Connect with us

Lifestyle

ProText 11 е част от Фестивала за нова драматургия New Stages Southeast през юни

Avatar

Публикувано

на

Единадесетото издание на платформата ProText на Организация „36 маймуни“ ще се проведе от 09 до 12 юни. В последните две години ProText е модул от програмата на Международния фестивал за нова драматургия New Stages Southeast на Гьоте-институт.

И тази година ProText ще представи три български пиеси, избрани сред общо 51 театрални текста от българския комитет на международната мрежа за съвременна драматургия и превод – EURODRAM. Селектираните през 2022 г. автори от България са тандемът Боян Иванов/Алексей Кожухаров, Екатерина Георгиева и Стефан Кръстев. Четвъртата пиеса е сред предложенията за преводни пиеси на EURODRAM от 2021 г. Два от театралните текстове ще бъдат представени като завършени представления. Публиката ще може да види USER на Боян Иванов и Алексей Кожухаров в първия ден от откриването на фестивала – 9 юни от 19:30 ч. в Топлоцентрала. Пиесата на Стефан Кръстев „Кратка пиеса за любов“ е вече част от репертоара на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Неин режисьор е Ованес Торосян, а в София ще може да бъде гледана за първи път на 10 юни от 19:00 ч. в ТР „Сфумато“.

В специално развития от ProText формат на пърформанс-четене ще бъдат показани другите две заглавия от програмата. Пиесата „Синият вагон“ на известния естонски съвременен драматург и писател Андрус Кивиряхк, ще бъде режисирана от Благой Бойчев в Swimming Pool на 11 юни от 18:00 ч. Последното представление от програмата на Фестивала и платформата ProText e „Свободно падане“ от Екатерина Георгиева, което ще видим на 12 юни от 20:15 ч. в Топлоцентрала.

Първият ProText e създаден през 2007 г. Основна идея на събитието е била да популяризира съвременна драматургия, да привлича млада публика към алтернативните съвременни театрални форми, да разшири територията на изкуството и културата. ProText всъщност представлява среща на публиката с театралния текст – той е буквално там, прожектиран пред очите на зрителите. През годините ProText доби популярност и екипът на „36 маймуни“ проведе няколко работилници свързани с методологията на тази (не)сценична форма по покана на чуждестранни трупи. Платформата беше първият форум за представяне на повече от 35 съвременни европейски и български пиеси. От 2014 г. ProText си пaртнира с EURODRAM, a от 2021 г. e част от програмата на Фестивала за нова драматургия, организиран от Гьоте-институт.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.

Advertisement

Събитието се осъществява с подкрепата на Столична община.

ProText 11 е в партньорство с Гьоте-институт, РЦСИ „Топлоцентрала“, ТР „Сфумато“, Swimming Pool и Eurodram.

ПРОГРАМА на ProText 11

Пълната програма на Фестивала за нова драматургия New Stages Southeast -> https://bit.ly/3MkSb42

:: 09.06. | 19:30 | РЦСИ „Топлоцентрала“, зала 2

Advertisement

Билети: 15 лв. / онлайн https://bit.ly/3x9NcxH

USER

текст: Боян Иванов и Алексей Кожухаров

режисура: Боян Иванов, представление от програмата на ProText 11

В центъра на представлението е обикновеният човек с новата зависимост от черния екран – на смарт телефона, на компютъра. С чувство за хумор около главния герой се завъртат едни от най-непосредствените теми на ежедневието ни. Колко време можем да издържим, без да си погледнем телефона за съобщения? Можем ли да излезем победители в битката с алгоритмите на мрежата? Парадоксът на селфито и в крайна сметка един от най-щекотливите въпроси от ерата на социалните мрежи – за кого се снимаме? Преди хората са се снимали само при важни поводи. Албумите от едно време са запечатали важните мигове, а сега снимаме всичко и не се връщаме повече назад, освен за да прехвърлим снимките от по-стар на по-нов носител.

Advertisement

В поредица от сцени, разиграни ту на принципа на стендъп комедия, ту като скечове, героят преминава асоциативно през различни ситуации, в които с автоирония се разглеждат семейните и приятелските отношения пречупени през „черния екран“.

