Connect with us

Култура

„Феята от захарницата“ гостува във Велико Търново, Русе и Варна

mika-magazine

Публикувано

на

katya antonova jpg „Феята от захарницата“ гостува във Велико Търново, Русе и Варна

 Катя Антонова, снимка: ПР

Най-четеният български детски автор Катя Антонова ще се срещне със стотици деца в края на август

Авторът на хитовата поредица за деца „Феята от захарницата“ – Катя Антонова, ще се срещне със стотици деца в три български града в края на август. На 22 август тя ще гостува на Детския отдел на Регионална Народна Библиотека Петко Р. Славейков – Велико Търново. Събитията в Русе и Варна ще се проведат на 23 и 24 август.*

Трите срещи са част от традиционните гостувания на писателката в различни градове в страната. Входът за тях е свободен и са поканени всички приятели на феята Ванилия. Те ще могат да зададат въпросите си на авторката, да споделят впечатленията си, да получат автограф и да чуят официалната песен на феята Ванилия.

„Феята от захарницата“ е най-четената поредица за деца на български автор през последните години. От излизането на първата книга през 2017 година досега петте части са издадени в тираж от  120 хил. копия. В края на годината предстои да излезе и дългоочаквана шеста книга от поредицата  –  „Две трудни цветя и един фейояд“, която разказва предисторията на най-известната българска детска героиня Ванилия. Премиерата се очаква да бъде изключително вълнуваща за българските деца, защото предходната, пета част, постави края на историята на любимата им фея.

Advertisement
Аполония 2026 – програма

„След като обявих финала получих писма от хиляди малки читатели, които не бяха готови да се разделят с Ванилия. И въпреки че всяко нещо има начало и край, аз пък не бях готова да ги разочаровам. Така се роди идеята за нещо по-различно – да разкажа предисторията на Ванилия. А на срещите с децата през август ще повдигнем завесата за това паметно начало“, обещава Катя Антонова.

„Две трудни цветя и един фейояд“ ни пренася в света на феите, където се случва нещо много интересно. От едно доста странно цвете се появява Ванилия – фея, която не прилича на никоя друга. Тя е весела, забавна, остроумна и… мечтае да има приятели. За разлика от останалите, които са просто едни работливи, но скучни същества. Макар да е сладкарска фея, Ванилия трудно намира място сред другите феи. Затова с ентусиазъм приема да изпълни желанието на кралица Всесилия – да донесе вода от Лилиевото езеро. Тази вода е последна надежда на кралицата, че ще помогне на болната орхидея, от която трябва да се появи бъдещият крал. Има само един проблем – Лилиевото езеро се пази от страшно чудовище, свиреп фейояд. Или поне така се говори в кралството на феите.

Катя Антонова е един от най-успешните български автори на детска литература. Освен с поредицата „Феята от захарницата“, тя е позната на българската публика и с поредицата „Какво значи да си…“ и още любими заглавия – „Двете кралства“, „Принцесешки истории“ и „Рибка“. „Рибка“ e и името на нейното издателство, благодарение, на което до българската публика достигат и други детски книги на български и чужди автори.

През 2022 г. Катя Антонова е отличена като най-четен детски автор на осмото издание на наградите на Столична библиотека, а според редица класации нейните книги устойчиво са сред най-четените и най-слушаните в категорията за детска литература през последните години у нас. Майка е на четири деца.

*Програма на срещите с приятелите на „Феята от захарницата“

Advertisement
Аполония 2026 – програма

Велико Търново – 22 август от 14.30 часа в Народна Библиотека Петко Р. Славейков, Детски отдел

Адрес: гр. Велико Търново, ул. Ул. Симеон Велики 7

Русе – 23 август от 18.00 часа в книжарница Сиела – Мол Русе

Адрес: гр. Русе, бул. Липник 121 Д

Варна – 24 август от 11.00 часа в книжарница Сиела – Фестивален и конгресен център Варна

Advertisement
Аполония 2026 – програма

Адрес: гр. Варна, бул. Сливница 2

Continue Reading
Advertisement Аполония 2026 – програма