Connect with us

Lifestyle

Фондация Lavazza– 20 години ангажимент на място 

Avatar

Публикувано

на

from left Michelle Muschett Maria Cristina Recalde and Danilo Palacios scaled Фондация Lavazza– 20 години ангажимент на място 

снимка: ПР

Участниците в “Отпечатъкът на кафето в утрешния ден” – събитието, което закрива честванията на 20-ата годишнина на Фондацията, включват и носителката на Нобелова награда за мир Ригоберта Менчу и фотографът Стив Маккъри.

Бъдещето на кафето се решава днес. Климатичната криза, уязвимите производители и загубата на обработваема земя са основните фактори, които според Теорията на промяната на Фондация Lavazza заплашват условията на живот на общностите на производителите и наличието на качествено кафе. В този сложен сценарий, на заключителното събитие на честванията на своята 20-та годишнина, Фондацията потвърди своя ангажимент за проспериращо бъдеще за кафе индустрията и нейните главни герои, мъжете и жените, които произвеждат кафето.

„Ние сме наясно с предизвикателствата, пред които е изправена кафе индустрията. Фондацията гледа към следващите 20 години с амбициозната цел, тази да превърне производителите на кафе, и по-специално новите поколения и жените, в предприемачи, способни да се конкурират на глобалния пазар на кафе и ефективно се справят с новите предизвикателства, като допринасят за растежа на икономиките, в които живеят“, обясни Джузепе Лаваца, председател на Lavazza Group и директор на Фондацията, на събитието (The Coffeeprint of Tomorrow), проведено на 30 септември, 2024 г. в Централата на Групата Centrale Nuvola Lavazza в Торино, за закриване на тържествата по случай 20-ата годишнина на Фондацията. Събитието разгледа и бъдещите предизвикателства на индустрията заедно с главните герои на най-новите проекти и гости, сред които Ригоберта Менчу, носител на Нобелова награда за мир от 1992 г. за нейното защитаване на правата на местното население, и Стив Маккъри, един от най-известните фотографи в света, който документира проекти на Фондация Lavazza от началото на 2000-те.

„Приоритетните цели на Фондацията за бъдещето ще бъдат да подкрепя общностите на кафе производители с проекти за обучение, които им помагат да адаптират насажденията към въздействието на изменението на климата, да отговорят на нарастващото търсене на качествени продукти и да доставят широка гама от сортове кафе за подхранване на биоразнообразието и борба с обезлесяването. Тези действия, заедно с цялата извършена досега работа, ще ни позволят да допринесем за по-справедливо и по-устойчиво бъдеще за цялата кафе индустрия, като същевременно гарантираме наличието на качествен продукт за бъдещите поколения. Роля на стратегическо и новаторско лидерство, която се надяваме да включва все повече всички наши марки и асоциирани компании във всички географски области, където сме активни като Група“, заключи Джузепе Лаваца. 

Това не е никак малко предизвикателство. Веригата за доставка на кафе е една от най-сложните и разпокъсани в света, като 95% от глобалното производство идва от 25 милиона малки производители и около 12,5 милиона семейни фирми, обработващи по-малко от 5 хектара в над 40 държави производители на кафе в така наречения „кафеен пояс“ между Тропика на Рака и Тропика на Козирога (източник: The Coffee Guide, четвърто издание).

Фондация Lavazza– 20 години ангажимент на място 

От 2004 г., годината, в която Lavazza Group създаде фондацията, тя е подкрепила над 50 проекта и в момента подкрепя и финансира 30 проекта в 17 държави на три континента, облагодетелствайки повече от 94 000 души. Това пътуване е разказано в „I chicchi che hanno fatto la storia“, книга, която отбелязва годишнината на Фондация Lavazza с изображения, създадени през годините от фотографа Стив МакКъри, и текстове от журналиста Марио Калабрези.

От 2019 г. – годината, в която партньорите подписават Меморандум за разбирателство, Фондация Lavazza участва в проекта, насърчаван от Програмата за развитие на ООН (ПРООН) заедно с правителствени институции в Еквадор, включително Министерството на околната среда, водите и екологичния преход (MAAE) и това по земеделие и животновъдство (MAG).

За три години инициативата води до това, че Еквадор произвежда първото си висококачествено кафе, сертифицирано като добито без обезлесяване, от плантации в 23 провинции, граничещи с тропическите гори на Амазонка. Правителството на Еквадор и ПРООН създават първия национален протокол за сертифициране, посветен на мониторинга на горските райони, където се произвежда кафе. Този протокол вече се счита за най-добра практика на световно ниво, позиционирайки Еквадор като държава-пионер в устойчивото земеделие. Сертификатът „Кафе без обезлесяване“ гарантира на потребителите, че нито една горска земя не е изсечена или деградирана за отглеждане на кафе. Сертификатът се получава след стриктно наблюдение и прилагане на сателитни изображения и проверка от трета страна, че производството на кафе се придържа към строгите екологични стандарти.

В подкрепа на овластяването на жените, от друга страна, „Coffee to be reborn“ е проект, разработен с неправителствената организация Verdad y Vida, който дава възможност на 180 жени в етническата общност Maya Poq’omchi в Гватемала – след 36 години гражданска война, която сериозно подкопава икономиката и развитието на района, да станат независими, първо като производители, а след това и като предприемачи, благодарение на селскостопански и бизнес програми за обучение.

Друго важно предизвикателство, засегнато на 20-годишнината се отнася до ангажирането на по-младите поколения в кафе индустрията, както за спиране на изоставянето на земеделска земя в страните производители на кафе, така и за насърчаване на професионализма по цялата верига на стойността, чак до магазина за кафе. В Уганда например, проектът Ujana Coffee, стартиран от Фондация Lavazza заедно с неправителствената организация Sawa World, включва млади мъже и жени от Уганда, живеещи както в райони за производство на кафе, така и в уязвими градски среди, за да им даде възможност да управляват микробизнеси, свързани със света на кафето или местните занаяти, като начин за разнообразяване и увеличаване на доходите им. Фондацията също така продължава от една страна, да предоставя обучителни програми за добри земеделски практики на полето, а от друга – в синергия с Групата, да разширява A Cup of Learning, своята международна програма за обучение, позволяваща на младите хора да станат всестранни кафеени професионалисти. Програмата включва курс за зелено кафе и различните техники за обработка и също така предоставя най-добрите обучения за бармани, като целта е да се създадат истински професионални възможности за работа. Стартирала през 2017 г., тази програма вече е активна в 19 държави.

И накрая, събитието включва доклад за проекта „Кафето като мегафон за мир“, който даде възможност на фермерите в департамент Мета в Колумбия да преобразуват обратно в кафе незаконните насаждения от кока, възникнали по време на гражданската война. Този разказ е допълнен от стартирането на подкаст „Дъхът на Земята“, продуциран от Chora Media, относно предизвикателствата и възможностите, пред които е изправена колумбийската кафе индустрия.

Continue Reading
Advertisement