Connect with us

Lifestyle

Observatoire: Магазините ще изчезнат, ако не се променят

Avatar

Публикувано

на

Jose Saloio и Pascal Roussarie, снимка: ПР

Над 60% от милениумите биха заменили онлайн търговията със сензитивния магазин на бъдещето

Над 30% от европейците и 42% от милениумите в Европа вярват, че в следващите 10 години физическите магазини може да изчезнат. В същото време повечето от европейските потребители, и особено представителите на поколението Y (хората на възраст 25-34 години), си представят по съвсем различен начин магазина на бъдещето, в който биха пазарували. Те биха заменили онлайн пазаруването с физически магазини, които им предоставят сензитивно шопинг изживяване; които им пестят време; в които се преплитат онлайн и офлайн средата; които предлагат удобство при пазаруване като запазване на паркомясто, грижа за децата и зони за отдих; които са атрактивни и предлагат оригинални продукти.

Това показва изданието за 2018 г. на „Observatoire” („Обсерватория“) – голямото годишно проучване на една от водещите финансови групи в Еврозоната – BNP Paribas Personal Finance. То разглежда потребителските нагласи в страните от ЕС от 1985 година и се утвърди като важен индикатор за ключови участници в потребителския сектор и автомобилната индустрия. През 2018 година, темата му е „Милениумите и магазините: раздялата е далече“. То беше проведено в 17 държави: Австрия, Белгия, България, Чехия, Дания, Франция, Германия, Унгария, Италия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Испания, Швеция, Норвегия и Великобритания като бяха интервюирани близо 14 000 европейци. България е включена за втори път в проучването.

Проучването за 2018 година е фокусирано върху милениумите. Това са хората родени между началото на 80-те и средата на 90-те години на миналия век. Тяхното поколение се характеризира с полово равенство, изключително високо образователно ниво в сравнение с предишните поколения, въпреки че притежаването на диплома вече не е гаранция за заетост, и със стремеж за намиране на баланс между работата и личния живот. За целите на проучването това е групата на 18-35 годишните. Значителна част от „Observatoire” 2018 е посветена на това как милениумите биха желали да пазаруват. Имайки предвид, че те са поколението на бъдещето, проучването представя шопинг изживяването на бъдещето и как търговците трябва да се променят с цел да привлекат потребителите на следващите години.

Advertisement

61% от милениумите искат сензитивно и изненадващо шопинг изживяване

Данните от „Observatoire” показват, че 61% от милениумите биха пазарували във физически магазини, които им предлагат сензитивно шопинг изживяване. Например, те биха желали да тестват новите си маратонки преди да ги купят. Затова искат в магазините да има бягащи пътеки или малки баскетболни игрища, за да могат да открият най-удобния чифт спортни обувки.

Същото се отнася и за обзавеждането за баня. Поколението Y няма да е доволно ако само види как изглежда един душ. Те искат да го тестват: да видят каква е струята, да изпробват различни програми за разпръскване и така нататък. Ето защо успешните търговци в сегмента „Направи си сам“ ще трябва да осигурят тест зони в своите магазини с истински душове и течаща вода. По подобен начин, магазините за битови уреди ще трябва да осигурят възможност за тест на абсорбаторите, например.

По отношение на опциите за тест на продукти, 74% от милениумите и 72% от европейците като цяло, казват че биха оценили високо, ако тестовите зони в магазините са по-големи. Този процент е най-висок в България с 83% положителни отговори както от милениумите, така и от хората над 35 години.

В магазина на бъдещето няма да има опашки и ще може да се запазва паркомясто

Advertisement

Милениумите не желаят да губят време в магазините. Например 83% от тях искат да плащат по-бързо и без да чакат на опашки като в България този процент е най-висок – 92%. Друго спестяващо време подобрение, което е много важно за поколението Y е възможността за сканиране на покупките без да се налага да се вадят от кошницата. Над 60% отговарят, че подобна иновация би била много полезна.

Изданието на „Observatoire” за 2018 г. показва също, че 71% от 25-34 годишните искат и по-дълго работно време на физическите магазини. Този процент е най-висок в България с 82% положителни отговори и най-нисък в Германия с 60%. Друго удобство за милениумите е осигуряването на грижа за децата в магазините докато родителите пазаруват. Тъй като много често времето за покупки е след прибирането на децата от детска градина или училище, 49% от интервюираните заявяват, че биха избрали магазин, в който има „занималня“.

Милениумите посочват като една от причините да не посещават физически магазини загубата на време в търсене на място за паркиране. Ето защо 55% от тях биха искали магазинът на бъдещето да е с опция за резервиране на паркомясто.

Милениумите биха искали да комуникират с търговеца

Контактът с търговеца е много важен за милениумите. Това е и причината 55% от тях да следват търговци в социалните мрежи докато средният процент за ЕС е 39%. Португалците са безспорни лидери в това отношение със 77%. Във Франция и Германия цифрите са двойно по-ниски – съответно 39% и 38%.

Advertisement

Милениумите проучват стоките онлайн преди да ги купят. Като част от това проучване, 49% заявяват че гледат в социалните мрежи видео, публикувано от търговци. Тук отново лидери са португалците с 67%, а на дъното на класацията са словаците и чехите с 35% и 33%.

