Култура
Червената къща започва серия от открити лекции за съвременна литература
От 30 октомври до 13 ноември Центърът за култура и дебат „Червената къща „Андрей Никлов” и Фондация „Елизабет Костова” ви канят на три лекции, посветени на съвременната литература. Събитията са част от есенния семестър на Отворения университет на Червената къща. Лектори ще бъдат Теодора Димова, Александър Кьосев и Бистра Величкова. Лекциите са на български език, а входът е свободен.
На 30 октомври от 19:00 Теодора Димова ще говори за социалната функция на литературата. Във фокус ще бъде романът на Димова „Майките”. Успя ли книгата да промени с нещо отношенията между родители и деца и нормативните и законови отношения при разведени родители? Тези въпроси ще са в основата на лекцията.
На 6 ноември от 19:00 Александър Кьосев ще говори за българския роман в годините на прехода и промените в последните 15-20 години, които накратко могат да бъдат описани като „глобализиране на българската литература”. Една от темите на лекцията е самото проблемно понятие „българска литература“, поради напрежението между литературна продукция в страната, емигрантската литература, писана на български, и литературата от автори от български произход, писани на чужд език. Ще бъде разгледан пазарният натиск за писане в глобални, бестелърни жанрове и влиянието на трилъра, фентъзи жанра, ноара, новия тип исторически ерудитски роман и пр. Как и доколко тези жанрове могат да бъдат призми за осмисляне на социалните и културни процеси в България и Източна Европа? Разработва ли българският роман самостоятелни призми – нестандартни жанрови, сюжетни и стилови модели, с които се опитва да извлече смисъл от онова, което се случва в епохата на българския преход? Kакво е отношението на новите романи към културната памет на българския език и българската литература и двете стратегии за писане – писането за превод и писането за непреводимост?
На 13 ноември от 19:00 Бистра Величкова ще изнесе лекцията „От журналистика към литература. Величкова ще говори за връзката между журналистиката и художествената литература и ще анализира примери с утвърдени автори и техните произведения, за да отговори на въпроса дали работата като журналист влияе на стила на писателите и как. Сред изследваните писателите ще бъде Ърнест Хемингуей, по чийто думи „работата като журналист не вреди на младия писател, дори може да му е от полза, стига да я напусне навреме”.
За повече информация: Полина Славчева, 0882 532 565, polina.slavcheva@gmail.com
Резервации: можете да резервирате място на тел. 02/988 8188, 0885 828 532 и e-mail office@redhouse-sofia.org. Резервациите важат до 15 минути преди началото на събитието.