Компании
Нестле България с 13,3% реален ръст за деветмесечието
Нестле България отчита 13,3% реален вътрешен ръст за деветмесечието, а Групата приключва периода с 3,7% органичен ръст.
Нестле България отчита 13,3% реален вътрешен ръст за първите девет месеца на 2026 г. Групата приключва деветмесечието с 3,7% органичен ръст и потвърждава прогнозата си за цялата година.
Накратко
- Нестле България: 13,3% реален вътрешен ръст за деветмесечието
- Групата: 3,7% органичен ръст и 65,9 млрд. швейцарски франка продажби
- Третото тримесечие ускорява реалния вътрешен ръст до 2,8%
- Прогнозата за 2026 г. остава органичен ръст между 3,0% и 4,0%
Какви са основните финансови резултати на Нестле за деветмесечието?
Отчетът на компанията тръгва от шест акцента.
- Органичният ръст (OG) на Нестле Групата за първите девет месеца на 2026 г. достига 3,7%, включително 1,9% реален вътрешен ръст (RIG) и 1,8% ценови ефект.
- През третото тримесечие органичният ръст (OG) се ускорява до 4,0%, а реалният вътрешен ръст (RIG) достига 2,8%, с положителни резултати във всички зони и глобално управлявани бизнеси.
- Общите отчетени продажби за деветмесечието възлизат на 65,9 млрд. швейцарски франка.
- Развиващите се пазари продължават да водят растежа с 6,8% органичен ръст през третото тримесечие, докато развитите пазари отчитат 2,2%.
- Категориите Храни за домашни любимци и Храни и снаксове са основните двигатели на растежа през третото тримесечие, съответно с 5,3% и 5,0% органичен ръст.
- Нестле потвърждава прогнозата си за цялата 2026 г. за органичен ръст между 3,0% и 4,0%, подобрение на маржа на оперативната печалба от търговска дейност и свободен паричен поток над 9 млрд. швейцарски франка.
Нестле Групата отчита 3,7% органичен ръст (OG) за първите девет месеца на 2026 г., с общи отчетени продажби от 65,9 млрд. швейцарски франка. Резултатите потвърждават положителната динамика от началото на годината, като реалният вътрешен ръст (RIG) се ускорява от 1,2% през първото тримесечие до 1,8% през второто и достига 2,8% през третото. Подобрението обхваща всички географски зони и глобално управлявани бизнеси, а компанията продължава да напредва към средносрочната си цел за устойчив реален вътрешен ръст над 2%.
Главният изпълнителен директор на Нестле Филип Навратил коментира:
„Доброто изпълнение на стратегията ни води до по-силен растеж. Реалният вътрешен ръст (RIG) е положителен във всички зони и глобално управлявани бизнеси и достига 2,8% през третото тримесечие, продължавайки тенденцията на подобрение в представянето от последните тримесечия.
Споразумението за продажба на бизнеса ни с масови витамини, минерали и хранителни добавки е още една важна стъпка към фокусиране на портфолиото ни върху направленията, в които имаме най-силно конкурентно предимство.
На фона на предизвикателната външна среда продължаваме да се фокусираме върху създаването на стойност, последователното и дисциплинирано изпълнение на стратегията и постигането на устойчив растеж, воден от реалния вътрешен ръст (RIG), във всички наши бизнес направления.“
Нестле България запази силната си динамика през първите девет месеца на годината, отчитайки 13,3% реален вътрешен ръст. Петър Стоилов, изпълнителен директор на Нестле България
Кои категории водят растежа на Нестле?
Четирите основни направления се движат с различна скорост.
През третото тримесечие продажбите на Групата възлизат на 22,8 млрд. швейцарски франка, а органичният ръст достига 4,0%, включително 2,8% реален вътрешен ръст и 1,1% ценови ефект. Положителната динамика е подкрепена от силното представяне на категориите Храни за домашни любимци и Храни и снаксове и ускоряването на растежа на развиващите се пазари.
Категорията Храни за домашни любимци отчита 5,3% органичен ръст през третото тримесечие, воден от силния реален вътрешен ръст от 4,3% и продължаващото добро представяне при храната за котки. Водещите марки Pro Plan и ONE запазват силния ръст на продажбите, а пазарните дялове на категорията продължават да се подобряват.
Категорията Храни и снаксове реализира 5,0% органичен ръст, подкрепен от силното представяне на Шоколадови продукти и Храни. Основен принос за растежа имат глобалните марки Maggi, Milo и KitKat, както и положителната динамика в Зона Америка и Зона Азия, Океания и Африка.