Също така поколението Y не се притеснява да пита онлайн за продукти и услуги и 36% твърдят, че са използвали социалните медии за тази цел, а 29% са се включвали в дискусии във форуми. Това показва, че успешните търговци на бъдещето ще трябва да отговарят на въпроси и да предоставят търсената информация много бързо, използвайки най-удобния за клиента канал.

Милениумите искат консултация, но не от хора

Над 50% от милениумите вярват, че в близко бъдеще консултантите в магазините ще бъдат заменени от виртуална и/или добавена реалност и от изкуствен интелект. Поколението Y иска да бъде информирано за характеристиките и спецификите на продукта, но в същото време иска да избегне контакта с хора. Те искат да откриват детайлна информация в магазините и 81% отговарят, че за тях е важно тази информация да е същата като в интернет, В това отношение88% от българските милениуми са дали положителен отговор, което е по-високо от средното ниво от 81% за всички 17 страни, включени в проучването. % положителни отговори

Повечето от милениумите (67%) биха искали да получават промоционални оферти от сектора, от който се интересуват директно на смартфона си, а не от консултант. Други 66% твърдят, че желаят персонализирани предложения в реално време докато пазаруват. Това е знак, че милениумите разглеждат магазините и интернет като неразривно свързани.

Advertisement

76% от милениумите искат оригинално оформено шопинг изживяване

Милениумите се тревожат, че стандартизацията ще намали желанието им за пазаруване. Над 70% от тях се страхуват, че ще имат все по-малък избор, тъй като едни и същи търговци ще им предлагат едни и същи продукти. Ето защо 76% заявяват, че биха посещавали магазини, които са с естетичен и оригинален дизайн. В този смисъл, успешните търговци ще изградят общност от лоялни клиенти като променят концепцията на магазините си.

Най-важно ще бъде магазините да промотират своята индивидуалност и какво ги отличава и да направят всичко възможно да са оригинални и различни от конкурентите. Стъпка в тази посока би било предлагането на оригинални продукти като 80% от милениумите очакват магазините да разполагат със стоки, които не могат да бъдат открити другаде. Португалците са най-ентусиазирани от възможността да намират неоткриваемото с 90% докато българските милениуми са с 86%.

Българските милениуми са сред най-големите оптимисти за бъдещето

За разлика от 2016 година, когато хората бяха по-песимистично настроени, през 2017 г., когато е проведено настоящото проучване, европейците са по-оптимистични за своето бъдеще. Например, през 2016 г. те оценяваха личното си положение с 5,5 от 10, а през 2017 г. се отчита повишение до 5,7. В България показателите за 2016 г. и 2017 г. са съответно 4,2 и 5.

Advertisement

Милениумите са с по-положителна нагласа за ситуацията в страната си в сравнение с по-възрастните поколения. Обикновено техният оптимизъм е над средното ниво с изключение на Португалия. Като цяло 79% от милениумите вярват че бъдещето ще е по-добро. Този процент е най-висок в Дания с 86%. България е на втора позиция заедно с Румъния с 83%. Оптимизмът за бъдещето е най-нисък сред италианските милениуми със 70%.

Тази нарастваща увереност е свързана се отнася и към намерението за покупки. През следващата година 47% от европейците планират да харчат повече. В България процентът е над средния за ЕС – 69%. Също така 35% от българите заявяват, че през последните 12 месеца покупателните им възможности са се увеличили.

Във връзка с изданието за 2018 г. на „Observatoire” Жозе Салойо, изпълнителен директор на БНП Париба Лични Финанси заяви: „БНП Париба Лични Финанси като част от една като една от най-големите финансови групи в Еврозоната разполага с всички инструменти и ресурси да проучи потребителското поведение и търсене и да очертае водещите тенденции за бъдещето. Ние сме много щастливи да споделим изданието за 2018 г. на нашето голямо проучване „Observatoire” и сме уверени, че то ще помогне на бизнес общността да предложи по-добри продукти и услуги и, че ще покаже на българите какво би било бъдещето на пазаруването.“

 

Специализираната финансова институция БНП Париба Лични Финанси е сред лидерите на пазара на потребителско кредитиране в България. Компанията има над 1 500 000 клиенти като повече от 750 000 от тях са ползвали финансовите ѝ продукти повече от веднъж. БНП Париба Лични Финанси разполага с най-голямата дистрибуционна мрежа в страната като предлага услугите си в 3 000 обекта, в това число и собствена клонова мрежа от 45 търговски офиси в цялата страна. Компанията има екип от 1 000 служители и предлага най-голямото портфолио от специализирани потребителски кредити в страната с максимален размер 70 000 лв., включително потребителски кредити за покупка на стоки на изплащане, автокредитите „Нова” и „3+”, продукт за консолидиране на задълженията, застраховки, кредитни карти с лимит до 10 000 лв. и др. Компанията е изградила стабилни партньорски отношения с над 2 600 фирми и подпомага растежа на техния бизнес.

Advertisement

Групата BNP Paribas Personal Finance следва политика на отговорно кредитиране. Основните цели са да подкрепя домакинствата, като предлага достъп до кредитни продукти на колкото е възможно повече хора, както и да създава условия за предпазване на кредитополучателите от свръхзадлъжнялост.

Continue Reading
Advertisement