка иновативност в горещите юлски дни. А с обявяването на конкурс за късометражно видео, вдъхновено от София, всеки може да се включи във фестивала със своя личен артистичен принoс”, коментира Хаджиев.
Входът за всички събития е “по желание”. Организаторите не искат да поставят цена на изкуството, затова оставят на публиката сама да реши как да допринесе за развитието на фестивала и артистите.
Начало на фестивала, на 23 юли, ще постави експерименталният пърформънс на електронния артист Стефан Голдман (България/Германия), който ще пренесе публиката в нова и иновативна звукова атмосфера, в която флейта, цигулка, тромпет и фагот навлизат в света на електронната музика с помощта на музиканти от известния немски ансамбъл за съвременна музика “Ensemble Modern”.
Част от ансамбъла и италианската хореографка Сара Бицока ще проведат и специална работилница, в която заедно с избрани артисти от ромските малцинства ще създадат “Paramitsha”, специален перформънс, вдъхновен от ромската култура и актуалното западно съвременно изкуство. Него ще може да видим във втория ден на фестивала, 24 юли.
Два са аудиовизуалните екпериментални проекта в програмата, на които ще може да се наслади българската публика на 25 юли. Първият е “move(ME-N)t” на Александър Хаджиев в кооперация с Баухаус Десау и Кърт Вайл Фест. Чрез комбинацията от фагот, електронна музика и звука от оригинални видео материали, Хаджиев представя историята на различни хора, напуснали родината си, за да следват своя път. Веднага след това в A/V Vol.2 композитърът и актьор Кристофър Джеймс Чаплин с Валентин Коле (обой), Жил Гритамер (пиано) и Лаура Ендрес (звуков дизайн) ще ни върнат отново в София, за да пресъздадат в аудиовизуален пърформънс столицата и нейните жители.
София през очите и обективите на нейните граждани и формата на късометражния филм ще можем да видим и в третия ден на фестивала, 26 юли, когато ще бъдат представени финалистите в конкурса за късометражен филм “София през вашите очи”. Филмите ще бъдат озвучени с музика, импровизирана на живо и изпълнена от ансамбъл “180° Ensemble”.
Сред основните акценти на фестивала е и съвременно танцово/музикално- театрално представление, вдъхновено от стихотворението “Черна песен” на Димчо Дебелянов на 27 юли. В него хореографката Сара Бицока (Италия) и музикантът Александър Хаджиев (България) обединяват усилия, за да създадат чрез телата на артистите израз на дълбоката човечност, иронията, изключителната деликатност и универсалната истина в поезията на символиста. Този проект е част от резидентската програма на Derida Dance Center 2016.
Програмата на фестивала ще ни предложи още второ издание на ШахМат (28 юли), музикалната “битка” между струнните и духовите инструменти в изпълнение на камерни произведения от различни епохи.
В последния ден на инициативата, 29 юли, ще преобърнем на 180° и разбиранията си за “ремикса” в музиката, чрез артистичните взаимодействия между оригинално електронно произведение от Стефан Голдман и превъплащението му в четири акустични произведения от четирима млади композитори.
През всички седем дни на 180° софийската публика я очакват още фотоизложбата “Outletters” на Щиляна Андонова, която показва социалистически лозунги от миналото, както и проекта на архитекта Мария Барбудова, който представя ърбън архитектура на малки обекти от София и Берлин.
Повече информация за фестивала, програма и участници може да следите на уебсайта www.180-degrees.org, както и на официалната фейсбук страница на инициативата – https://www.facebook.com/musicon180degrees .Към фейсбук събитието за целия фестивал може да се присъедините тук.
MIKA e онлайн списание за музика и лайфстайл, което отразява най-новото в музикалния свят както от страната, така и от чужбина. Таргета на списанието са активните хора (18-40 години), които се интересуват от музикални събития и градския начин на живот.


