Lifestyle
Ritual Gatherings – новият ритуал за July Morning на плаж Камчия
снимка: Колектив*
Над 1000 души се насладиха на тридневното преживяване, което се превърна в изложба съвременно изкуство на плажа, събра световни музикални имена в богата нощна програма, и изпълни ангажимента да остави плажа на Камчия по-чист
Вече са на лице първите кадри от най-новия фестивал на Северното Черноморие! Ritual Gatherings посрещна над 1000 човека на плажа при устието на река Камчия и впечатли с голяма, дървена сцена и няколко светлинни инсталации, направени специално за събитието от FlipZurd студио за сценичен дизайн. На сцената – произведение на изкуството се качиха имена, като Crazy P Soundsystem, номинираният за награда Grammy Axel Boman, французинът Traumer, забележителните Иван Шопов и Нейко Бодуров, едно от най-актуалните имена на детройтската електронна сцена – DJ Holographic, и редица български артисти, които варираха в стилове от хаус, през диско и ню джаз.
Освен нощната програма, фестивалът предложи редица активности през деня на ентусиастите – от йога, през работилници за витраж, направа на естествен репелент с масла и разговори за традиционни български ритуали. Посетителите имаха възможност да опитат и атрактивни водни преживявания, като каяк по река Камчия, йога върху съп и зорбинг в морето с плаващите топки на Answear.
снимка: Колектив *
Фестивалът откри първата вечер с вечеря на плажа за повече от 100 човека, настанени на 50-метрова маса и специално изготвено за случая меню от шеф Филип Спасов, шеф Владислав Пенов и екипът на ресторант Космос. Това бележи вечерята, като едно от най-мащабните и зрелищни кулинарни събития у нас, тъй като шефовете трябваше да готвят на плажа, без ток и меню с нулев отпадък в 5 степени, а всяко ястие беше съчетано с бутиковите вина на изба Кортен. Масата бе разположена до огромната бяла дюна, а за да напомни за важността от нейното опазване – организаторите бяха поканили MP-Studio с малка част от Lunar – фестивал на светлините – забележителна светлинна инсталация – холограма под формата на 7 цветя с човешки размери. Посланието за опазване на плажната ивица и животинските видове в нея и близкия резерват, бе предадено и от Mastercard®, чрез бурканчета със семена ехинацея, които привличат пчелите и всеки гост отнесе със себе си, за да засади след събитието. Жестът е продължение на инициативите на компанията в посока опазване на изчезващи животински видове, а в последните 2 години – усилията, които Mastercard полага в подкрепата на технологичната компания Pollenity и нейната платформа istinskimed.bg.
Няколко дни преди събитието, организаторите, с помощта на община Аврен и екипите на Mastercard, Банка ДСК и Филип Морис България, изчистиха плажа при устието, като резултатът беше над 100 чувала събрана пластмаса и битов отпадък. Към инициативата за по-екологичнo фестивално преживяване, се включи и KIA, с най-новия 100% електрически автомобил, с който беше превозена част от декорацията на фестивала, направена изцяло от естествени материали.
Събитието беше изцяло безкешово, благодарение на MyPOS, като на входа всеки посетител се сдобиваше с фестивална гривна, осигурена от MBE България, с която да извършва плащания в рамките на фестивала. Независимата платежна система направи плащанията светкавични, а чакането и грешните трансакции бяха елиминирани, което е част от дългосрочната стратегия на Ritual Gatherings – да дигитализира изцяло услугите по време на фестивала.
Партньори на проекта са общините Аврен, Кюстендил, Троян и Шумен, Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства – Троян, норвежкият артистичен колектив Pikene på Broen и ежегодният културен фестивал The Barents Spektakel в Норвегия, Музеят на Живото Изкуство/The Living Art Museum – Рейкявик, Исландия, Национална художествена галерия, ресторант Космос, Музеят на хумора и сатирата в Габрово, Академия за изучаване на музикални технологии Sound Ninja и Фондация GLAS.
За снимки, видео и информация за следващото издание на фестивала, следете www.ritualgatherings.com , Facebook страницата и Instagram профила на проекта.
Проект „Ritual Gatherings: Традиционни ритуали и интерактивно съвременно изкуство – механизми за изграждане на общности и постигане на устойчиви културни екосистеми” се изпълнява с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Проектът е част от ОП „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, Резултат 2 „Подобрен достъп до изкуства и култура“.
Бенефициент на проекта е Сдружение АСОРИ, а партньори в изпълнението на проекта са общините Кюстендил, Троян и Шумен, Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства – Троян, норвежкия артистичен колектив Pikene på Broen и Музеят на Живото Изкуство/The Living Art Museum – Рейкявик, Исландия.
*снимки:
Ивайло Дончев
Александър Мазнев
Виктория Раю
Ивайло Данаилов
Иван Канев
Проект BGCULTURE-2.001-0117-C01 „Ritual Gatherings: Традиционни ритуали и интерактивно съвременно изкуство – механизми за изграждане на общности и постигане на устойчиви културни екосистеми” се изпълнява с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Проектът е част от ОП „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, Резултат 2 „Подобрен достъп до изкуства и култура“.
Основна цел на проекта е прилагането на холистичен подход за съживяването на малки културни екосистеми, чрез събития и активности, насочени към ключовите участници в тях и с фокус – обмяната на опит и културни прояви с експерти от културния сектор в Исландия и Норвегия.
Бенефициент на проекта е Сдружение АСОРИ, а партньори в изпълнението на проекта са общините Кюстендил, Троян, Шумен и Аврен, Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства – Троян, норвежкия фестивал Pikene på Broen и Музеят на Живото Изкуство/The Living Art Museum – Рейкявик, Исландия. www.eeagrants.org