Connect with us

Галерия

„Palais Potemkine“ [Палат Потьомкин] – 19 май – 20 август в Национална Галерия /Двореца

Avatar

Публикувано

на

MRR 6582 Fotor "Palais Potemkine" [Палат Потьомкин] - 19 май - 20 август в Национална Галерия /Двореца

Селекция на артисти, номинирани или носители на Наградата на Фондация Рикар

Матийо К. Абоненк [Mathieu K. Abonnenc], Бертий Бак [Bertille Bak], Стефан Барбие-Буве

[Stéphane Barbier-Bouvet], Жулиен Бисмют [Julien Bismuth], Сиприен Гайар [Cyprien Gaillard], Луиз Ерве & Клое Майе [Louise Hervé & Chloé Maillet], Адриен Мисика [Adrien Missika],

Стефан Николаев, Лили Рейно-Дьоар [Lili Reynaud-Dewar], Джими Робер [Jimmy Robert], Брюно Сералонг [Bruno Serralongue], Мари Воание [Marie Voignier]

Emil Ourumov "Palais Potemkine" [Палат Потьомкин] - 19 май - 20 август в Национална Галерия /Двореца

Куратор: Емил Урумов

Национална галерия / Двореца, пл. „Княз Александър І“, София

19 май – 20 август 2017

След поредица от изложби на носителите на Наградата на ФондацияРикар“в Москва (2008), Сеул (2014) и Мексико (2016). През 2017 ФондацияРикар представя изложбатаПалат Потьомкин“ в Националната галерия в София. За първи път в тази международна серия проектът ще включва и артисти, номинирани за този приз, основан през 1999.*

„През петдесетте години следвах история на изкуството в София. Единствената връзка с външния свят беше прочутият „Ориент-Експрес” и правителството имаше голям интерес хората, които пътуват с влак и разглеждат околността, да добият впечатлението за едно функциониращо селско стопанство. Като студенти по изкуство ние трябваше да ходим в почивните дни в колхозите, за да обясняваме на селяните как да поставят селскостопанските инструменти, превозните средства и купите със сено, така че всичко да е чисто и да изглежда като благосъстояние.“

Кристо (Христо Явашев), интервю

Често една награда за съвременно изкуство е подчинена на разнопосочна динамика: ефект на сближаване (идентифициране и очертаване на национална артистична сцена) и ефект на съревнование (избиране и награждаване на конкретен възглед сред множеството). След приключването на този процес и чрез практиката на десетина артисти, номинирани или носители на наградата, изложбатаПалат Потьомкинима за цел да подчертае и обедини полисемията на тази общност от нагласи и подходи около една споделена съвкупност от въпроси: каква е взаимовръзката между изкуството и предизвикателствата на съвременното общество; каква е ролята на артистичната институция в сърцето на града; как една изложба би могла да се оформи чрез взаимоотношение със своя контекст?

Заглавието на проекта поставя началото на този критичен анализ чрез съпоставка с Потьомкинови села“, метафоричен израз за зрителна измама с пропагандна цел. Декор на изложбата е сградата на Националната галерия в София, бивш царски дворец, който е бил свидетел и участник във всички обрати в историята на България в съвременната епоха: османското владичество, Освобождението, последвано от политическите блуждаения на монархията, провъзгласяването на Републиката съпътствано отсателизацията“ към Съветския съюз, преходът към демокрация, съчетан с период на необуздан капитализъм. Днес, във време в което социалните и политическите ориентири изглеждат нестабилни, тази сграда с важен исторически и политически заряд, навремето проектирана и осъществена от чуждестранни архитекти, художници и декоратори, може чрез изкуството да послужи като средство за анализ на състоянието на обществото, на историческата и съвременната роля на културния обмен и наинституциите.

Самата практика на представените артисти от френската сцена обогатява и релативизира понятието засцена“. Многообразието на темите които ги вълнуват, съумява да преодолее всякакви географски, стилистични или тематични граници, които биха се стремили да уеднаквят подхода им. Фактът, че авторите са обединени от различни връзки с Франция, не ги прави по малко граждани на една глобална артистична общност. Техните изследвания и сътрудничество ги отвеждат до страните от бившия Източен блок, отвъдморските територии, бившите колонии, градски или отдалечени райони във Франция и по света. Те се сблъскват с колониалната история, граничните линии, политическите катаклизми, ролята на градоустройството и паметниците, наративите на формирането на национално самосъзнание, декора на музеите или на информационното общество, медийния дискурс, начините за взимане на думата, анализа на несловесното общуване чрез жестове, разликите във външността и неравенствата между индивидите.

В този контекстПалат Потьомкине преди всичко покана, отправена към художествената и гражданска общност, за съпричастие към един процес който се състои в критическо преосмисляне и преизграждане на основите на нашия социум.

—  Емил Урумов, януари 2017

* ФондацияРикар“ [Fondation dentreprise Ricard] е място за експерименти, творчество и срещи, посветено на изкуството в неговите съвременни изрази. Тя има за цел да подкрепя съвременното френско творчество и да го популяризира в национален и международен план.

Основана през 1999 г. наградата на Фондация „Рикар“е първото отличие за млади таланти в сферата на съвременното изкуство. Всяка година се отправя покана до независим куратор, който да организира изложба във фондацията, представяща група от млади артисти от френската сцена. Жури, в чийто състав влизат колекционери, директори на музеи и куратори от предишни издания, присъжда награда на един от участниците. Тя се състои в закупуване на негово произведение, което след това се дарява на Център „Жорж Помпиду и се представя в постоянните му колекции, както и във финансирането на проект на лауреата в чужбина.

Palais Potemkine 2 "Palais Potemkine" [Палат Потьомкин] - 19 май - 20 август в Национална Галерия /Двореца

Изложбата е организирана от Перно Рикар България, ФондацияРикар“ и Националната галерия в София, с подкрепата на Френския институт.

Каталогът, съпътстващ изложбата, ще бъде публикуван в началото на юли 2017 г.

Програма от разговори Въведение в съвременното изкуство: Потьомкинови села, по света и у нас, в сътрудничество с фондация Отворени Изкуства и Галерия SARIEV Contemporary Пърформанси

20.05.2017 (Събота)

14:00–17:30

Разговори с артисти: Стефан Николаев, Брюно Сералонг

Пърформанси: Жулиен Бисмют, Slapdash; Луиз Ерве & Клое Майе, A side [Страна А], със Стефан Додуров

20:00 / 21:00 / 22:00 (Европейска нощ на музеите)

Пърформанс: Луиз Ерве & Клое Майе, A side [Страна А], със Стефан Додуров

1.07.2017 (Събота)

15:30–18:00

Разговори с артисти: Матийо К. Абоненк

Пърформанс: Луиз Ерве & Клое Майе, A side [Страна А], със Стефан Додуров Разговори с куратори: Светлана Куюмджиева, артистичен директор на Пловдив 2019

2.07.2017 (Неделя)

14:00–18:00

Разговори с артисти: Мари Воание, Стефан Барбие-Буве Пърформанс: Джими Робер, Figure de style [Стилистична фигура]

Разговори с куратори: Пиер Бал-Блан, куратор от екипа на Документа 2017 Атина-Касел Обща дискусия

Continue Reading
Advertisement