Connect with us

Култура

Криминалната класика „Коледното яйце” на Мери Кели вече и в България

Avatar

Публикувано

на

COVER Koledno yaice Криминалната класика „Коледното яйце” на Мери Кели вече и в България

“Книгата е впечатляваща като етап в развитието на един забележителен писател и сама по себе си осигурява приятно забавление”. 

Ню Йорк Таймс

Мери Кели е сред най-талантливите британски автори на криминални романи след края на Втората световна война. Името й не е толкова познато днес, защото публикува само няколко заглавия в жанра, но пък всяко от тях е посрещнато със суперлативи. Най-прочутият й герой е главен инспектор Брет Найтингейл, който е доста нетипичен образ в сравнение с останалите детективи в криминалните романи. Найтингейл се занимава с разследването на различни престъпления в първите три романа на Кели, като сред тях най-популярен е „Коледното яйце“(изд. „Еднорог“), в който действието се развива в три поредни дни в навечерието на Коледа.

Възрастна жена е открита мъртва в своя занемарен апартамент в Лондон. Изглежда невероятно, но това е княгиня Олга Карухина, избягала от родната си Русия непосредствено след революцията. А сандъкът, който дълги години е държала под леглото си и в който е пренесла родовите си скъпоценности и накити, включително и безценно яйце на Фаберже, е празен. Дали тя е убита и кой е успял да обере съкровището й? Това трябва да разкрият инспектор Брет Найтингейл и сержант Бедоус.

В колоритния списък на заподозрените са внукът на княгинята, дълги години потискан от нея и живял като бедняк, както и ексцентричен бижутер, който е имал интерес да откупи част от скъпоценностите. А може би Карухина не е успяла да избяга от болшевиките, от които се е крила толкова време и които може да са попаднали на следите й?

Найтингейл е разколебан и объркан, като за това допринася и чаровна служителка на бижутера, която също е замесена в разследването. Донякъде му помагат неговите музикални познания и умения, все пак той се изявява и като певец в аматьорски оперни постановки. Но пък двамата с Бедоус са страхотен екип и дори в най-тежките моменти не изоставят своето чувство за хумор. А такива моменти няма да липсват на фона на разразилата се снежна буря и шеметното преследване в издирване на съкровището.

Кели умело разхвърля всички улики и печели суперлативи за своя изключително елегантен стил, с който забърква една класическа мистерия, заредена с много напрежение. С наближаването на Коледната нощ темпото постоянно се ускорява и динамичното действие достига своята кулминация с трескаво преследване сред  заснежената пустош на Кент. Затова романът е сред образците в жанра.

„Коледното яйце“, заедно с „Писък в Сохо“ и „Убийство в метрото“, са част от специално подбраната поредица на Британската библиотека, представяща забравени шедьоври от златните години на британската криминална проза с тематично изработени оригинални корици. Много от тези заглавия не са били издавани повторно в продължение на десетилетия. Всяка книга излиза с предговор от съвременен писател на криминални романи. Мартин Едуардс, автор на предговора в „Коледното яйце“, разказва любопитни подробности за авторката и какво я вдъхновява за написването на романа.

Мери Тереза Куликан е родена в Лондон през 1927 г. Получава образованието си в манастир, после завършва университета в Единбург, където се запознава с бъдещия си съпруг, Денис Кели. След като се омъжва и завършва висшето си образование, тя работи като помощник-медицинска сестра и, също като Денис, като учителка.

Кели се запалва по детективските истории и решава да опита късмета си като писател. Дебютният й роман „A Cold Coming“ е публикуван през 1956 г. и моментално постига успех сред критици и читатели. През следващите две години излизат още два романа, радващи се на подчертан интерес. Общото между трите книги е нестандартния главен герой – главен инспектор Брет Найтингейл, чиято слава се дължи най-вече на разследването в третия й роман „Коледното яйце“. Самата писателка притежава и музикални талант и пее с ентусиазъм. Това я вдъхновява при създаването на образа на Найтингейл, който освен детективските си умения, е и тенор-любител.

За Кели голямото признание идва през 1961 г., когато за „The Spoiled Kill“ печели Златния кинжал на Асоциацията на авторите на криминални романи за книга на годината. Постижението й е впечатляващо, защото нейната книга измества “Събуждане за мъртвеца” на Джон Льо Каре, в която за първи път се появява станалият междувременно легендарен Джордж Смайли.

За съжаление Кели не е толкова продуктивен автор и издава общо осем романа, като последният от тях излиза през 1974 г. Причина за това са нейните опити да се противопостави на конвенционалните изисквания и комерсиалните императиви, които насочват съдбите на почти всички писатели. Все пак със своята изисканост и безупречен стил книгите й продължават да предизвикват интерес и са определяни като класически произведения на криминалната литература.

Continue Reading
Advertisement