“Бялата кралица”, снимка: Epic Drama
Новият сезон на култовия „Вавилон в Берлин“, хитовият „Бялата кралица“ и ТВ класиката „Криминалните случаи на г-ца Марпъл“ дебютират в дома на епичната драма в следващите три седмици
Историята, сценографията, актьорският състав, музиката, (засега) 13-те награди и 11 номинации от цял свят, възторжените отзиви сред критиците… всички са съгласни, че “Вавилон в Берлин” е сериал, който определено не бихте искали да пропуснете!
Трети и засега последен сезон на създадената от Хенк Хандлоегтен, Том Тиквер и Аким фон Борис и считана за най-скъпа до момента европейска продукция е с премиера по Epic Drama на 28 януари, четъвъртък, от 22:00 часа и повторение в събота срещу неделя.
„Вавилон в Берлин“, снимка: ПР
Отново ще видим вече любимите на публиката Фолкер Брух като инспектор Гереон Рат и Лив Лиса Фрис като Шарлот Ритър.
В бурните седмици преди срива на пазара в Черния петък, на тях именно е поверено разследването на насилствената смърт на актрисата Бети Уинтър. Докато Гереон се опитва да се справи с проблема си с наркотичната зависимост и да се адаптира към новия семеен живот, Шарлот се бори да бъде призната в доминираното от мъже полицейско управление.
За определени герои обаче тези трудни времена предоставят нови възможности. Докато филмите със звук завладяват големия екран и оставят мнозина без работа, непочтеният арменец се пробва като филмов продуцент.
Други се борят за политическа власт – “Черният Райхсвер” се събира отново в опит да унищожи демокрацията и погребението на скандално известен нацист предоставя идеалната възможност да се провокират нови сблъсъци с комунистите.
Изглежда съмо през нощта всички терзания изчезват и градът танцува до самозабрава…
„Бялата кралица“ дебютира в ефира на Epic Drama на 3 февруари, сряда, от 22:00 часа с повторение в неделя от 22:55 часа.
Това е първата от поредицата адаптации по книгите на Филипа Грегъри, издадени и на български, които ще покажем тази година. По-късно през 2021 г. ще продължим с епохата преди Тюдорите с “Бялата принцеса” и “Испанската принцеса”.
В главните роли са Ребека Фъргюсън, която очакваме в предстоящия на голям екран тази година „Дюн“, и Макс Айрънс, когото вероятно сте забелязали в минисериала „Тутанкамон“ – също в ефира на Epic Drama.
Годината е 1464 г., преди династията на Тюдорите да управлява Англия. Бушува война за установяването на законния крал – драматичен спор между двете страни на едно семейство – Йорк и Ланкастър.
Младият и привлекателен Едуард IV от Йорк е коронясан като крал на Англия с помощта на майсторските манипулации на лорд Уоруик, но когато Едуард се влюбва в красивата Елизабет Удвил, дъщеря на семейство от среден ранг от Ланкастър, плановете на Уоруик да контролира кралството се провалят.
Свирепа битка с високи залози следва между Елизабет, най-яростната й противничка Маргарет Бофорт (в ролята Аманда Хейл) и Ан Невил (в ролята Фей Марси) – пионка в играта за власт на баща си, всяка от които се бори за короната.
Присъединете се към г-ца Джейн Марпъл в многобройните й криминални приключения – от 6 февруари, събота, в 22:00 часа.
В първия сезон се запознаваме с непрофесионалната детективка, която живее в спокойното английско селце Сейнт Мери Мийд. Тя има аналитичен ум и сякаш по някакъв начин привлича всички мистериозни престъпления и убийства наоколо.
Макар и неохотно, местната полиция скоро открива, че нейните детективски умения могат да са полезни.
Г-ца Марпъл разследва мистериозната смърт на непопулярния полковник Протеро, убийство във влак, тяло на млада жена в библиотека и убийство, което още не се е състояло.

