Култура
Viasat History с истинската история на рицарите тамплиери…
снимка: Viasat History
Силата на рицарите тамплиери, към които изпитвали и уважение, и страх, е надмината само от митовете за тях. „Тайната история на рицарите тамплиери“, поредица в три части по ТВ канал Viasat History от 23:00 на 23, 24 и 25 ноември, се опитва да хвърли светлина както към бързия им път към величие, така и към стремглавото им падение. Като използва исторически факти вместо легенди, сериалът изследва ритуалите и обичаите, които са останали и до днес. Ето тайните на тези печално известни рицари.
Да започнем от начало: По какво тамплиерите се отличават от другите рицари?
Орденът е основан през 12-ти век и неговите членове са едновременно монаси и воини, подчинени само и единствено на Папата. Повечето рицари се справят добре на бойното поле – те са агресивни, непокорни, но тамплиерите са обвързани от клетвите, които са положили, и не са водени от собствената си алчност. Вместо това, те се бият за грандиозна обща цел и по тази причина са особено дисциплинирани бойци.
Как е структуриран орденът? И какви били условията, за да се присъединиш към него?
Членовете на ордена са разделени в три степени: елитните братя рицари са избирани от средите на аристокрацията и вече са обучени за рицари;
Рицарите сержанти са синове на майстори и търговци и макар също да се биели, те по-скоро се грижели за ежедневните дейности на ордена; освен тях има и монаси, които са посветени на духовните нужди на бойците.
Кандидатите трябвало да положат клетва за въздържание, подчинение и смирение чрез ритуал и да обещаят да се бият за Светите земи. Имало и някои преимущества, обаче: за разлика от другите вярващи, от тях не се изисквало да постят и да правят бдения, за могат да пазват силите си.
Как стават известни с дисциплината си?
Отчасти са известни с това, действително. Създадена е „марката“ на благонадеждния, неустрашим воин. На Изток тяхното бойно майсторство се проявило докато защитавали Светите земи. На Запад преобладавала икономическата и финансова роля на тази набираща все повече членове организация.
Манастирите умело инвестирали богатствата, придобити в битки и чрез дарения. И така приходите на ордена, който участвал в търговия и производство и оперирал като банка, често надхвърляли тези на кралската хазна. Затова може би не е изненадващо, че Орденът на тамплиерите се счита за един от главните предтечи на капитализма.
Защо се стига до техния упадък?
Гордостта на техните водачи, които към 13-ти век водят ордена към все повече битки с несигурен изход, често съпроводени с големи кръвопролития, като междувременно губят самия Йерусалим, както и смятаното за безмерно богатство, което притежават, привличат вниманието на все повече и повече властимащи.
В последствие те биват обвинени с сексуални изващения, арестуват ги, изтезават ги и ги изгарят на клада във Франция. Орденът, който просперира в продължение на два века, е обречен в резултат на една от най-жестоките конспирации в историята.
„Тайната история на рицарите тамплиери“ разказва за тяхното минало и настояще, което все още се усеща и днес. Премиера: понеделник, 23 ноември, в 23:00 часа. Маратон: 29 ноември в 15:50 часа. Viasat History.