Спектакълът завършва в точката, където е започнал на шега, но след всички комични ситуации, завръщането към началото вече не звучи толкова забавно – да наблюдаваме нещата, които ни се случват, през екрана на телефона е колкото парадоксално смешно, толкова и драматично.

Боян Иванов е режисьор и автор, завършил режисура в класа на проф. Ханс Холман във Висшето училище за музика и сценични изкуства – Франкфурт на Майн. Автор на няколко пиеси, реализирани в България и Германия, както и на текстове за театър и сценарии към авторските му представления.

Алексей Кожухаров е бакалавър по актьорско майсторство и магистър по режисура за драматичен театър от НАТФИЗ, с художествен ръководител проф. Здравко Митков. Има опит като актьор, режисьор и сценарист, драматург за кино, телевизия и театър.

Боян Иванов и Алексей Кожухаров започват съвместното си творчество с представленията „Отвътре“ и „Мисия Отело“ в Драматичен театър Пловдив. Юзър е последният им и най-дълго създаван съвместен проект. Работата по него продължава почти две години, като в представлението по текста Боян Иванов е режисьор, а Алексей Кожухаров изпълнява централната роля.

Advertisement

:: 10.06.| 19:00 ч. | Театрална работилница „Сфумато“, Камерна зала

КРАТКА ПИЕСА ЗА ЛЮБОВ

от Стефан Кръстев

режисура: Ованес Торосян

Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, гр. Плевен

Advertisement

Билети: 10 лв. / онлайн https://bit.ly/3PnZutA

представление от програмата на ProText 11

Интимна нощ със случайна непозната, която изчезва на сутринта. Героят я търси, опитва се да научи нещо за нея, но търсейки нея, преоткрива себе си в нова светлина. Вдъхновен и отчаян човек на изкуството, той създава своите творения, а любовта му с времето, опознаването на себе си и осъзнаването преминава на все по-високи и по-високи нива. Скита и не престава да я търси, дори когато е изградил своето щастие, което рискува. „Кратка пиеса за любов“ е моноспектакъл за вечните стремежи, за любовта дори в абсурдните й варианти, за странни хора в типична реалност.

Стефан Кръстев (Асеновград, 1969 г.) пише най-често в жанровете фантастика, фентъзи, антиутопия, трилър. Изучавал богословие. Живял и работил на различни места, сменил десетки професии. От 13 години живее и работи в Плевен, в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“. Автор е на над 30 печатни и електронни книги, основно белетристика, сред които сборниците с разкази „Бяс и рози“, „Грешен и безсмислен“; „Ням свят“, „Ферма за лица“, фентъзи романите  „Баркодът на Сизиф“, „Преди потопа“, „Маските“  и др. Автор е и на сборник от четири пиеси: „Кръчма. Невидимата сцена“. Дълги години е бил колумнист в литературен сайт „Буквите“ , плевенски седмичник „BG Север“ и др. 

:: 11.06. | 18:00 ч. | Swimming Pool

Advertisement

СИНИЯТ ВАГОН

от Андрус Кивиряхк (Естония)

режисура: Благой Бойчев

помощник-режисьор: Цвета Ерменкова

Участват: Васил Читанов, Богдан Казанджиев, Недялка Раева, Александър Узунов, Костадин Жеков

Advertisement

превод и анотация: Ивайло Златков

пърформанс-четене от програмата на ProText 11

Билети: 7 лв.

Възможност за предварителна резервация: https://forms.gle/R7KJQqjd29pEJvJJ6

Пиесата „Синият вагон” на естонския съвременен драматург, писател и журналист Андрус Кивиряхк е сред най-поставяните и успешни драматургични текстове в естонската литература. Свръхкомична и издържана в уникалния ироничен стил на автора. Чрез типажите-извадки и абсурдните мизансцени Кивиряхк разрязва фино пластовете на естонския манталитет и съвременното естонско общество в абсурдната им същност. „Синият вагон“ е пиеса за поколението на автора,  което по време на издаването и поставянето ѝ през 2003 г., е малко над 30 и за налудничавата му носталгия му по съветското време, окарикатурена и абсурдна по характерен начин. В пиесата са засегнати много актуални съвременни въпроси чрез познати препратки към тоталитарното и посттоталитарното време. Текст, който, макар и писан преди 18 години, звучи изключително съвременно, особено в бившия соцлагер. А сентенцията на Андрус Кивиряхк „Глупостта е по-силна от мъдростта” обяснява защо пиесите му и специално тази са заразно смешни и особено сюрреални.