„Криминалните случаи на г-ца Марпъл“, снимка: ПР
Първият сезон на “Криминалните случаи на г-ца Марпъл” беше номиниран както за “Еми”, така и за награда “Сателит” през 2005 г.
Джералдин Макюън получи номинация за награда “Сателит” за превъплъщението си като емблематичната героиня на Агата Кристи.
Култура
Разкошно издание на „Приказки от Братя Грим“ в превод на Димитър Стоевски

публикувано
преди 4 днина
14.01.2021
Издателство „Колибри“ предлага на децата ново издание на любимите приказки на братя Грим с разкошни илюстрации на Джон Б. Груел, Р. Емет Оуън, Рай Креймър, Уолтър Крейн и др. От 7 януари в книжарниците!
Настоящото издание на „Приказки от Братя Грим“ (превод: Димитър Стоевски) е предназначено за децата от втори и трети клас като четиво за лятната ваканция. Братя Якоб и Вилхелм Грим са известни с публикуваните от тях сбирки от немски приказки. Първата колекция „Детски и семейни приказки“ вижда бял свят през 1812 г., а вторият том – две години по-късно. Без да навлизаме в биографични, исторически или политически подробности, с които изобилстват и животът на братята, и историческата обстановка, в която живеят и творят, заслужава си да кажем, че седемте издания на приказките им носят огромна известност и признание. Единствено Библията и Шекспировите пиеси са продали повече екземпляри в световен мащаб от приказките на братя Грим. Повече от два века те са източник на вдъхновение не само за производителите на филми като Уолт Дисни, а и за милиони деца по цял свят.
Братя Грим са Якоб (1785-1863) и Вилхелм (1786-1859) Грим, родени в Ханау до Франкфурт. Учат във Фридрихгимназиум в Касел. По-късно и двамата преподават в Марбургския университет. Там създават общност от учени, които си поставят за цел да записват из цяла Германия песни, легенди, обичаи, вярвания, за да бъдат събрани преди да изчезнат. Проектът на Грим всъщност не постига успех във все още силно раздробената Германия. През 1812 г. публикуват сборника с немски приказки „Детски и семейни приказки“, а две години по-късно и втори том, с което записват имената си в аналите на световната литература.

Zayn: “Nobody is listening” е вече тук!

Epic Drama в три епохи

Samsung Galaxy S21 Ultra: премиум мобилно изживяване

Направи всеки ден епичен със Samsung Galaxy S21 и Galaxy S21+

Дехидратацията в студа: изненадата на зимата, за която не знаем

VIVACOM с предварителни поръчки за Samsung Galaxy S21

Turkish Airlines стартира „ТК Extra Care”

ATB представя сингъла ‘Your Love (9pm)’

Тази неделя: Derby d’Italia между Интер и Юве и De Klassieker между Аякс и Фейенорд

„BOEC.BG“ с юбилейно 100-тно празнично издание

Виктория донесе коледно настроение в София

Един от всеки пет пациенти има симптоми на хронична умора и стрес

Творба на Зуека в първата Национална оптимистична изложба

Излиза „Флъш“ – неиздаван в България роман на Вирджиния Улф

Коледна изненада от Coca-Cola свърза хора от цяла България 23 години по-късно

Дани Владимирова започва да води уикенд емисиите по Bulgaria ON AIR

Ники Илиев и Йоана Буковска в „Домът на българското кино“

Коледни пакети с филми за цялото семейство от VIVACOM

K.O.R.A. с нов видеоклип

Музика и хитови концерти в програмата за празниците по БНТ1
Горещо
- Културапреди 7 дни
Творба на Зуека в първата Национална оптимистична изложба
- Lifestyleпреди 7 дни
А1 и Просвета намаляват с 30% цената за абонамент в българското онлайн училище е-просвета
- Gamingпреди 7 дни
Plovdiv Game Jam 2021 приветства участниците си в петдневна онлайн епопея
- Музикапреди 7 дни
Zayn с втори сингъл от Nobody is Listening