Connect with us

Lifestyle

5 ресурса, които да спестиш днес, за да ти благодари природата утре

Avatar

Публикувано

на

Sustainability Earth

снимка: ПР

Лесни и приложими съвети в полза на околната среда и бъдещите поколения

Темата за устойчивите решения и продукти в ежедневието не е нова, но постоянно търпи развитие и се надгражда. Поредният повод, който постави на дневен ред въпроса за околната среда и нашия отпечатък върху нея, е Европейска директива 2019/904, която цели да предотврати и намали въздействието върху околната среда на определени пластмасови продукти и да насърчи прехода към кръгова икономика.

За да сме отговорни към природата и бъдещето обаче, освен рециклиране, можем да предприемаме малки стъпки с мисъл към ресурсите, които използваме ежедневно. Ето няколко примера:

Електричество – умни решения с множество добавени ползи

Advertisement

Освен задължителното изгасяне на лампите, когато не са необходими, има още начини за намаляване потреблението на електричество в дома, а съответно и на домашните сметки. Интересен факт е, че дори да не използваме електрическите уреди, ако са включени в мрежата, те продължават да консумират електричество.

Изключването от захранването на големите консуматори (особено телевизори и компютри) може да намали общото потребление с 5-10%. За да не се налага да се изключват уредите един по един, това може лесно да се случва чрез разклонители с ключ за изключване.

Вода – обмисли смяна на душа

В България използваната питейна вода от домакинствата от общественото водоснабдяване е средно около 100 литра на човек на ден. Ако спираш водата, докато си миеш зъбите, спестяват повече от 700 литра на месец. Затварянето на кранчето, докато сапунисваш ръцете си, може да намали консумацията на вода с още 20 литра на ден.

Друг, по-малко очевиден начин за спестяване, е чрез инвестиция в нови душове – те постигат същото налягане с по-малко количество вода.

Advertisement

Хартия – днес е все по-лесно да бъде спестена

В днешния дигитален свят много от хартиените предмети, с които сме свикнали, се превръщат в рядкост, а понякога и в отживелица. Хартиеният органайзер е заменен от множество дигитални решения, които да напомнят за предстоящи ангажименти, а любимите ни книги, вестници и списания вече са достъпни и в електронен вариант.

С разумно и балансирано използване на хартия, дори когато взимаш само необходимите ти салфетки в закусвалнята, без излишно разточителство, пестиш от този ценен ресурс и запазваш хиляди дървета.

Текстил – не на бързата мода

Бързата мода залага на отличителни сезонни трендове, които често се сменят и задържането на гребена на модната вълна е свързано с чести промени на целия гардероб. За производството на всяка дреха са необходими много и разнообразни ресурси, включително вода, а самият процес отделя 10% от общите емисии на въглерод в световен мащаб. Накрая, 85% от всички текстилни изделия отиват на сметището всяка година.

Advertisement

Всеки, разбира се, иска да е актуален, но има редица възможности това да се постига и с по-малко природни ресурси. Винаги може да се залага на по-класически и адаптивни облекла, които лесно се съчетават с модни аксесоари за завършена визия. Също така, съществуват достъпни и устойчиви начини за пазаруване на облекло – магазини за втора употреба, както и опции за продажба и размяна на облекло онлайн.

Пластмасови бутилки – време е да подкрепим екологичните алтернативи

Темата за намаляване употребата на пластмаса е много обширна, но тук фокусът е върху възможностите да ограничим използването на пластмасови бутилки – на всяка обикновена пластмасова бутилка отнема 400 години, за да се разложи, а само 5% от пластмасовите отпадъци биват преработени за повторна употреба.

Тук, освен препоръките за използване на собствени бутилки от по-природосъобразен материал, когато е възможно, е важно да се обърне внимание и на цялостната консумация на напитки в пластмасови бутилки. Чрез избора си на продукт, всеки от нас пряко подкрепя или отхвърля политиките и решенията на производителя. Пример за по-природосъобразни опаковки за напитки, алтернативна на пластмасовите, са алуминиевите кенове. Те са 100% рециклируеми, като около 75% от целия алуминий, произвеждан някога, все още е в обращение. Благодарение на ефективното рециклиране със затворен цикъл, в рамките на само 60 дни след изхвърляне на кенчето, то може да се преработи в ново. Така например от тази година HELL Group става първият производител на напитки в света, който гарантира, че ще използва най-високо рециклирания алуминий за всичките си опаковки за напитки, включително и за най-голямата световна продуктова категория – газирани безалкохолни напитки.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement