Connect with us

Lifestyle

ONE ARCHITECTURE WEEK 2016 влиза в панелните квартали

Avatar

Публикувано

на

14225417 10153924735333333 2024269352059487131 n

Деветото издание на международния фестивал за архитектура и градска среда – ONE ARCHITECTURE WEEK (30.09-10.10.16) влиза в панелните квартали. Локацията тази година е третият по големина панелен квартал в България – Тракия в Пловдив. Мотото е Действие. Полезни практики от панелните квартали. Форумът с лекции на архитекти и студиа от 14 държави е на 8 и 9 октомври.

Централна тема на ONE ARCHITECTURE WEEK 2016, която се интерпретира чрез проучване, изложби, намеси и форум, е трансформиращата сила на гражданското участие във формирането на градската среда – как жителите на един панелен квартал са се намесвали през годините и са променили характера на квартала, как тяхното участие го прави жив и не-статичен модел. Куратори на фестивала са румънското studioBASAR, които са интересни с работата си в панелни квартали в Румъния.

Форумът във втория уикенд на фестивала ще даде подиум на 16 лектори от 3 континента, които ще разкажат за световният си опит във въвличането на граждани в измислянето и поддръжката на градска среда. Ян Геел от Дания, Момойо Каиджима от Япония, Меглена Златкова от България и Мишел Провоуст от Холандия са някои от най-ярките имена в програмата на Форума. Тази година Форумът ще не в един, а в два дни. Това е единствената платена част от фестивала, а до 25 септември са в продажба билети с намаление, които тази година са по-достъпни от предишни издания и могат да бъдат закупени онлайн и на място в офисите на Едно Пловдив и в София.

Фестивалът се опитва да структурира и насочи гражданската енергия по един необикновен начин – чрез намесите в средата с участието на архитекти и дискусиите с граждани, които се провеждаха през лятото в пространството между първи, втори и трети блок. Освен това, тази година фестивалът излиза с най-много продукти, които целят да имат дълготраен ефект за развитието на градската среда, гражданите, институциите, връзката между тях. Подходът на работа на екипа на фестивала  в продължение на над една година може да бъде пренесен като модел във всеки друг панелен квартал у нас.

Най-важният инструмент, през който показва фестивалът е как може да бъде използвано гражданското участие, е Намеса 1-2-3. Тя се роди след многократни срещи с гражданите през лятото, за да се дефинира какво има нужда да се случи в празното пространство между трите блока. Стигна се до детска площадка, беседка за правене на конфитюр, създаване на платформа за street fitness. По тези три обекта работиха архитекти от Австрия, България, Франция и Полша, отново с доброволното участие на граждани. Намесата се случва с подкрепата на Посолство на Австрия в София, Френски институт София, Полски институт София и строителната компания Пътища Пловдив.

Ще бъде представено Проучването на квартал Тракия, чиито резултати са събрани в книгата Алманах на панелна Тракия – 200 страници труд с автор арх. Нина Толева, издава Жанет 45. Ще покажем филм, също създаден специално за фестивала –  Познавате ли архитекта?, който проследява как е бил проектиран Тракия. Вече е факт интерактивната онлайн карта, която ще бъде достъпна за всеки и която събира цялата налична информация за квартала.

Основната изложба на фестивала е Живи пространства, с куратор Меган Луенбърг – американка, която живее в Тракия и изследва жителите му вече повече от година. Изложбата е “жива и интерактивна лаборатория”, която ни дава шанс да се поучим от процесите, които продължават да променят и до днес облика на квартала. Тя разглежда квартала като реалност, в която работата на архитектите се преплита с тази на гражданите в едно равностойно съществуване. Меган предлага нов поглед към разбирането ни за обитаване на пространството. Живи порстранства ще бъде открита на 30 септември в Халето на Тракия. Изложбата се осъществява с неизменната подкрепа на ЙАФ България и високия клас интериорни бои Spirit.

Повече за програмата на фестивала четете на onearchitectureweek.com.

Фестивалът се организира от Фондация „Едно за Култура и Изкуства“ с подкрепата на Община Пловдив и „Фондация Америка за България„, с генералното партньорство на Programista; и основното партньорство на Баумит и Пътища Пловдив. Събитието подкрепя Пловдив – Европейска столица на културата 2019 и е признато от журито на ЕФФЕ – „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа“ с награда за 2015 / 2016 г. Продукционни партньори на фестивала са ЙАФ България, Veolia България, EVN България, Алукьонигщал, високия клас интериорни бои Spirit, B2N и Escreo.

Институционални партньори са Creative Industries Fund, Полски институт София, Френски институт София, Посолство на САЩ в София, Посолство на Австрия в София, Посолство на Дания в София, EU JAPAN FEST, Посолство на Германия в София, Румънски културен институт, Посолство на Белгия в София, Институт Сервантес София, Национален фонд Култура, Гьоте институт, Румънска камара на архитектите.

Continue Reading
Advertisement