Категорията Кафе и напитки постига 3,4% органичен ръст през третото тримесечие, подкрепен от силното представяне на Nescafé и Starbucks. В САЩ реалният вътрешен ръст постепенно се възстановява след първоначалното въздействие на ценовите увеличения по-рано през годината, а представянето при сметаните за кафе се подобрява. За първите девет месеца на годината категорията отчита 6,1% органичен ръст.
Категорията Хранене и здравни науки отчита 0,3% органичен ръст през третото тримесечие. Силното представяне на медицинското хранене е компенсирано от по-слабите резултати при храните за възрастни, деца и цялото семейство. Въздействието от изтеглянето на бебешките формули продължава да намалява, а Pure Encapsulations запазва устойчивия си двуцифрен ръст на продажбите.
Как се представят развиващите се пазари и Зона Европа?
Географската картина разделя резултата на две скорости.
Развиващите се пазари продължават да бъдат основен двигател на растежа, с 6,8% органичен ръст и 4,3% реален вътрешен ръст през третото тримесечие. На развитите пазари органичният ръст е 2,2%, като положителната динамика е подкрепена от подобрението в Северна Америка и възстановяването на реалния вътрешен ръст в Европа.
В Зона Европа органичният ръст за първите девет месеца на 2026 г. достига 2,2%, с отчетени продажби от 13,7 млрд. швейцарски франка. През третото тримесечие органичният ръст е 1,2%, а реалният вътрешен ръст се възстановява до 1,0% след по-слабото второ тримесечие. Растежът е подкрепен от силното представяне на Храни за домашни любимци и подобрението при Храни и снаксове. Основен принос за реалния вътрешен ръст имат скандинавските страни, Франция и Иберийският полуостров.
Онлайн продажбите продължават двуцифрения си растеж, отчитайки 15,3% органичен ръст през третото тримесечие, и достигат 21,6% от общите продажби на Групата от началото на годината.
Какво се променя в портфолиото на Нестле?
Паралелно с отчета компанията описва и сделките около портфолиото си.
Паралелно с финансовото представяне Нестле продължава трансформацията на портфолиото си с фокус върху бизнесите, в които има най-силно конкурентно предимство. През септември компанията постигна споразумение за продажбата на бизнеса с масови витамини, минерали и хранителни добавки на Yellow Wood Partners за 1,0 млрд. щатски долара. Сделката подлежи на регулаторно одобрение и се очаква да бъде финализирана до края на първото полугодие на 2027 г. Компанията продължава инвестициите си в платформите с висок потенциал за растеж, както и действията за повишаване на устойчивостта на веригата на доставки.
За цялата 2026 г. Нестле потвърждава прогнозата си за органичен ръст в диапазона 3,0% – 4,0%, ускоряване на реалния вътрешен ръст спрямо 2025 г. и подобрение на маржа на оперативната печалба от търговска дейност (UTOP). Очаква се свободният паричен поток да надхвърли 9 млрд. швейцарски франка.
Какъв е резултатът на Нестле България?
Българското подразделение изпреварва темпа на Групата.
За България изпълнителният директор на Нестле България Петър Стоилов коментира:
„Нестле България запази силната си динамика през първите девет месеца на годината, отчитайки 13,3% реален вътрешен ръст. Резултатите бяха подкрепени от доброто представяне на ключови категории в нашето портфолио, сред които Кафе, Purina и Nestlé Health Science.
Това постижение потвърждава устойчивостта на нашата стратегия и доверието на потребителите към нашите марки. Оставаме фокусирани върху дългосрочен, устойчив растеж, воден от потребителските нужди, иновациите и създаването на стойност за нашите партньори и обществото.“
Purina е сред марките, които Стоилов посочва зад българския резултат, и една от включените в инициативата „Нестле за Живей Активно!“.
Често задавани въпроси
Колко е органичният ръст на Нестле Групата за деветмесечието на 2026 г.?
3,7%, включително 1,9% реален вътрешен ръст и 1,8% ценови ефект.
Какъв ръст отчита Нестле България?
13,3% реален вътрешен ръст за първите девет месеца на 2026 г.
Какви са продажбите на Групата за периода?
65,9 млрд. швейцарски франка за деветмесечието, от които 22,8 млрд. швейцарски франка през третото тримесечие.
Какво очаква Нестле до края на 2026 г.?
Органичен ръст между 3,0% и 4,0%, подобрение на маржа на оперативната печалба от търговска дейност и свободен паричен поток над 9 млрд. швейцарски франка.
