Connect with us

Култура

Утре: Представяне на „Журналистиката – учебник и наръчник“ и лекция на проф. Щефан Рус-Мол

Avatar

Публикувано

на

Книгата „Журналистиката – учебник и наръчник“ е второ, актуализирано и преработено изданиe. Предназначена е за всеки, който държи на качествената журналистика.

Ще бъде представена от Щефан Рус-Мол, автор, и Иво Инджов, преводач и съавтор за българската част:

– на 9 март (четвъртък) от 17.30 ч. в зала 13 на Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ „Св. Климент Охридски“ – София;

– на 10 март (петък) от 14 ч. в зала 321 на Ректората, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Велико Търново.

Проф. Рус-Мол ще изнесе лекция на тема „Предизвикателства през журналистиката в епохата на Fake News, Facebook и Social Bots“ и ще запознае приъстващите с работата на European Journalism Observatory.

Advertisement

Предвиден е превод от немски на български.

Книгата „Журналистиката – учебник и наръчник“ съдържа над 400 страници с най-важното от теорията, съвети и примери от практиката, илюстрации.

За мнозина това все още е най-желаната професия – журналистите винаги са на мястото на събитието. Те имат достъп до звездите и до силните на деня и знаят много повече за предисторията и потенциалното развитие на всяка новина от  „обикновените“  хора. Но как да изпълниш мечтата си и да станеш журналист?

Второто българско изцяло преработено издание на книгата на Щефан Рус-Мол съчетава най-ценното от практиката и науката – нещо, което често липсва във въведенията по журналистика. Читателят научава най-важното за нейните основни закони, но и за тясната й преплетеност с пиара в процеса на взаимодействие помежду им. Авторът тръгва по следите на драматичните промени в журналистиката и показва нарастващото влияние върху нея на дигитализацията и медийната конвергенция, социалните мрежи и търсачките. Иво Инджов обогатява четивото с български примери и акцентира върху медийното право и медийната саморгулация – две все още слабо познати територии на журналистиката в България.

Книгата е  неотменим съветник за всички, които искат да станат журналисти или вече трупат опит в редакциите. Тя е и полезен справочник за професионалисти със съветите, които предлага – за да сверят часовника си с най-новите тенденции или да направят справка, когато се налага.

Advertisement

Щефан Рус-Мол е професор по журналистика и медиен мениджмънт в Университета на Лугано, Швейцария. От 1985 до 2001 г. е професор по публицистика в Свободния университет в Берлин, където отговаря за специалността „Повишаване квалификацията на журналисти“ и за Журналистическия колеж.

Рус-Мол е учил занаята в Германската школа по журналистика в Мюнхен. Следвал е социални и административни науки в Мюнхен, Констанц и Принстън. Редовно пише за медии и журналистика за швейцарския Neue Zürcher Zeitung и като колумнист за берлинския Tagesspiegel, австрийския standard.at и специализираните издания Schweizer Journalist, Der österreichische Journalist и Werbewoche.

Авторът е един от малкото експерти за САЩ в сферата на журналистическите изследвания в немскоезичното пространство и има редица изследователски престои в Станфордския университет в Силициевата долина, последният през лятото на 2015 г.

Рус-Мол е основател на Европейската журналистическа обсерватория (European Journalism Observatory) – мрежа от изследователски институти, която наблюдава процесите в журналистиката отвъд културните граници. Платформата има страници на дванадесет европейски езика и на арабски. Обсерваторията се застъпва за свобода на медиите, както и за повече media accountability, т.е. за професионализъм и осъзнаване на  отговорността в журналистиката.

Иво Инджов е доцент по журналистика във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и хоноруван преподавател в катедрата по политология в СУ „Св. Климент Охридски“. Автор е на книгата „Медиите между свободата, политиката и бизнеса“ (2011), преводач и съавтор на учебника по журналистика на Щефан Рус-Мол (2012, 2017) и ръководител на научно-изследователския проект „Темите табу в медиите“.

Advertisement

Инджов е завършил журналистика във ФЖМК на СУ и политология в НБУ. Доктор е по философия от Европейския университет „Виадрина“, Германия с дисертация за телевизионната трансформация в България в годините на прехода. Специализирал е в Института по журналистика на Техническия университет в Дортмунд и в Институт „Лихтенщайн“ в едноименното княжество. Член е на ръководството на Института за модерна политика.

Инджов има богат опит в журналистиката. Работил е като репортер и редактор във всекидневниците „Марица“, „Денят“, „24 часа“, списание „Сега“ и др. Бил е главен редактор на политическото списание „Лидер“ и на вестник „Живот и здраве“.

Continue Reading
Advertisement