Connect with us

Култура

„1984“ на Оруел вдъхновява проект за медийна грамотност

Публикувано

на

01 "1984" на Оруел вдъхновява проект за медийна грамотност

Нов превод на класиката „1984“ от Джордж Оруел ще бъде в основата на национална кампания за медийна грамотност през следващите 15 месеца, организирана от сайта за книги и четене „Аз чета“ и НЧ „Читалище.то-2014“. В рамките на „Проект 48“ знаковата антиутопия ще излезе в ново, библиофилско издание, а 10% от тиража ще бъде дарен на училищни библиотеки в страната. За целта стартира кампания за набиране на средства, необходими за превода и отпечатването на романа.
 
Книгата ще излезе в началото на 2021 г. и ще отбележи и 15-годишнината на книжния сайт. С приходите от продажби на изданието ще се финансира поредица от срещи и уроци по медийна грамотност за ученици и възрастни в цялата страна. Всеки желаещ да подкрепи новото издание може да се включи в набирането на средства чрез специалната кампания в platformata.bg.
 
Не е тайна, че според Индекса за свободна преса на „Репортери без граници“ България е на 111 място по свобода на словото (2019 г.). „Проект 48“ обединява любовта към книгите с каузата за повече медийна грамотност.
 
„Медицината и науката напредват всеки ден, но книгите и четенето си остават единствената ваксина срещу пропагандата, невежеството и страха. „1984“ от Джордж Оруел е книгата, с която започва историята на „Аз чета“, казва Милена Ташева от „Аз чета“ и допълва, че в епохата на фалшивите новини романът звучи по-зловещо от всякога. „Оруел дава нагледен урок как се подменят ценности, идеи и вярвания, как медиите се превръщат в бухалки и как се отнема всяка надежда за достоен живот и почтеност.“
„1984“ от Джордж Оруел е една от най-знаковите антиутопии в литературната история. Написан през 1948 г., романът разказва за едно далечно (към онзи момент) бъдеще – 1984 г. и е открито противопоставяне на тоталитаризма, диктатурата и цензурата. Преводът на новото издание е поверен на Борислав Стефанов, а тематичната „цензурирана“ корица е създадена специално за проекта от Стоян Атанасов от Kontur Creative.
1984 azcheta cover
През 2005 г. „1984“ е избран от списание Times за един от 100-те най-добри романи на английски език от 1923 г. до 2005 г. В списъка на Modern Library за 100-те най-добри романи той достига 13-о място по редакторска преценка и 6-о по мнение на читателите.
 
Сред постоянните каузи на „Аз чета“ е популяризирането на четенето както за забавление, така и като част от образователния процес, модернизиране на учебната програма по литература, привличане на общественото внимание към работата на библиотеките и отразяване на най-доброто от съвременната и класическа литература с фокус върху българските автори, развитие на функционалната грамотност.
 
В това направление през последните години особено внимание сайтът обръща на развитието на медийната грамотност и критичното отношение към новини и друго съдържание, както при ученици и подрастващи, така и при възрастни. Един от най-важните партньори в тази кауза е и НЧ „Читалище.то-2014“, съвместно с което вече са организирани няколко инициативи в подкрепа на медийната грамотност.
 
„Медийната грамотност е сред приоритетите на нашата дейност, заложени още при учредяването ни като просветно сдружение. Като съорганизатори на „Проект48″ очакваме да достигнем до повече млади хора и да дискутираме заедно с тях посланията на едно от най-значимите литературни произведения на XX век, което за съжаление в днешно време звучи все по-актуално“, сподели Милена Златарова от настоятелството на НЧ „Читалище.то-2014“.
 
„Аз чета“ е най-голямата медия за книги и четене в България и редовен партньор на някои от най-големите инициативи у нас, свързани с книгите и четенето. Сайтът е носител на Националната награда „Хр. Г. Данов“, наградата на „Фондация Глобални библиотеки“, „ПР Приз“ за програмата „Писател назаем“, а създателят му Александър Кръстев е отличен със званията „Рицар на книгите“ и „Посланик на библиотеките“.
 
НЧ „Читалище.то-2014″ е модерно самоуправляващо се културно-просветно сдружение. За кратката си петгодишна история Читалище.то е организирало близо 100 събития в различни сфери, между които две издания на Национален конкурс за детска рисунка „Книги-пътешественици“ (2015, 2016), Буккросинг инициативата „Пусни книга на свобода по случай Деня на книгата“; поредица дискусии, свързани с медийната и дигитална грамотност, и др. През последните две години Читалище.то бе домакин на две общоевропейски инициативи – „Нощ на литературата 2018″ като читателско „гнездо“ на Посолството на Кралство Белгия, и „Нощ на театрите 2019″.

Continue Reading
Advertisement