Advertisement

Андрус Кивиряхк (1970 г.) е съвременен естонски писател, драматург, сатирик, фейлетонист, сценарист и журналист. Той е най-популярният естонски писател на 21-ви век. Завършил журналистика и сътрудник на в. „Естонски ежедневник”, Кивирях е най- разнообразната, най-новаторската и най-значимата фигура в съвременната естонска литература. Авторът превключва виртуозно от един стил в друг, от публицистика до драматургия, разкази и романи и от детска литература до телевизионни и филмови сценарии. За Квиряхк е характерен специфичният хумор, за който прилагателни като „черен” и „абсурден” бледнеят и който може да разсмее и най-навъсения читател или зрител. От 1994 г. досега Кивиряхк печели близо 40 награди в Естония, Латвия и Франция, а от 1992 г. са поставяни успешно над 20 негови пиеси и един негов роман и са снимани 12 филма по негови сценарии. Творчеството на Кивиряхк е превеждано на английски, нидерландски, унгарски, френски, датски, немски, руски, италиански, чешки, литовски, латвийски, словенски, български и други езици, а през 2014 г. писателят печели френската голяма награда за чуждоезичен роман за „Човекът, който говореше змийски език”.

:: 12.06. | 20:15 ч. | РЦСИ „Топлоцентрала“

СВОБОДНО ПАДАНЕ

от Екатерина Георгиева

режисура: Траяна Минкова

Advertisement

сценограф: Сияна Венциславова Пейчинова

композитор: Юлиан Стоичков

участват: Богдан Казанджиев, Екатерина Георгиева, Елена Иванова, Нено Койнарски, Стефан Додуров, Славена Зайкова

пърформанс-четене от програмата на ProText 11

Билети: 7 лв. / онлайн https://bit.ly/3PzgAop

Advertisement

„Свободно падане“ е пиеса съставена от девет самостоятелни истории и осем интермедии, обединени от темата за изкривеното разбиране на свободата и личната отговорност. Действието се развива в алтернативно настояще време. В свят без общ морален компас, поведението на героите придобива абсурден характер. Те ще трябва да понесат последиците от това необезопасено „свободно падане” и както героинята на ЛЕКАРКАТА от „ЛУДИЯТ“ казва: „…ще трябва всички да стиснем зъби и да изтърпим това, което ни чака“.

За пиесата си Екатерина Георгиева казва: „Действията на персонажите – 41 (да, 41) са израз на част от личните ми страхове, свързани с бъдещето на човеците, упадъка на техните морални и духовни устои, деформациите и загубата на идентичност. За съжаление, някои от интуициите ми за тези проблеми се сбъднаха във времето между написването на пиесата – януари 2021, до настоящия момент- март 2022, което  само усилва тревогите ми“.

Екатерина Георгиева е през 1989 г. в Бургас. Завършва НАТФИЗ през 2013 г. в класа на професор Ивайло Христов. Година след завършването си влиза в трупата на Драматичен Театър „Стоян Бъчваров”. От 2017 г. до този момент е в трупата на Сатиричен Театър „Алеко Константинов”. Изиграва роли като Мадам дьо Турвел в „Опасни връзки”, реж. Стелян Петров;  Жена във „Възвишение”, реж. проф. Иван Добчев, Груша Вахнадзе в „Кавказкият тебеширен кръг”, реж. проф. Ивайло Христов и други. На независима сцена участва в представления като  „Добре дошли в България”, реж. Гергана Димитрова;  „Freakshow”, реж. Ованес Торосян;  „Testdrive”, авторски моноспектакъл и др.  Първата си пиеса „Късметлията с ръждивия револвер” завършва през 2019, следват „Близост”, „Свободно падане” и други. През лятото на 2021 г. участва в Ателие за драматургично писане с Георги Тенев. В момента е част от сценарния екип на нов български сериал. 

Continue Reading
Advertisement